تأکید بان کی مون بر جلوگیری از هدف قرار گرفتن غیرنظامیان در سوریه

دبیرکل سازمان ملل متحد از تمامی جناح‌ها در سوریه خواست از دسترسی غیرنظامیان به منابع آب و نیز عدم مورد هدف قرارگرفتن زیرساخت‌های غیرنظامی اطمینان حاصل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، بر اساس بیانیه‌ای که از سوی بان‌ کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد صادر شد، وی اعلام کرد که از گزارش‌های مربوط به عدم دسترسی افراد به آب آشامیدنی در حلب نگران است.

بر اساس این بیانیه منابع آب در حلب به طور عمدی قطع شده که در نتیجه آن بیش از 2.5 میلیون تن به مدت حدود هشت روز از دسترسی به آب آشامیدنی محروم مانده‌اند. در این بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد اجازه ندادن به مردم برای دسترسی به آب را تعرض به حقوق بشر قلمداد کرد.

بان کی مون اعلام کرد:‌ هدف قرار دادن غیرنظامیان به طور عمدی و محروم کردن آنها از ضروریات، تعرض آشکار به قوانین بین‌المللی و حقوق انسانی محسوب می‌شود.

در حال حاضر گروه‌های افراطی که کنترل بخش‌هایی از حلب را در اختیار دارند توانسته‌اند آب آشامیدنی برخی مناطق تحت کنترل دولت را قطع کنند. در جریان ناآرامی‌های سوریه شورشیان در این کشور بارها و بارها زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار داده و غیرنظامیان را با مشکلاتی نظیر قطعی آب و برق مواجه ساخته‌اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد که از تمامی جناح‌ها می‌خواهد از دسترسی شهروندان حلب به آب آشامیدنی و عدم مورد هدف قرار گرفتن غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها اطمینان حاصل کنند.

انتهای پیام

کد N286841