تاکید تیموشنکو بر لزوم برگزاری همه پرسی برای عضویت اوکراین در ناتو/ آغاز موج جدید درگیریها در شرق کی یف

آمریکا اروپا

تاکید تیموشنکو بر لزوم برگزاری فوری همه پرسی برای عضویت اوکراین در ناتو و آغاز موج جدید درگیریها در شرق این کشور از جمله تحولات اوکراین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ریانوستی، "یولیا تیموشنکو" نامزد پست ریاست‌ جمهوری اوکراین و نخست وزیر سابق و رهبر حزب "باتکیشوینا" در یک کنفرانس خبری در دفتر حزب خود تاکید کرد که تنها مردم اوکراین باید موضوع عضویت این کشور در ناتو را از طریق همه پرسی سراسری بررسی کنند.

وی که پیشتر خواستار مطرح کردن این موضوع پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری شده بود تاکید کرد که یک سیاستمدار خاص یا یک حزب نمی توانند درباره عضویت اوکراین در ناتو و پیوستن این کشور به ساختارهای امنیت جمعی تصمیم بگیرد.

رسانه های روسی همچنین با اشاره به حمله گارد ملی و نیروهای طرفدار دولت موقت به کراماتورسک در استان دونتسک و تلاش این نیروها برای تصرف ساختمان شورای شهر از آغاز موج جدید درگیریها در شرق اوکراین میان استقلال طلبان و نیروهای گارد ملی و هچنین خسارت دیدن ساختمان های کراماتورسک بر اثر شلیک خمپاره از سوی نیروهای گارد ملی اوکراین خبر دادند.

میروسلاو رودنکو جانشین رئیس دولت خودخوانده جمهوری خلق دونتسک نیز ضمن تایید این خبر در عین حال گزارش داد که خبر تایید نشده ای از میزان تلفات درگیریها مخابره نشده است.

در همین رابطه کی یف گزارش داد پس از گذشتن چندین زن غیرمسلح از حصار فلزی مقر پلیس لوهانسک و باز کردن درهای ورودی توسط نیروهای پلیس، شماری از مردم این شهر بدون درگیری و خونریزی مقر پلیس وفادار به دولت موقت کی‌ یف را تصرف کردند که مقر پلیس لوهانسک آخرین ساختمان دولتی تحت کنترل دولت موقت در شهر لوهاسنک بود.