پوتین: مناسبات چین و روسیه در بالاترین حد خود قرار دارد

رئیس جمهوری روسیه در یک مصاحبه عنوان کرد که روابط مسکو و پکن در بالاترین حد خود در تاریخ قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خصوص سفر پیش روی خود به چین برای شرکت در "نشست کنفرانس روابط متقابل و اعتمادسازی در آسیا" عنوان کرد که همیشه از سفر به این همسایه شرقی خوشحال می‌شود زیرا چین نمونه بارزی از یک کشور در حال تغییر است.

پوتین همچنین اظهار داشت که ایجاد روابط نزدیک‌تر با چین به عنوان یک کشور دوست روسیه، اولویت بی‌قید و شرط سیاست خارجی مسکو است.

پوتین در ادامه گفت که روابط روسیه و چین در حال حاضر به مرحله جدیدی از همکاری گسترده و ارتباط راهبردی وارد شده است و به نوعی می‌توان گفت که به بالاترین میزان خود در طول قرن‌ها تاریخش رسیده است.

وی اظهار داشت که در این سفر با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دیدار خواهد کرد و درخصوص عمل به توافقات پیشین و تعیین اهداف آینده گفت‌وگو خواهند کرد.

پوتین تصریح کرد که نتایج این نشست و طرح‌های آینده در بیانیه‌ای مشترک اعلام خواهند شد و بسته‌ای از اسناد نیز به امضا خواهند رسید.

رئیس جمهوری روسیه عنوان کرد که کشورش همکاری فعالانه‌ای با چین دارد تا یک شرایط امنیتی جدید و ساختار پایدار در منطقه آسیا و اقیانوسیه ایجاد کند و نشست مذکور نیز در این راستا عمل می‌کند.

ولادیمیر پوتین درخصوص هم جهت بودن روسیه و چین برای قدرتمند شدن و ایجاد تغییرات اساسی اظهار داشت که این دو کشور هیچ مشکل سیاسی با یکدیگر ندارند که از پیشرفت همکاری گسترده آن‌ها جلوگیری کند و اینکه از طریق تلاش‌های مشترک یک الگوی همکاری را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند نمونه‌ای برای قدرت‌های بزرگ جهانی باشد.

پوتین ضمن بیان اینکه موضع چین و روسیه در قبال موضوعات منطقه‌ای و جهانی شبیه به یکدیگر است، گفت که همکاری اقتصادی این دو کشور در شرایطی که همچنان اقتصاد جهانی ضعیف است نه تنها می‌تواند به پیشرفت هر دو کشور کمک کند بلکه مولفه‌ای مهم در ایجاد ثبات در کل بازار جهانی است.

پوتین عنوان کرد که میزان تجارت دو جانبه چین و روسیه در سال 2013 به 90 میلیارد دلار رسیده بود و اینکه این دو کشور قصد دارند این میزان را تا 2015 به 100 میلیارد دلار و تا 2020 به 200 میلیارد دلار برسانند.

همچنین وی گفت که برنامه‌ریزی‌ها برای صادرات گاز طبیعی روسیه به چین نیز تقریبا نهایی شده‌اند.

پوتین عنوان کرد که دو کشور در حال حاضر لیستی از پروژه‌های مشترک در 40 زمینه مهم را تهیه کرده‌اند که سرمایه‌گذاری در آن حدود 20 میلیارد دلار خواهد بود.

پوتین ضمن بیان اینکه توسعه اقتصادی و اجتماعی سیبری و شرق دور روسیه یکی از اولویت‌های قرن 21 این کشور است، گفت: ما بدون شک از همکاری با تجار چینی در این زمینه استفاده می‌کنیم زیرا این همکاری می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین عنوان کرد که سال آینده میلادی این دو کشور هفتادمین سالگرد پیروزی بر فاشیسم را جشن خواهند گرفت در حالی که تلاش‌هایی برای بازگشت این ایده به صحنه جهانی در دست اجراست.

وی عنوان کرد: حوادثی که در حال حاضر در اوکراین رخ می‌دهد یک نشانه بارز برای اثبات این موضوع است و اینکه پیامدهای چنین اقداماتی بسیار شدید خواهند بود.

انتهای پیام

کد N289240