حسینی‌زنجانی: اخلاق بدون پایه اعتقادی معنی ندارد

سیاسی

یک استاد حوزه با اشاره به اینکه اخلاق بدون پایه اعتقادی معنی ندارد، گفت: اولین قدم برای بسترسازی اخلاق در جامعه، مسئله جهان‎بینی است.

یک استاد حوزه با اشاره به اینکه اخلاق بدون پایه اعتقادی معنی ندارد، گفت: اولین قدم برای بسترسازی اخلاق در جامعه، مسئله جهان‎بینی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی‌زنجانی در حاشیه مراسم اولین سالگرد ارتحال آیت‌الله سیدعزالدین حسینی‌زنجانی در جمع خبرنگاران، با تأکید بر اینکه تا زمانی که جهان‎بینی اصلاح نشود مسلماً جایگاه اساسی اخلاق روشن نخواهد شد، افزود: وقتی اخلاق مطرح می‌شود که انسان به ابدیت خود قایل باشد و گرنه انسان ابدی نباشد چه ادعایی است که انسان منابع دنیوی را زود رها کرده و به چیزی که نسیه است، تمسک کند.

وی ادامه داد: اگر می‎خواهیم اخلاق را در جامعه بسط دهیم، اولاً اخلاق با سایر دروس متفاوت است، لذا اگر بخواهیم در این زمینه اثربخش گام برداریم، معلم اخلاق، خود باید عامل به آن چیزی که می‎گوید باشد تا در مخاطبش اثرگذار باشد، به همین خاطر مقوله اخلاق یک حکمت عملی است، یعنی حکمت است که انسان تا عمل نکند، استحکام پیدا نخواهد کرد.

این استاد حوزه در خصوص فضای امروز جامعه، اظهار کرد: اگر بخواهیم در شرایط فعلی که در فضای مجازی بسیاری از مسایل بی‎اخلاقی یاد داده می‌شود و جوانان با آن مواجه‌اند، گام مؤثری برای مقابله با این پدیده برداریم باید روشن کنیم که همه این آموزه‎ها که منجر به بی‌اخلاقی می‌شود، امری باطل است و تا زمانی که این موضوع روشن نشود، جوانان جذب این مطالب خواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه اولین قدم در این راستا بسترسازی جهان‎بینی است، تصریح کرد: اگر می‎خواهیم اخلاق را در جامعه نهادینه کنیم، باید به جهان‌بینی‌ها فکر کنیم؛ چرا که جهان‎بینی اخلاقی، یک جهان‎بینی ویژه‎ای است که در سایه توحید به دست می‌آید.

انتهای پیام

کد N288115