آماده‌باش نیروهای امنیتی در خارطوم/صادق المهدی: از موضع خود کوتاه نمی‌آیم

سیاسی

در پی بازداشت رهبر مخالفان سودان، دستگاه امنیت و اطلاعات این کشور دستور استقرار نیروهای امنیتی را در خارطوم صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در پی بازداشت صادق المهدی، رهبر مخالفان سودان محمد عطا المولی، مدیر دستگاه امنیت و اطلاعات این کشور دستور داد تا نیروهای امنیتی برای ممانعت از تظاهرات سودانی‌ها در خارطوم مستقر شوند.

به موجب این دستور، نیروهای مذکور تا اطلاع ثانوی در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

پلیس خارطوم نیز به نیروهای خود دستور داد که در حالت آماده باش کامل قرار بگیرند، اما به دلیل این اقدام اشاره‌ای نکرد.

از سوی دیگر، صادق المهدی نسبت به تکرار سناریوی سوریه در سودان هشدار داد و گفت: بحران کشور راه را برای انجام اقدامات خشونت آمیز، کودتا یا انتفاضه در سودان هموار می‌کند.

صادق المهدی، رهبر حزب الامه سودان پس از متهم شدن از سوی دادگاه مبنی بر ایراد سخنرانی‌هایی که موجب افزایش خشونت در منطقه دارفور علیه نیروهای سودانی شده است، در خارطوم بازداشت شد.

صادق المهدی از زندان خود در "ام درمان" خطاب به حامیانش گفت: این ابلاغ‌ها و اخبار حیله‌گرانه مرا از موضع ملی‌ام به عنوان نماینده‌ای که برای حل سیاسی بحران کشور تلاش می‌کند، منحرف نخواهد کرد.

وی افزود: مذاکرات و راهکار سیاسی بهترین راه برای مقابله با مشکلات کشور است.

المهدی خاطرنشان کرد: اقدامات نامناسب برخی دستگاه‌های کشور، ما را وامی‌دارد تا از موضع خود کوتاه بیاییم اما موضع ما کاملاً و روشن است.

وی خواهان اتخاذ اقدامات برای تحقق آزادی‌ها، از جمله آزادی بیان و عدم کوتاه آمدن از خواسته‌های مردم شد و گفت: تمایل من به مذاکرات با نظام و مشارکت پسرم عبدالرحمان در نظام عمر البشیر، رئیس جمهور سودان بسیاری را به این مساله وامی‌دارد که بگویند، من همه چیز را فروخته‌ام.

رهبر مخالفان سودانی با بیان اینکه بازداشتش وی را از هر گونه شبهه مبرا کرده است، گفت: خدا را سپاسگزارم چرا که مرا از هر گونه شبهه و گمان مبرا کرد.

از سوی دیگر، میانجی‌گر اتحادیه‌ آفریقا از مقامات سودانی خواست به وی اجازه بدهند با صادق المهدی در زندانش در "کوبر" دیدار کند.

همچنین دختر صادق المهدی تأکید کرد که بازداشت پدرش بازگشت دوباره سودان به دولت نجات ملی و پیروزی برای مخالفان مذاکرات است.

پیشتر حزب الامه ضمن اعلام مخالفت خود با بازداشت صادق المهدی از حامیان خود خواسته بود در اعتراض به بازداشت وی تظاهرات کنند.

انتهای پیام

کد N289178