هاشمی رفسنجانی: ماجرای مک فارلین موجب افتخار ایران و رسوایی آمریکا شد

هاشمی رفسنجانی,مک فارلین

کسانی که از سوی وزارت خارجه به مأموریت‌های کاری میروند، سربازان و افسران انقلاب در جبهه خارجی هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از مدیران، سفرا و کارداران سابق جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف که به دنبال ملاقات وزیر و معاونان وزارت خارجه به دیدار آمده بودند با اشاره به اهمیت دیپلماسی در جهان امروز، گفت: کسانی که از سوی وزارت خارجه به مأموریت‌های کاری میروند، سربازان و افسران انقلاب در جبهه خارجی هستند.

به گزارش ایسنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از فضای سیاسی کشور در سالهای قبل از انقلاب، گفت: اگر چه ماهیت انقلاب، مردمی بود، اما پس از پیروزی، امام (ره) با تأکید بر لزوم روابط دولت با دولت‌ها، اهمیت سیاست خارجی را برجسته کردند.

وی اظهار نگرانی بعضی از دولتهای عربی منطقه از تکرار انقلاب اسلامی در کشورهایشان و نا امیدی غرب از نابودی یا به انحراف کشاندن انقلاب از طریق مصادره مسؤولیتهای مهم را دلیل حمایت از حزب بعث دانست که حکومت اقماری نظام کمونیستی بود و با اشاره به اجماع غرب، شرق و ارتجاع برای تحریک صدام در شروع جنگ، گفت: میدان داریهای سیاسی و نظامی ایران، حامیان حزب بعث را نا امید و نسبت به الگوپذیری ملتها از ایران نگران کرد و مستقیماً وارد جنگ با ایران شدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان بعضی از اقدامات سیاسی برای جلوگیری از جنایات صدام، بمباران شیمیایی حلبچه را نقطه اوج قساوت غرب و شرق در قتل عام مردم دانست و گفت: از قسی القلبی مثل صدام بعید نبود که این جنایت را در شهرهای ایران هم تکرار کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسات سران قوا و حضور وزیر امور خارجه در بعضی از جلسات، گفت: وقتی قرار بر پذیرش آتش بس شد، تیم دیپلماسی ایران چنان میدانداری کرد که سند پیروزی سیاسی ایران در سازمان مللی تصویب شد که قدرتهایش تمایلی به این کار نداشتند.

فرمانده دفاع مقدس با بیان چند برنامه دیپلماسی در طول 8 سال جنگ تحمیلی، ماجرای مک فارلین را یکی از نکات قوّت و برجسته عملکرد مسؤولان نظام دانست و گفت: با کاری منسجم و تلفیقی از شیوه های پنهان و پیدای دیپلماسی، هم نیازهای نظامی جبهه ها در آن مقطع حساس دفاع مقدس را تأمین کردیم و هم نگذاشتیم ابهت انقلاب اسلامی در نگاه جهانیان مخدوش شود که موجب افتخار ایران و رسوایی و بحران در آمریکا شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با غیر منصفانه خواندن برخی بحث‌ها که این روزها درباره این موضوع مطرح می‌شود، گفت: کسانی که بعضاً آن روزها در جریان امور دفاع مقدس و کشور نبودند، امروزه با اغراض سیاسی، تحلیل‌های تخیّلی میکنند و با تحریف تاریخ در صدد برجسته کردن نقش نداشته خویش در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «منتقدین ماجرای مک فارلین همیشه هیاهو می‌کردند»، گفت: در آن زمان که 8 نماینده مجلس میخواستند از وزیر امور خارجه در این باره سؤال کنند و در مطبوعات اعتراض میکردند، امام(ره) در بیانیه معروف «این تذهبون!؟» گفتند و بر آنان نهیب زدند که «حرفهایی را که شما میزنید، رادیو اسرائیل جرأت نمی‌کند بگوید.»

