بررسی توافق ژنو از منظر دیپلماسی در دانشگاه علوم اقتصادی

یک استاد دانشگاه مدعی شد به عنوان یک شهروند وظیفه دارد که به مردم بگویم چه بلایی بر سر کشورشان با توافق‌نامه ژنو آمده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید زیباکلام در نشست و بررسی توافق ژنو از منظر دیپلماسی سیاسی، امنیتی دفاعی و اقتصادی که در دانشگاه علوم اقتصادی به همت بسیج این دانشگاه برگزار شده بود، اظهار کرد: تنها در سه بند اول توافق‌نامه می‌توان متوجه شد که از 19 هزار سانتریفیوژ تنها هشت تا 9 هزار تای آن فعال خواهد بود در واقع غربی‌ها می‌خواهند سه تا چهار هزار تای آن باقی بماند. آن‌ها می‌خواهند مسائل هسته‌ای ایران را تغییر ماهیت بدهند.

این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت‌های رییس‌جمهور درباره توافق‌نامه ژنو، گفت: بالاترین مرجع اجرایی کشور علنا می‌گوید که قدرت‌های بزرگ فهمیده‌اند که تحریم‌ها کار به جایی نمی‌برد و تاثیری نمی‌گذارد. این در حالی است که باور غرب و شرق و حتی خود این دولت برعکس این است و می‌داند که شاکله تحریم‌ها باعث شده تا امروز ایران بر سر میز مذاکرات بنشیند.

او ادامه داد: من به تیم مذاکره‌کننده می‌گویم که شما با این توافق‌نامه چه چیزی را ثابت کردید؟ فکر کنید که مجلس شورای خفتگان و رسانه‌های شبه دولتی از شما دفاع کنند یا ساکت بمانند اما بالاخره آخر و عاقبتی نیز برای شما خواهد بود و دست‌تان رو می‌شود.

زیباکلام با بیان این که عده‌ای عقیده دارند چرخ معیشت با چرخ هسته‌ای گره خورده است، گفت: عیبی ندارد که عده‌ای معتقدند چرخ معیشت با چرخ هسته‌ای گره خورده است. معتقدند که تحریم‌ها حائل میان معیشت و مساله هسته‌ای است اما اگر خوب دقت کنیم متوجه می‌شویم که این رابطه غلط است. اگر کاربردهای فن‌آوری هسته‌ای را بدانیم می‌فهمیم که با چرخیدن مساله هسته‌ای، آب به آسیاب چرخ معیشت نیز ریخته خواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش دانشجویی مبنی بر این که چرا با وجود حمایت رهبری از تیم مذاکره‌کننده، باز شما با توافق‌نامه مخالفید؟ گفت: مقام معظم رهبری با گذشته‌شان تفاوتی نکرده‌اند و همان آقایی است که وقتی بحث هسته‌ای می‌شد با شوق و ذوق از آن صحبت می‌کرد. ایشان گفته‌اند که ملت هوشیار باشد و به این مذاکرات خوش‌بین نیستند.

او ادامه داد: در زمان جنگ نیز با این که دولت اشتباهات فاحشی داشت اما امام خمینی هیچ حرفی به دولت نزدند تا زمانی که مردم اعتراض کردند چرا که با وجود مخالفت‌شان با سیاست‌ورزی دولت به رای مردم احترام می‌گذاشتند.

در ادامه این برنامه منوچهر محمدی با بیان این که ایران در دو مرحله توانسته با آمریکا مذاکره مثبت داشته باشد، گفت: در طول تاریخ انقلاب اسلامی ایران، کشور شاهد دو مذاکره موفق بین دولت‌مردان ایرانی و آمریکایی بوده است. یکی بر سر مساله گروگان‌گیری‌ها و بیانیه الجزیره و دیگری مساله مک فارلین ک توانسته مذاکرات برد برد را به انجام برساند.

وی ادامه داد: دلایل برد آن دو مذاکره دست پر بودن تیم مذاکره‌کننده بوده است اما متاسفانه در توافقنامه ژنو ما با دست خالی بر سر میز مذاکرات نشستیم. حتی می‌توان گفت اشتباه فاحشی کردیم چرا که آقای روحانی در نیویورک به دنیا اعلام کرد که اقتصاد کشور ما خراب‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردند و حتی آقای ظریف نیز اظهاراتی داشتند که برخلاف تمام رسوم دیپلماسی بود. او در صحبت‌هایش اعلام کرد که کشور ما به خاطر 16 تا سانتریفیوژ با آمریکا جنگ نمی‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: این در حالی است که ما در سال 82 چنین مسیر مذاکراتی را رفته بودیم و به شکست خوردیم. همین آقای ظریف بود که به آقای البرادعی التماس می‌کرد که اجازه بدهید یک سانتریفیوژ ما باقی بماند تا جناح ما در ایران از بین نرود.

انتهای پیام

کد N288286