برگزاری چهارمین دور رایزنی‌های سیاسی ایران و فرانسه

ژان فرانسوا ژیرو، مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزیر امور خارجه و توسعه بین المللی فرانسه که به منظور شرکت در چهارمین دور رایزنی‌های سیاسی دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و فرانسه به تهران سفر کرده است با ابوالقاسم دلفی، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه دیدار و در مورد راه‌های توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در حوزه های مختلف بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی نسبت به تداوم گفت‌وگوهای سیاسی بین دو کشور و نتایج مفید آن، اراده متقابل جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء روابط دوجانبه از جمله در حوزهای سیاسی، فرهنگی و پارلمانی را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: بعد از دیدار رییسان‌جمهور دو کشور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، فضای مناسبی برای روابط دوجانبه شکل گرفته است. ظرفیت های اقتصادی و سیاسی زیادی در بخش های دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی برای دو کشور وجود دارد که می توان از همه این ظرفیت ها بطور موثر استفاده برد. فرانسه در همه این زمینه ها می تواند جایگاه گذشته خود را بیابد.

او با تاکید بر اهمیت روابط پارلمانی و تاثیر آن بر روابط و منافع دوجانبه دو کشور، اظهار کرد: از سفر هیاتهای پارلمانی استقبال می کنیم.

وی همچنین روابط فرهنگی دو کشور را با اهمیت خواند و اظهار داشت: این بخش از روابط را به دلیل نقشی که در نزدیک سازی فهم و درک دیدگاه های دو طرف دارد، باید تقویت نماییم.

ژان فرانسوا ژیرو نیز در این دیدار اظهار کرد: مقامات فرانسوی روند گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را دنبال نموده و آن را در تقویت روابط و ارتقاء شناخت متقابل موثر می دانند.

او تاکید کرد: موانع احتمالی نباید ما را از ادامه مسیر گسترش روابط باز دارد.

وی با اشاره به علاقه فرانسه به ادامه گفت‌وگوهای سیاسی دوجانبه، تاکید کرد: احیاء گفت‌وگوهای سیاسی دوجانبه با دیدار روسای جمهور دو کشور در نیویورک طی سال گذشته و نیز گفتگوی وزرای خارجه دو کشور در حاشیه کنفرانس یونسکو در شهریورماه گذشته، شروع شد و همچنان ادامه دارد. مقامات فرانسه علاقمند هستند دیالوگ سیاسی را در زمینه های دوجانبه و منطقه ای دنبال کنند.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه و توسعه بین المللی فرانسه افزود: کشور متبوع من از روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 حمایت نموده و امیدوار است که این مذاکرات نتیجه بخش بوده و به توافق نهایی منجر گردد.

گفتنی است که ژیرو در سفر دو روزه خود به جمهوری اسلامی ایران همچنین با حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه و دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل دیدار و در خصوص آخرین تحولات منطقه بحث و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N288952