ونزوئلا از آمریکا به سازمان ملل شکایت می‌کند

سیاسی

دولت ونزوئلا اعلام کرد که از آمریکا به دلیل دخالت در بحران‌های داخلی این کشور به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی شکایت می‌کند.

دولت ونزوئلا اعلام کرد که از آمریکا به دلیل دخالت در بحران‌های داخلی این کشور به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی شکایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، دولت سوسیالیست نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا با سه ماه اعتراضات خیابانی خونین رو به رو بوده که 42 کشته و بیش از 800 زخمی بر جای گذاشته است. دولت مادورو مقام‌های محلی و آمریکا را به تلاش برای براندازی دولت کارکاس متهم کرده است.

دو کشور ونزوئلا و ایالات متحده آمریکا بیش از یک دهه است که روابط متشنجی دارند.

الیاس خوآ، وزیر امور خارجه ونزوئلا در اظهاراتی تلویزیونی گفت: ما رسما از آمریکا به سازمان ملل شکایت می‌کنیم چرا که این کشور منشور سازمان ملل را نقض کرده است.

این مقام همچنین تاکید کرد که دولت کاراکاس از آمریکا به گروه‌های منطقه‌ای از جمله سازمان کشورهای آمریکایی، کشورهای لاتین و گروه کشورهای حوزه دریای کارائیب و بلوک آمریکای جنوبی موسوم به اوناسور شکایت خواهد کرد.

الیاس خوآ در ادامه عنوان داشت که ونزوئلا فایل کامل اظهارات "مداخله جویانه" باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سایر مقام‌های این کشور را در اختیار دارد.

این دیپلمات ارشد ونزوئلا گفت: علاوه بر این اظهارات آن‌ها همچنان به صورت مداوم ما را به تحریم‌، تهدید می‌کنند. آمریکا حق ندارد که به جای سازمان‌های بین‌المللی تصمیم بگیرد.

طی هفته‌های اخیر، دولت آمریکا از احتمال تحریم علیه مقام‌های ونزوئلا سخن گفته است.

به گفته دولت اوباما، تحریم‌ها در صورتی علیه کاراکاس اعمال می‌شود که مذاکرات سازش با اپوزیسیون ونزوئلا شکست بخورد. دولت مادورو نیز اخیرا برای گفت‌وگو با مخالفان اعلام آمادگی کرده است. ائتلاف اپوزیسیون اتحاد دموکراتیک ونزوئلا روز یکشنبه با وزرای امور خارجه برزیل، کلمبیا و اکوادور دیدار کرد.

این کشورها از حامیان روند گفت‌وگو میان مخالفان و مادورو محسوب می‌شوند و احتمالا این دیدار، روند سازش راتسهیل خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N289468