جمشیدی:

تفاوت جنسیتی در برنامه‌ریزی آموزش و پرورش مورد توجه جدی باشد

سیاسی

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور بر توجه جدی به تفاوت جنسیتی در برنامه‌ریزی‌های آموزش و پرورش تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی در اجلاس همکاری حوزه و آموزش و پرورش در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم گفت: باید تفاوت جنسیتی در محتوا و نوع برنامه‌ریزی آموزش و پرورش مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه باید آموزش و پرورش رویکرد خانواده‌گرایانه را در کنار رویکرد جنسیتی مورد توجه قرار دهد، اضافه کرد: سند تعامل حوزه و آموزش و پرورش موارد مهمی را برای همکاری میان این نهاد برشمرده است، اما آنچه مهم است این است که علاوه بر فرهنگ‌سازی، باید این همکاری‌ها جایگاه قانونی پیدا کند تا دستخوش سلایق نشود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور اولویت اصلی در تعامل حوزه و آموزش و پرورش را برگرداندن نقش حقیقی دین در تصمیمات کلیدی آموزش و پرورش دانست و گفت: وزیران متدین فراوانی در دولت‌ها حضور داشته و دارند، اما باید حضور دین در تصمیمات کلیدی را حقیقتا باور کنیم.

وی با اشاره به عرصه‌های همکاری حوزه و آموزش و پرورش، عرصه تبلیغ را به عنوان یکی از عرصه‌های قابل توجه در همکاری حوزه‌های علمیه خواهران با آموزش و پرورش برشمرد و برخی از قابلیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران را در این عرصه بیان کرد.

جمشیدی با بیان اینکه حذف روحانیت از جامعه به ویژه در عرصه‌های تصمیم‌ساز منجر به حذف اسلام از جامعه می‌شود، یادآور شد: این امر منجر به حذف دین از روابط جامعه و رفتن به سمت سکولاریسم می‌شود، بنابراین هر مدیر موفقی باید نگران این مساله باشد.

وی با بیان اینکه حضور کارشناسان دینی در نظام‌های تصمیم‌ساز در بسیاری موارد کم‌رنگ یا کم‌تاثیر شده است، افزود: حوزه‌های علمیه رقیب آموزش و پرورش یا هیچ نهاد حکومتی دیگری نیستند و شاهد این عدم رقابت، آغوش باز مدیریت حوزه در برابر وزرا است. البته تداوم و تعاملات در دوره‌های مختلف کم و زیاد شده است، اما این تعامل همواره وجود داشته است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور آموزش و پرورش را میدان دین و حوزه را متولی دین دانست و تصریح کرد: در دو سده اخیر به سمت تخصصی شدن علوم حرکت کرده‌ایم و بستر این تخصصی شدن حوزه‌های علمیه بوده‌اند، یعنی فرد ابتدا در حوزه علمیه عالم دینی می‌شد و سپس به سراغ تخصص‌ها می‌رفت و دین بستر تخصصی شدن بود.

وی با بیان اینکه با ظهور مدرنیته این رویه تغییر کرد، گفت: در پیوند با علم سکولار مجبور شدیم مسیر تخصصی شدن را عوض کنیم و در اکثر علوم با تخصصی شدن، رابطه پیچیده دین و تخصصی شدن را نادیده گرفتیم.

جمشیدی بر لزوم تهذیب و تربیت درونی در مجموعه مدیران اجرایی حوزه و آموزش و پرورش تاکید کرد و یادآور شد: همان گونه که امام راحل فرموده‌اند تا کارگزاران و محیط کار خود را اصلاح نکنیم نمی‌توانیم دیگران را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به قابلیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد: نظام آموزشی حوزه‌های علمیه خواهران متناسب با آموزش و پرورش تعریف شده است به گونه‌ای که مقطع اول و دوم این نظام متناسب با ظرفیت‌های آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش و مقطع سوم و چهارم این نظام متناسب با ظرفیت‌های پژوهشی و نظریه‌پردازی قابل بهره‌برداری است.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اظهار کرد: در عرصه مجازی نیز تلاش‌های موثر و مفیدی در حوزه‌های علمیه خواهران صورت گرفته است و اکنون بانوان طلبه به سنگربانی عفاف و حجاب در این عرصه نیز مشغول هستند.

انتهای پیام

کد N288428