درخواست‌ها از نخست‌وزیر منتخب هند برای بهبود روابط با مسلمانان

به دنبال پیروزی ملی‌گرایان هند در انتخابات پارلمانی، نشریات آمریکایی‌ و هندی از نخست‌وزیر منتخب این کشور خواستند تا به مسلمان‌ها نزدیک‌تر شده و از لفاضی نفاق‌انگیز علیه آنها خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک نشریه آمریکایی روز شنبه به نارندرا مودی، نخست‌وزیر منتخب هند هشدار داد که اگر می‌خواهد به اهداف اقتصادی‌اش برای بازسازی هند برسد، نباید تفرقه‌های مذهبی را در این کشور گسترش دهد.

طبق گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، بسیاری از مسلمانان هندی، نارندرا را به دلیل عدم موفقیت در توقف تظاهرات‌های خونین ضد مسلمانان در سال 2002 که به مرگ بیش 1000 تن منجر شد، سرزنش می‌کنند.

در همین راستا مسلمانان که در هند اقلیت محسوب می‌شوند، نگران هستند که با روی کار آمدن نارندرا مودی شرایط آن‌ها از شرایط فعلی نیز وخیم‌تر شود.

این نشریه با اشاره به نگرانی واشنگتن در خصوص قتل‌عام ایالت گوجرات هند که قربانیان آن اکثرا مسلمانان بودند، نوشت که مودی نزدیک به یک دهه از دریافت روادید برای سفر به آمریکا محروم مانده بود، اما اکنون دولت آمریکا قصد دارد به ویژه در موضوعات اقتصادی با دولت هند همکاری کرده و باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه مودی را به کاخ سفید دعوت کرد.

این در حالی است که هم‌اکنون نیز تبعیض علیه مسلمانان هند بسیار شدید بوده تا حدی که بسیاری از مسلمانان هندی برای یافتن شغل، خانه و همچنین دریافت وام با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

پیروزی مودی در بزرگ‌ترین انتخابات جهان با شکست فاجعه‌بار حزب حاکم کنگره همراه بود. حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا توانست پس از 30 سال تنها حزبی باشد که اکثریت کرسی‌های پارلمان را بدست می‌آورد.

انتهای پیام

کد N287578