نگرانی از برگزاری انتخابات در شرق اوکراین

انتخابات

تهران- ایرنا- مقامات کمیسیون انتخاباتی و صاحب نظران نگرانی خود را از وضعیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هفته آینده اوکراین در شرق این کشور به دلیل درگیری شبه نظامیان با نیروهای ارتش اعلام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دونتسک، در حالیکه مقامات برگزارکننده انتخابات در شرق به دلیل ترس از شبه نظامیان جدایی طلب پنهان شده اند، هیچ کس نمی داند حوزه های رای باید در کجا برقرار شود یا این منطقه اصلا انتخابات برگزار می کند یا خیر.

کمیسیون انتخاباتی اوکراین روز شنبه هشدار داد شبه نظامیانی که جمهوری های استقلال خود را در ˈلوهانسکˈ و ˈدونتسکˈ اعلام کرده اند احتمالا اجازه برگزاری انتخابات را نمی دهند.

انتخابات از سوی شماری از ناظران و مردم اوکراین به عنوان نقطه عطفی دیده می شود که آینده کشوری مواجه با از هم پاشیدن را تعیین می کند در حالیکه این کشور در درگیری جنگ سردی بین روسیه و غرب گرفتار آمده است.

با وجود این، حوزه های رای در مناطق شرق اوکراین مشخص نشده است و کمیسیون انتخاباتی هشدار داد که نمی تواند امنیت خود یا رای دهندگان را تامین کند.

درگیری مسلحانه در شهرهای شرق اوکراین به صورت متناوب روی می دهد، غیر از گزارش های کشتار، آدم ربایی و دیگر موارد خشونت و ارعاب در حالی روی می دهد که ارتش اوکراین برای کسب کنترل و عقب راندن شبه نظامیان در چندین شهر با دشواری روبرو هستند.

رهبران جدید که بعد از برکناری ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنارشده اوکراین به قدرت رسیدند، خواستار برگزاری انتخابات روز یکشنبه آینده (15 ماه مه/4 خرداد) برای تعیین رییس جمهوری جدید در این کشور شده اند. سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز که به عنوان بازیگر کلیدی در تلاش های غرب به منظور کاستن از بحران مطرح شده است یکهزار ناظر برای انتخابات به اوکراین اعزام می کند.

اما حضور آنها برای کمک به مردم در شرق اوکراین چندان موثر نخواهد بود. نهاد انتخاباتی اوکراین اعلام کرده است که از مجموع 36 میلیون رای دهنده واجد شرایط در سراسر کشور دو میلیون نفر تنها در شهرهای دونتسک و لوهانسک احتمالا نخواهند توانست در انتخابات شرکت کنند.

نتایج نظرسنجی های هفته گذشته نشان می دهد، تنها یک سوم از واجدان شرایط در شرق اوکراین آماده حضور در صندوق های رای هستند.

ˈسرگئی تکاچنکوˈ یکی از اعضای کمیسیون انتخاباتی اوکراین و مسئول منطقه روز گذشته گفت: راهی وجود ندارد که بتوانیم از رای دادن 3.5 میلیون واجد شرایط مطمئن شویم.

وی این سوال را مطرح کرد که چطور می توان رای گیری را به درستی انجام داد در حالی که ساختمان های محل حوزه های رای گیری در دست شبه نظامیان است، برگه های انتخاباتی به دست آنها افتاده و مقامات تهدید شده اند.

وی که بیشتر زمان خود را در اتاق هتلی محصور می گذراند و خانواده اش را به مکانی امن فرستاده است، تاکید کرد: زندگی و جان اعضای کمیسیون انتخابات در خطر است، آنها به شدت هراس دارند و باید پنهان شوند.

ˈالکساندر بورودایˈ نخست وزیر جمهوری خودخوانده دونتسک گفت: راهی برای برگزاری انتخابات در این منطقه نیست. من تصور می کنم حتی لازم نیست به کسی برای رای ندادن فشار آوریم.

اوکراین که از آذر ماه سال گذشته صحنه اعتراضات مردمی و برکناری دولت تحت حمایت مسکو بوده است، انتخابات ریاست جمهوری اوکراین برای 25 ماه مه (4خرداد) برنامه ریزی کرده است.

کشورهای غربی انتخابات ریاست جمهوری را در اوکراین مسئله ای ˈتعیین کنندهˈ برای خروج این کشور از بحران ارزیابی می کنند.

اروپام**9157** 1337
کد N289559