معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان:

باید شرایط و چالش های احتمالی انتخابات آینده از هم اکنون شناسایی شود

انتخابات

تهران - ایرنا - معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره و بیان کرد: این دو انتخابات هر کدام به نوبه خود از اهمیت بالایی برخوردارند و باید از اکنون شرایط و چالش های احتمالی انتخابات آینده در سراسر کشور شناسایی شود تا برای عبور از این چالش ها و برگزاری انتخابات سالم و پرشور آماده باشیم.

به گزارش امروز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان «سیامک ره پیک» با تاکید بر بی طرفی شورای نگهبان در برگزاری انتخابات گفت: شورای نگهبان اصولا به وظایف قانونی خود عمل کرده و وارد بحث های جناحی نمی شود و همین امر باعث شده اعتماد به شورای نگهبان حفظ شده و حتی افزایش یابد.

وی با حضور در دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: اگر در مواردی نسبت به شخص و جریان سیاسی خاصی برخوردی صورت می گیرد و از سوی شورای نگهبان برخی رد صلاحیت می شوند، باید تبیین شود که شورای نگهبان تنها وظایف قانونی خود را انجام می دهد و اشخاص یا جناح های سیاسی برای شورای نگهبان تفاوتی ندارند و با همه افراد و جناح ها با معیار قانون برخورد می شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان تابع قانون و سیاست های رهبری است و اصل انقلاب را مراقبت می کند و این اصول باید در رفتار، گفتار و نوع منش همه عوامل شورای نگهبان نمود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در دوره ای اشخاص منتسب به فتنه، کاندیدا شدند که صلاحیت برخی از آنها رد شد و یا افراد منتسب به جریانهای انحرافی وارد صحنه شدند که صلاحیت آنها احراز نگردید؛ اکنون نیز اگر جریان دیگری فعال شود و افراد فاقد صلاحیت را به صحنه انتخابات بفرستد، به همان شکل عمل خواهیم کرد و بر اساس قانون با آنها رفتار خواهد شد.

ره پیک ادامه داد: شورای نگهبان حافظ مبانی انقلاب، کشور، سلامت انتخابات و رای مردم و اصول قانون اساسی است.

دکتر ره پیک با اشاره به دیدار اعضای شورای نگهبان با مقام معظم رهبری، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب تعبیر جالبی از کار شورای نگهبان داشتند که فرمودند رأی مردم نباید از وسط هیاهو و جنجال بیرون بیاید؛ مقصود ایشان آن است که رای مردم باید عاقلانه و شفاف باشد؛ ایشان تاکید کردند که شورای نگهبان وظیفه اش این است و باید زمینه این امر را فراهم نماید.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: شورای نگهبان در این دوره همچون گذشته به وظیفه ذاتی و قانونی خود عمل کرد و علی رغم تبلیغات گسترده شبکه های مخالف نظام مبنی بر این که شورای نگهبان فرد مورد نظر خودش را از صندوق بیرون خواهد آورد؛ همگان شاهد بودند که شورای نگهبان با دقت بسیار زیادی تنها به وظیفه قانونی خود عمل کرد و تحت تاثیر این اتهامات بی اساس قرار نگرفت؛ این امر باعث افزایش اعتماد مردم به شورای نگهبان شد.

ره پیک افزود: سال 1393 فرصت مناسبی است که برخی نواقص موجود در کارهای بخش های مختلف اجرایی شورای نگهبان رفع شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: باید دقت کرد که امور شورای نگهبان به صورت شفاف و کامل صورت بگیرد.

وی با بیان این که نیت ما این است که در بخش نظارت با افراد سالم انتخابات سالم برگزار کنیم، افزود: شورای نگهبان با تلاش و دقت همه عوامل خود همچون گذشته در چارچوب وظایف قانونی خود حرکت کرده و از نظام اسلامی و رأی مردم حفاظت و صیانت نماید.

سیام(1)**9189** 1418
کد N287898