روحانی در مراسم تجلیل از استادان، محققان و هنرمندان برجسته و نخبه کشور:/ تك...| 168735

حفاظت از هنر به معنای مومیایی کردن فرهنگ نیست/کشور با شعار درمانی و گفتار درمانی درست نمی‌شود

دولت

قرار بود فردی مسئولیتی را بپذیرد اما کسی آمد و عکسی را به من نشان داد که فلانی در آن زمان و در فلان جا اینجا بوده و من گفتم که آن فرد، فرد داخل عکس نیست ولی آن فرد گفت که فلانی قیافه‌اش همان است و من خطاب به وی گفتم که من مثل شما قیافه‌شناس نیستم.

رئیس چمهور با بیان اینکه نباید به هر بهانه‌ای نخبگان را کنار بگذاریم، تاکید کرد: متاسفانه به بهانه‌های مختلف همدیگر را کنار می‌گذاریم و با انگ‌های مختلف عده‌ای را منزوی می‌کنیم و از میان عکس‌ها و فیلم‌ها می‌گردیم تا چیزی علیه‌اش پیدا کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم تجلیل از استادان، محققان و هنرمندان برجسته و نخبه کشور گفت: نخبگی افتخار هر انسانی است که این عنوان را شامل می شود.

وی با بیان اینکه برای نخبگی پایانی متصور نیست، اظهار داشت: نخبه هر روز و هر لحظه می‌تواند نخبه‌تر و تاثیرگذارتر باشد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعریف نخبه تصریح کرد: نخبه، عالم و فرهیخته‌ای است که در میان جامعه و انسان‌ها تاثیرگذار باشد و جامعه را به سوی تکامل و تعالی رهنمود سازد و این هدف از نخبگی است.

رئیس جمهور با تاکید براینکه برای رسیدن به توسعه نیاز به علم، دانش، فن، فناوری، تجربه، اختراع و اکتشاف داریم، خاطر نشان کرد: همه کشورهایی که در مسیر توسعه هستند از علم و دانش دانشمندان و عالمان‌شان به خوبی استفاده کرده‌اند و معمولا کشورهای پیشرفته نخبه‌ها را از هر ملیتی جذب می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه نخبگی شناسنامه‌اش نخبگی است نه اینکه از کدام قوم و دیار باشد، یاد‌آور شد: هر کشوری که جاذبه‌اش برای نخبگان بیشتر باشد، نخبگان بیشتری هم جذب می‌کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه شرایط کشورمان هنوز شرایطی است که نمی‌توان همه نخبگان خود را جذب و استفاده کنیم بیان کرد: متاسفانه به بهانه‌های مختلف همدیگر را کنار می‌گذاریم و با انگ‌های مختلف عده‌ای را منزوی می‌کنیم و از میان عکس‌ها و فیلم‌ها می‌گردیم تا چیزی علیه‌اش پیدا کنیم.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: قرار بود فردی مسئولیتی را بپذیرد اما کسی آمد و عکسی را به من نشان داد که فلانی در آن زمان و در فلان جا اینجا بوده و من گفتم که آن فرد، فرد داخل عکس نیست ولی آن فرد گفت که فلانی قیافه‌اش همان است و من خطاب به وی گفتم که من مثل شما قیافه‌شناس نیستم.

رئیس جمهور ابراز داشت: متاسفانه همه را به بهانه‌های مختلف کنار می‌گذاریم؛ یکی را به دلیل قومیت، یکی را به دلیل مذهب، یکی را به دلیل اعتقاد سیاسی، یکی را به دلیل روش و دیگری را به خاطر ویژگی‌های اخلاقی.

روحانی با بیان اینکه خداوند روحی را به ما داده تا بیشتر جذب کنیم تا کنار بگذاریم، تاکید کرد: ممکن است یک نفر به خاطر عدم تخصص، عدم احراز اخلاق حرفه‌ای، یا عدم دلبستگی به کشور و اقدامش علیه نظام کنار بگذاریم اما نباید به هر بهانه‌ای و دلیل جزئی نخبه‌ها را کنار گذاشت.

وی افزود: نخبه کسی است که برای نخبه شدنش هزینه، وقت و سرمایه بسیاری صرف شده و ما باید پاسدار این وقت،‌ سرمایه و هزینه باشیم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان كرد: چرا حالا که همه زحمت کشیدیم و درخت علم و دانش ثمر داده و میوه بر شاخه و برگ آن نشسته با یک بهانه آن را از تنه می‌بریم و گاهی از ریشه در می‌آوریم. هنر ما در دنیای نخبگان باید این باشد که سعه صدر داشته باشیم، و زمینه را برای حضور نخبگان خود مان و کسانی که در دنیا به سرزمین ما علاقه دارند برای تضارب آراء و کسب تجربیات جدید فراهم کنیم.

وی افزود: در دنیا کشورهایی توانستند به شکل پررنگ پیشرفت داشته باشند که مجلس و دولت آنها وهمچنین انجمن های تخصصی و بخش خصوصی آنان به نحوی به یکدیگر اتصال پیدا کرد اگر بنا باشد؛ مجلس راهی برای تدوین قانون در پیش گیرد. و دولت راه دیگری را برای اداره کشور و انجمن نخبگان و خود نخبگان راه دیگری را دنبال کنندچگونه می‌توانیم از فضای نخبه گی استفاده کنیم؟

رئیس جمهور با تاکید بر این که امروز در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی، فرهنگ و هنر دولت نیازمند است که از فکر نخبگان استفاده کند. گفت: باید بدانیم اگر ریلهای مختلف را برای اقتصاد و سیاست خارجی و فرهنگ انتخاب کردیم این قطعات هیچ گاه به یکدیگر نخواهد رسید مگر می شود در کشوری فرهنگ از اقتصاد و اقتصاد ازسیاست خارجی و سیاست خارجی از علم و فن آوری جدا باشد.

