ادامه درگیری ها در شهر بنغازی لیبی 79 کشته برجاگذاشت

بنغازی

تهران - ایرنا - درگیری ها در شهر بنغازی لیبی همچنان ادامه دارد و تا کنون 79 نفر در این درگیری ها قربانی شده اند.

شبکه المیادین روز یکشنبه اعلام کرد: با ادامه درگیری ها در شهر بنغازی لیبی تعداد تلفات به 79 کشته و بیش از 140 مجروح رسید.

درگیری بین نیروهای وابسته به یک فرمانده بازنشسته نظامی از یک سو و شبه نظامیان مسلح از سوی دیگر طی ساعات اخیر به بحران بزرگی برای کشور لیبی تبدیل شده است.

سخنگوی ˈخلیفه حفترˈ فرمانده نیروهای موسوم به ˈارتش ملیˈ از غیر نظامیان ساکن بخش های غربی شهر بنغازی خواست پیش از شروع نبرد جدید علیه ˈشبه نظامیان افراطیˈ خانه های خود را ترک کنند.

خبرگزاری ها از بنغازی گزارش دادند ده ها خانواده غیر نظامی ساکن بنغازی از مناطق درگیری در این شهر گریخته اند.

حفتر با این ادعا که می خواهد شهر بنغازی را از وجود شبه نظامیان مسلح پاک سازی کند، حمله گسترده به این شهر را با انواع سلاح های سنگین آغاز کرد اما غیر نظامیان بیشترین قربانیان این درگیری ها بودند.

در این حال، ˈلطفی بن جدوˈ وزیر کشور تونس اعلام کرد دولت تونس تدابیر پیش گیرانه ای را در قبال امکان تاثیر وضعیت متشنج امنیتی در لیبی بر اوضاع کشورش اتخاذ کرده است.

منابع امنیتی تونسی نیز اعلام کردند دولت حدود 5 هزار سرباز خود را برای حفظ امنیت مرزهای مشترک با لیبی به این مناطق اعزام می کند.

گروه های شبه نظامی و افراد مسلحی که خود را متعهد به هیچ قانونی نمی دانند، طی بیش از یک سال گذشته به کابوسی بزرگ و خطرناک برای مردم، دولت، مجلس موقت و نیروهای نظامی لیبی تبدیل شده اند. بر پایه این گزارش، علت اصلی فعالیت آزادانه این گروه های مسلح در مناطق مختلف لیبی مخصوصا طرابلس پایتخت و شهر بنغازی، وجود دودستگی و برخورد منافع احزاب مختلف حاضر در کنگره ملی ˈمجلس موقتˈ و نیز ضعف و ناکارامدی دولت و نیروهای مسلح این کشور است. هم اکنون هر یک از احزاب و گروه های لیبی برای رسیدن به خواسته های خود از یک یا چند گروه مسلح که حکم بازوی نظامی آنها را دارند استفاده می کنند. نتیجه این کشمکش قدرت، ترورهای متعدد شخصیت های نظامی و غیر نظامی و نا امنی مخصوصا در شهر بنغازی است.

خاورم 1491 *1446
کد N287186