دیک چنی، هیلاری کلینتون را مسئول قتل سفیر آمریکا دانست

ایرنا نوشت:

دیک چنی با انتقاد از هیلاری کلینتون نامزد احتمالی حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، وی را مسئول کشته شدن سفیر و سه دیپلمات این کشور در حمله شبه نظامیان به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی دانست.
به گزارش ایرنا ˈدیک چنیˈ معاون رییس جمهور پیشین آمریکا روز یکشنبه در گفت وگو با تلویزیون فاکس نیوز، به مسئولیت هیلاری کلینتون در وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: فکر می کنم او (هیلاری) به روشنی مسئول آن چیزی بوده که وزارت خارجه در خصوص این مساله انجام داده و یا خودداری کرده است. چنی افزود: کلینتون از نخستین افراد مطلع از ماجرا بود.

هیلاری کلینتون که بارها مورد انتقاد شدید جمهوریخواهان قرار گرفته است، پس از حادثه حمله به کنسولگری آمریکا در یک جلسه طولانی کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، از عملکرد خود و وزارت خارجه دفاع کرد.

در آن جلسه، وی حمله به کنسولگرری را بخشی از تحولات جهان عرب و ایجاد خلاء امنیتی در کشورهای مختلف عربی دانست و خواستار برخورد فراجناحی جمهوریخواهان با آن شد.

وی مسئولیت آنچه را در بنغازی رخ داد پذیرفت و گفت که به عملکرد گروه امنیت سفارتخانه ها اعتماد کامل دارد و آنها کار خود را به بهترین شکل انجام دادند.

همچنین کشته شدن سفیر و سه دیپلمات آمریکایی موجی از انتقادها را در این کشور علیه سازمان جاسوسی آمریکا و توانایی امنیتی آن برای حفاظت از جان دیپلمات های آمریکایی به راه انداخت.

تحلیلگران می گویند مساله مرگ سفیر آمریکا در لیبی ضربه سختی به هیلاری کلینتون و آینده سیاسی وی وارد کرده و بهانه ای به جمهوریخواهان برای حمله به این نامزد احتمالی دمکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 داده است.

5252

کد N289200