سیسی: اخوانی‌ها اسناد مهمی را به قطر بردند / مصری‌ها نمی گذارند کسی آنها را به بازی بگیرد

سیاسی

عبدالفتاح سیسی با بیان اینکه مردم مصر نمی‌پذیرند کسی آن‌ها را به بازی بگیرند، اظهار کرد که اخوانی‌ها اسناد مهمی را به قطر برده‌اند.

عبدالفتاح سیسی با بیان اینکه مردم مصر نمی‌پذیرند کسی آن‌ها را به بازی بگیرند، اظهار کرد که اخوانی‌ها اسناد مهمی را به قطر برده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع سابق مصر و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در مصاحبه تلویزیونی با شبکه‌های الحیاة، النهار و دریم اظهار کرد که در صورت تصدی پست ریاست جمهوری مردم مصر می‌توانند با طرح داخلی و خارجی برای به شکست کشاندن نظام این کشور مقابله کنند و مصری‌ها نخواهند پذیرفت کسی آن‌ها را به بازی بگیرد.

این سخنان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر در واکنش به سخنان حمد بن جاسم، نخست وزیر سابق قطر مطرح شد که گفته بود همانند آنچه که در مورد نظام‌های حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر و محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور رخ داد در صورت پیروزی سیسی در انتخابات می‌توان مصری‌ها را برای براندازی وی به خیابان کشاند.

سیسی با درخواست از رسانه‌ها برای برخورد با این تلاش‌ها تاکید کرد که رسانه‌ نقش محوری و تاریخی را در شرایط کنونی ایفا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که اعضای اخوان المسلمین تعدادی از اسناد مهم مربوط به امنیت ملی مصر را به قطر برده‌اند که این امر تهدیدی علیه امنیت مصر به شمار می‌آید.

سیسی گفت که به محمد مرسی احترام نظامی گذاشته است چرا که به ضوابط نهاد نظامی مصر پایبند بوده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر اظهار کرد که به مرسی گفته است ارتش تنها متعلق به یک نفر نبوده و نخواهد بود.

وی در ادامه افزود: اخوانی‌ها در تنگنای بحران بسیار بزرگی قرار داشتند چرا که خود را برای رسیدن به حکومت آماده کرده بودند اما برای این امر آماده نبودند.

سیسی از تمام مصری‌های مقیم خارج کشور که با اخلاص در انتخابات شرکت کرده‌اند قدردانی کرده و گفت: جهانیان اصرار مصری‌ها را برای مشارکت در انتخابات دنبال می‌کنند و مصری‌ها در داخل از کشور نیز باید تمایل خود را برای مشارکت در انتخابات نشان دهند تا به جهانیان بگویند که موضع آن‌ها چگونه است.

وی این اطیمنان را به مصری‌ها داد که ریاضت اقتصادی در این کشور به صورت سازمان یافته و منطقی خواهد بود و این اقدامات در راستای اصلاح الگوی مصرف صورت می‌گیرد.

وی اوضاع کنونی مصر را به اوضاع اروپا در زمان "طرح مارشال" پس از جنگ جهانی دوم تشبیه کرده و گفت که با این مساله مخالف است که کمک‌های عربی به مصر به عنوان گدایی تلقی شود.

سیسی با بیان اینکه این توصیفات شایسته و قابل قبول نبوده، اظهار کرد: به کارگیری این کلمه در خصوص روابط میان کشورهای دوست و برادر درست نیست. هیچ کس طرح مارشال را به گدایی توصیف نمی‌کرد بلکه این طرح برای نجات اقتصاد اروپا و به نفع امنیت ملی اروپا بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر با بیان اینکه در راستای گسترش دموکراسی در مصر فعالیت خواهد کرد، اظهار داشت: تحقق دموکراسی برای برآورده کردن اراده مصری‌هاست که ظرف سه سال علیه دو نظام انقلاب کردند.

وی با بیان اینکه با آزادی بیان و آزادی اندیشه در چارچوب قانون اساسی موافق است، تصریح کرد که وظیفه وی تشکیل یک نظام قانونمدار است.

انتهای پیام

کد N289758