نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مکرراً از استفاده از زور امتناع می‌کنند

سازمان ملل در گزارش داخلی خود آورده است که نیروهای حافظ صلح این سازمان به صورت مکرر از زور علیه غیرنظامیانی که مورد حمله قرار دارند، استفاده نمی‌کنند و با وجود آنکه شورای امنیت به آن‌ها اختیار استفاده از زور را داده، تنها در 20 درصد موارد حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در گزارش دفتر سرویس‌های نظارت داخلی سازمان ملل آمده است: یک دستور‌العمل دائم برای نیروهای حافظ صلح سازمان ملل وجود دارد مبنی بر اینکه در صورت حضور غیرنظامیان در حملات، آن‌ها نباید با زور مداخله کنند. زمانی که غیرنظامیان مورد حمله قرار می‌گیرند و نیروهای حافظ صلح حضور دارند. آن‌ها در بسیاری از موارد غایب هستند و قادر نیستند یا تمایل ندارند از صدمات جدی فیزیکی در جریان درگیری‌های خشونت‌بار جلوگیری کنند.

در گزارش 26 صفحه‌ای سازمان ملل آمده است: از 507 درگیری که غیرنظامیان مورد حمله واقع شدند تنها دو مورد از آن‌ها نیروهای حافظ صلح سازمان ملل واکنش سریع از خود نشان دادند.

این گزارش که در کمیته پنجم مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شده بر هشت هیات از 10 هیات نیروهای حافظ صلح سازمان ملل با حکم اجرای شورای امنیت برای حفاظت از غیرنظامیان در لبنان، لیبریا، ساحل عاج، هائیتی، جمهوری دموکراتیک کنگو، دارنور، ابیی و سودان جنوبی تمرکز دارد. علاوه بر این، در گزارش مذکور به جدیدترین عملیات در کشور مالی و جمهوری آفریقای مرکزی نیز اشاره شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: در حالی که نمی‌توان انتظار داشت تمام ماموریت‌های نیروهای حافظ صلح برای حفاظت از نیروهای حافظ صلح با موفقیت انجام شود. تمام این ماموریت‌ها با بالاترین خطرات در مناطق اعلام شده صورت می‌گیرد. زمانی که سربازان حافظ صلح برای دفاع شخصی یا دفاع از اموال و پرسنل سازمان ملل دخیل هستند، می‌توانند از زور استفاده کنند.

10 تامین کننده و پشتیبان مالی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در هر سال آمریکا، ژاپن، فرانسه،‌ آلمان، انگلیس، چین، ایتالیا، روسیه، کانادا و اسپانیا هستند. میزان بودجه سالانه این نیروها 8 میلیارد دلار است و آمریکا 28 درصد این بودجه را تامین می‌کند.

کشورهایی که نیروهایی را برای سازمان ملل به منظور استقرار به عنوان نیروی حافظ صلح تامین می‌کنند، اعلام کرده‌اند که سربازانشان خطراتی را به جان می‌خرند که بیش از مسئولیت‌های تعریف شده‌شان به آن‌ها محول شده است. برخی از آن‌ها نیز استفاده از زور را کاملاً رد کرده‌اند. بیشترین تعداد سربازان حافظ صلح نیز از هند، بنگلادش، پاکستان، اتیوپی و روآندا هستند.

کارمان لاپونیته، معاون دبیرکل سازمان ملل در سرویس‌های نظارتی داخل در جریان نقشه پنجمین کمیته مجمع عمومی سازمان ملل گفت: حقیقت این است که سازمان ملل نمی‌تواند به طور کامل از غیرنظامیان حمایت کند در حالیکه سربازان حافظ صلح سازمان ملل نیز نمی‌توانند تمام آنچه را که به آن‌ها محول شده، کاملا انجام دهند که این موارد شامل استفاده از زور به ویژه در زمانیکه حملات علیه غیرنظامیان است.

در این گزارش همچنین آمده که انجام عملیات سیاسی و اقدامات، حفاظتی در ماموریت‌های نیروهای حافظ صلح با اختیارات قانونی این نیروها و احکام صادر شده برایشان مغایرت دارد.

دپارتمان عملیات نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و دپارتمان پشتیبانی زمینی اعلام کرده که این مطالعه و گزارش فرصت ارزیابی کامل تحقق احکام و دستورات را برای حفاظت از غیرنظامیان از دست داده است.

این دو دپارتمان در بیانیه‌ای اعلام کردند: این گزارش بر گزینه استفاده از زور اشاره دارد که ما باید انتظار داشته و امیدوار باشیم که این مساله یک گزینه منحصر به فرد برای نیروهایی است که در محلی خدمت می‌کنند که ابزار و وسایل دیگری برای انجام اقداماتشان وجود دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما نگران این هستیم که به این رویکرد بیش از پیش در گزارش سازمان ملل تاکید شده و اهمیت راه حل‌های سیاسی و سایر زمینه‌های عملیات کامل و جامع صلح‌بانان را در تحقق احکام و دستورات حفاظتی و مراقبتی بی‌ارزش می‌کند.

استفان لیبرمن، کنسول و وزیر آمریکایی اصلاحات و مدیریت سازمان ملل در نشست این کمیته گفت: فقدان گسترده عدم تفاهم از جانب صلح‌بانان در حفاظت از غیرنظامیان با توجه به اصول تاکتیکی، فقدان تعهد از جانب رهبری هیات صادره استفاده از زور با توجه به اصل حفاظت از غیرنظامیان و وجود خطوط موازی دائم در اظهارنظرها میان کشورهای تامین کننده نیروهای صلح‌بان و پایتخت‌هایشان که جلوی استفاده از زور را می‌گیرند، از جمله این ضعف‌هاست.

انتهای پیام

کد N287974