وی افزود: چون امام از اول تا آخر در جریان مساله مک فارلین بودند و بارها در مسیر راهنماییهای موثری داشتند، مطمئن بودند که افرادی درصدد شبه افکنی اند و با آن بیانیه آنها را به خوبی از میدان به در کردند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر جایگاه و نقش امام (ره) در همه مراحل انقلاب گفت: شخصیتی عالم به زمان، فیلسوفی بی نظیر، فقیهی واقعی و افقه، باریک بین و باهوش، مومن، متفکر، عارف و متوکل علی الله، با آن سلامت نفس، انقلاب را آسیب ناپذیر کرده بود و با تدبیر بی نظیر همه مسایل را مدیریت می کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان امتیازات و ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی طبیعی و فرهنگی ایران، مکتب اهل بیت(ع) و مردمی پاک و مخلص را سرمایه نظام دانست و گفت: متأسفانه در بعضی از مقاطع کسانی که بویی از مبارزه و انقلاب نبرده بودند، مفسّر جمهوریت و اسلامیت نظام می‌شوند که به خاطر افکار تند، در داخل باعث نگرانی جوانان و زحمت کشور و در خارج باعث خوشحالی دشمنان انقلاب میی شوند.

وی با بیان شباهت و تفاوتهای عملکرد تیم دیپلماسی ایران در سالهای پس از جنگ و پرونده هسته‌یی گفت: با منطق دیپلماسی دنیا را قانع کردیم که پس از هشت سال حمایت از ارتش بعث، در سازندگی پس از جنگ، طرحهای بزرگ ایران را فاینانس کنند و امروز نیز با همان صلابت باید برای احقاق حقوق خود تلاش کنیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر ضرورت توجه به شرایط زمانی در اتخاذ تصمیمات سیاسی با اشاره به مذاکرات هسته‌یی و حواشی داخلی و خارجی آن، گفت: همینکه دنیا فهمید که با ایران باید در فضایی برابر و محترمانه مذاکره کنند، یک پیروزی سیاسی است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از تلاشهای فرزندان انقلاب در جبهه دیپلماسی، گفت: وزارت خارجه با مدیران مجرّب و منطقی خویش، عزت، حکمت و مصلحت را به گفت‌وگوهای سیاسی برگرداند و ذهنیتهای منفی را جبران کرد.

وی افزود: اکنون دنیا به منطقی و جدی بودن ایران درمذاکرات واقف شده و راه بر مغالطه و ادعای مخفی کاری ایران بست و هدایت‌های رهبری در جریان مذاکرات، کار را در تقابل با تندروها سهل کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با مقایسه اوضاع اقتصادی امروز کشور با سالهای پس از جنگ، گفت: در آغاز سازندگی 51 درصد کسری بودجه، بیکاری خطرناک و تعطیلی کارخانه ها و مراکز تولیدی و کشاورزی در استان-های درگیر در جنگ بیداد می کرد، ولی با همدلی و حمایت مردم و اتخاذ تصمیمات منطقی، رونق به تولید برگشت و بیکاری 16 درصدی به 9 درصد رسید و همه کشور تبدیل به کارگاه بازسازی و سازندگی شد و مردم به دلیل رونق تولید و کسب و کار از زندگی مناسبتری برخوردار شدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به ظرفیت‌های ایران، گفت: ترمیم اوضاع اقتصادی و رونق اشتغال، عوامل فراوانی دارد که سیاست خارجی یکی از آنهاست و دولت با اولویت دادن به آن می‌کوشد تا انحرافات و عقب ماندگی‌های اقتصادی و سیاسی هشت سال گذشته را جبران کند.

در آغاز این دیدار، موید، یکی از مدیران با سابقه وزارت امور خارجه ضمن ارائه گزارشی از برنامه های وزارتخانه برای استفاده از سرمایه های انسانی به یادآوری خاطرات سفرا و کارداران در سالهای اوّل انقلاب اسلامی، مخصوصاً هشت سال دوران سازندگی پرداخت که دنیا پس از یک دوره تقابلی، روی به تقویت همکاری ها آورد.

انتهای پیام

کد N288915