وی با بیان این که امروز اصول رشد و توسعه در بسیاری از کشورها ثابت است گفت: همه کشورهایی که امروز به پیشرفت رسیده اند اصول ثابتی دارند البته ممکن است اصول متغیری هم داشته باشند. ما باید از این اصول ثابت برای دستیابی به توسعه استفاده کنیم. و برای این که پیشرفته شویم باید الویت ها را هم در نظر داشته باشیم.

روحانی افزود: اگر یک جامعه چند تکه شود و هر تکه بگوید اولویت چیست به هدف نخواهیم رسید البته من نمی‌گویم در همه الویت ها باید اتفاق نظر باشد؛ اما همه باید در بحث توسعه کشور، نرخ رشدو شکستن رکود و آغاز رو نق اقتصادی اتفاق نظر داشته باشیم و متعهد شویم.

وی ادامه داد نمی شود یک شعار داد و سخن گفت: و یک تیتر اعلام کرد باید به لوازم کار خود نیز پای بند باشیم. کشور با شعار درمانی و گفتار درمانی درست نمی شود. بلکه نیاز به برنامه و عمل، تحرک و وحدت دارد در این اتحاد باید لااقل در چند مسئله با عنوان الویت اصلی همه لوازم را بپذیریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تمام کشورهایی که در حال توسعه هستند در یک اتحاد منطقه ای دور هم جمع شده اند این کشورها راهها، افکار، جاده‌ها و پروژه های علمی خود را مشترک و به یکدیگر نزدیک کردند.

وی افزود: در دنیا دهها پروژه علمی و پشت آن صنعت جهانی وحود دارد به طور مثال قرار است تا بیست سال آینده سی و پنج هزار هواپیمای مسافربری ساخته شود اما ما کجای این کار هستیم. همه کشورهای بزرگ در پروژه‌های عظیم جهانی سهمی دارندو صنعت دنیای امروز در یک کشور متمرکز نشده است.

روحانی یاد آور شد: در آینده ما یاد در پروژه های عظیم جهانی نقش داریم و یا این که به دیگران فرصت دادیم که در این پروژه های نقش داشته باشند و خودمان کنار رفتیم البته مقصود من انزوای سیاسی نیست ما باید در پروژه های صنعتی و هنری بزرگ نقش داشته باشیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم استادان، محققان، و هنرمندان برجسته و نخبه کشور یادآور شد: دنیای آینده کاملاً با دنیای امروز متفاوت خواهد بود. صد سال پیش کسی باورش نمی‌شد که دنیای ارتباطات چنین پیشرفتی داشته باشد و حتماً 50 سال دیگر هم دنیای دیگری خواهیم داشت.

وی افزود: نخبه کسی است که نه تنها امروز را می‌بیند بلکه قادر است فردا را نیز پیش‌بینی کند و برنامه‌ای را نیز برای فردا مد نظر قرار می‌دهد. البته بنیاد نخبگان باید زمینه را فراهم کند و اگر مشکلی در تحقیق و توسعه است، مرتفع شود.

روحانی با اشاره به اینکه دولت باید برای خرید محصولات در جهت کمک به نخبگان وارد عمل شود، گفت: هر چه بتوانیم به نخبگان خود تکیه کنیم و سازمان‌های دولتی را به بخش خصوصی متصل کنیم، موفق‌تر خواهیم بود اما اگر بنا است دولت برای نخبگان قدمی بر دارد، خود آنها باید بگویند که ما چه کار باید کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه گاهی نخبگان ما نمی‌دانند در کشور ما چه می‌گذرد و ما نیاز به چه چیزهایی داریم. درحالی که باید اطلاعات کافی را در اختیار نخبگان قرار داد و برخی از درخواست‌ها و نیازهایمان را به آنها ارائه دهیم.

رئیس جمهور یاد‌آور شد: ما در اقتصاد مشکلاتی داریم و نخبگان باید در این زمینه به ما کمک کنند. همه باید دست به دست هم بدهیم تا از دنیای نخبگی استفاده کنیم. همچنین در عرصه هنر نیز باید به استفاده بیشتر از پیشکسوتان توجه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از هنر به معنای مومیایی کردن فرهنگ نیست، گفت: ما باید فرهنگ‌مان را باز‌آفرینی کنیم. همه ما به دنبال خط اجتهاد و اصولی هستیم و خداوند زمینه تکامل را پیش روی ما گذاشته است. بشر استعدادهای فراوانی دارد که این استعدادها باید شکوفا شود اما این شکوفایی در سایه آن است که همه ما برای کمک به کشور پا به صحنه بگذاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما باید فرهنگ خود را پرورش داده و بالنده کنیم و حتی در بسیاری از موارد آن را بازآفرینی و باز تفسیر کنیم تا شاهد شکوفایی علم و دانش و هنر در کشور باشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: دولت در خدمت نخبگان و صاحب‌نظران خواهد بود تا بتوانیم به قدرت و ثروت ملی کمک کنیم.

کد N287749