نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

هوشیاری و ایستادگی تیم مذاکره کننده نشان داد که نباید دلواپس باشیم

امنیت ملی

تهران-ایرنا- نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:ایستادگی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در این دور از مذاکرات وین نشان داد که نباید دلواپس باشیم.

«منصور حقیقت پور» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: جمهوری اسلامی ایران در توافق ژنو حسن نیت خود را نشان داد و حاضر شد در این مدت غنی سازی 20 درصد را متوقف کند.

وی تاکید کرد که ایران حقوق و منافع ملی خود را پاس می دارد و نمی تواند از حقوق خود چشم پوشی کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم یادآور شد: در چنین شرایطی طبیعی بود که موارد متعدد همچون حجم، سطح، عمق و مکان غنی سازی دارای چالش های جدی باشد چرا که هر کدام از این مباحث دارای بار سیاسی و حقوقی سنگین بود.

حقیقت پور خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان هسته ای ایران براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بر روی اصول ایستادگی کردند و پیش بینی می شد که در این دور از مذاکرات با بحث های فشرده و سنگینی مواجه باشیم.

وی ادامه داد: طرف مقابل مسایلی همچون توانمندی نظامی و موشکی را وارد مذاکرات کرد و بنابراین طبیعی بود که این دور از مذاکرات همانند دور نخست نباشد.

نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که نه به این مذاکرات دل خوش کرده ایم و نه دلواپسیم چراکه رهبر معظم انقلاب اجازه نخواهند داد ذره ای منافع نظام به خطر افتد.

حقیقت پور ادامه داد: اجازه انحراف مذاکرات هسته ای به مواردی همچون حقوق بشر و تروریسم را نخواهیم داد و با تدبیر در میدان مذاکرات منافع ملی را تامین می کنیم .

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون توانسته ایم صداقت ایران را به افکار عمومی جهانی نشان دهیم، اظهار داشت: طرف مقابل ما با بهره گیری از ابزارها و تکنیک های رسانه ای برای جعل حقایق استفاده می کند ما هم باید از نظر رسانه ای با تلاش بیشتر به افکار عمومی جهان ثابت کنیم که توانمندی موشکی ایران جای بحث ندارد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس همچنین بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های ایرانیان مقیم خارج از کشور و دانشگاهیان در این زمینه تاکید کرد و گفت: باید با کمک ایرانیان خارج از کشور افکار عمومی دنیا را نسبت به این مساله روشن و توجیه کنیم.

حقیقت پور یادآور شد: ایستادگی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نشان داد که نباید دلواپس باشیم و مذاکره کنندگان نسبت به تامین منافع ملی ایران هوشیار هستند.

سیام(4)**2021**1336
کد N287219