بررسی تحولات عراق پس از انتخابات

جابرانصاری: نمایندگان اسلام سیاسی در عراق جایگاه خوبی دارند

یک کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با بیان این که شیعیان بزرگ‌ترین گروه هویتی عراق هستند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با برگزاری انتخابات در عراق، احتمال تمدید نخست‌وزیری نوری لمالکی جدیت و قوت بیش‌تری پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین جابر انصاری، سفیر پیشین ایران در لیبی که در نشست بررسی تحولات عراق پس از انتخابات که از سوی موسسه دیپلماسی ایرانی برگزار شده بود، سخن می‌گفت، اظهار کرد: حضور حدود 60 درصدی واجدین حق رای با توجه به شرایط امنیتی کشور و تحریم‌خواهی جدی بعثی‌ها و باقیمانده نظام پیشین به معنای پیروزی طرفداران عراق جدید و پیروزی نظام دموکراتیک بر نظام خشونت می‌تواند تلقی شود.

او افزود: روند طایفه‌گری و تثبیت هویت‌های سه‌گانه موجود (شیعیان، کردها و سنی‌ها) حضور چشم‌گیری در عراق دارد؛ روندی که نتیجه چند دهه سرکوب و دیکتاتوری و اعمال سیاست‌های یک‌جانبه در رژیم پیشین است و فضایی ایجاد کرده که هویت‌های چندگانه هرکدام بر هویت خاص خود تاکید دارند و در انتخابات اخیر دوباره جامعه عراق به هویت‌های قومیتی خود مراجعه کرده‌اند.

جابر انصاری اضافه کرد: فهرست‌های فراهویتی در این انتخابات عملا هیچ موفقیتی نداشتند و نتایج انتخابات نشان می‌دهد که شیعیان بزرگ‌ترین گروه هویتی عراق هستند که با بیش از 60 درصد جمعیت عراق، در این انتخابات خود را نشان داده‌اند و قاعدتا درباره انتخاب نخست‌وزیر نیز اتفاقی خارج از این چارچوب نخواهد افتاد و رای بالاتر مربوط به نوری‌المالکی و دولت قانون خواهد بود.

این کارشناس مطالعات خارومیانه افزود: سه فهرست اول نتیجه انتخابات نشان می‌دهد نحله‌هایی که اسلام سیاسی را نمایندگی می‌کنند در عراق جایگاه خوبی دارند.

وی با بیان این که به طور نسبی تشکیلات و حزب‌ در فضای کنونی عراق به فضای درون قبیله‌یی پیروز شده است، ادامه داد: دو جریان عمده رقیب درون شیعی، "مجلس اعلاء و خاندان حکیم" و "صدریون" در فضای منتهی به انتخابات علیه دولت قانون و شخص مالکی فعالیت کرده‌اند و مرجعیت هم تمایلاتی به صورت غیررسمی نسبت به فهرست‌های دیگر از خود بروز داد. برخی مراجع فتوا دادند که به فهرست نوری‌المالکی رای داده نشود.

جابر انصاری با بیان این که به نظر می‌رسد احتمال تمدید نخست‌وزیری نوری لمالکی جدیت و قوت بیش‌تری پیدا کرده است، افزود: از نتایج انتخابات مشخص است که کردها و اعراب اهل سنت چیزی کم‌تر از 40 درصد ترتیب جمعیتی عراق را شکل می‌دهند و البته از این میزان اولویت با کردها است.

او در عین حال افزود: هیچ فهرستی نمی‌تواند نصف به اضافه یک کرسی‌ها را در پارلمان کسب کند و فرصت برای چانه‌زنی وجود دارد و چانه‌زنی‌ها در این مسیر خود را نشان خواهند داد و دولت مالکی به عنوان دولت موقت تا زمان تعیین نخست‌وزیر باقی خواهد ماند و پس از چانه‌زنی‌ها نخست‌وزیر دولت آینده مشخص می‌شود.

این کارشناس مطالعات خارومیانه در ادامه گفت: در عراق نیازمند ایجاد نوعی توازن میان قدرت و اقتدار شیعیان هستیم. بین قدرت و اقتدار فاصله معناداری وجود دارد. اکثریت عددی شیعیان و هم شخصیت نماد اکثریت شیعه که نوری المالکی است، تثبیت شده اما اینکه چه میزان از این قدرت را اقتدار باید ترجمه کرد، موضوع دیگری است.

جابر انصاری درباره نقش برخی قدرت‌های منطقه‌یی از جمله عربستان گفت: عربستان نگران است که حاکمیت تاریخی سنی‌ها در عراق نوین شکسته شود و شیعیان به عنوان بازیگر اصلی ایفای نقش کنند. عربستان خود را نماد نظام سنت عربی می‌داند و تمام بازی‌هایی که در عراق و بحرین و منطقه دنبال می‌کند برای به هم ریختن وضعیت کنونی است.

انتهای پیام

کد N288639