عراقچی در گفـت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو:

حفظ ماهیت آب سنگین اراک از خطوط قرمز ما است/ دور بعدی مذاکرات آخر خرداد

سیاست خارجی,عراقچی,راکتور اراک,دور چهارم مذاکرات

در دو سه مورد از موضوعاتی که فکر می کردیم مشکل چندانی نخواهیم داشت، شاهد بودیم که اختلافات همچنان به قوت خویش باقی است اما دو طرف برای مذاکره جدی هستند./طرف غربی با اینگونه گمانه زنی ها تلاش می کنند به مذاکرات جهت دهند و امیال خود را به عنوان گمانه به طرفین تحمیل کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با تاکید براینکه حفظ ماهیت آب سنگینی اراک از خطوط قرمز ایران است، برخی گمانه زنی در ارتباط کاهش مگاوات این مجموعه از 40 مگاوات به 10 مگاوات را مضحک و عجیب خواند.

به گزارش خبرنگار ایلنا سید عباس عراقچی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو و در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم مذاکرات فشرده طرفین نتوانستند وارد نگارش متن نهایی شوند گفت: ما از ابتدا می دانستیم که این مذاکرات، مذاکرات سختی خواهد بود و فاصله دیدگاه طرفین به حدی است که نزدیک شدن آن نیاز به زمان طولانی، گفت‌وگوهای بسیار و ابتکاردارد. ما در طول سه دوره قبل در وین برای رسیدن به توافق نهایی سعی کردیم تا با مذکرات کلی، دیدگاه ها را برای توافق نهایی به هم نزدیک کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه در جریان مذاکرات با موضوعات متنوع و گسترده ای مواجه هستیم، ادامه داد: هریک از این موضوعات خود به شاخه های جداگانه تبدیل و باید در مورد هریک از آنها گفت وگو و به توافق رسید. در جریان مذاکرات قبلی در این ارتباط با هم صحبت کردیم که در مورد هریک چه گزینه هایی در دست داریم و چگونه باید توافق کنیم.

معاون وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: حساس ما این بود که توافق نهایی در دور چهارم شدنی است اما با شروع دور جدید متوجه شدیم که هنوز برای توافق نهایی زود است و مشاهده کردیم که هنوز برخی موضوعات جای بحث بیشتری دارد. در طول این دور نیز مذاکرات مفصل و پیچیده ای در تمام سطوح اعم از وزرا، معاونان و کارشناسان برگزار شد که نتیجه حاصله آن این بود که هنوز آماده نوشتن متن نیستیم.

وی نرسیدن به توافق نهایی در این دور را تاسف بار ندانست و گفت: نمی توان گفت که بعد از هر مذاکره ای می توان به توافق رسید. در این دور از مذاکرات در مورد متن هیچ پیشرفت ملموسی نداشتیم. البته توافق نهایی را می توان به دو قسمت شکلی و ماهوی تقسسیم کرد که در شکلی به پیشرفت هایی دست یافتیم. به طور نمونه در مورد مقدمه توافق نهایی گفت گو کردیم که شامل اصولی است که راهنمای توافق است و در این راستا مقدمه توافق ژنو نیز به کمک ما آمد. مقدمه توافق نهایی به دلیل اینکه در مقدمه ژنو به خوبی کار شده مشکل چندانی نداشته و می توان ظرف نهایت پنج ساعت آن را تنظیم کرد.

عراقچی با اشاره به اینکه اختلاف نظرات در قسمت محتوایی توافق نامه نهایی است، اظهار کرد: در دو سه مورد از موضوعاتی که فکر می کردیم مشکل چندانی نخواهیم داشت، شاهد بودیم که اختلافات همچنان به قوت خویش باقی است اما دو طرف برای مذاکره جدی هستند. در این راستا تاریخ بعدی مذاکرات در آخر خردادماه مشخص شده است و شاید پیش از آن نیز به صورت اضطراری یک نشست دیگر برگزار کردیم که تا کنون زمان آن قطعی نشده است.

عضو ارشد تیم مذاکراه کننده هسته ای در پاسخ به این پرسش که آیا پایه و اساس متن توافق نهایی، طرح اقدام مشترک نیست؟ گفت: توافق ژنو کلیات را مشخص کرده اما تبدیل مشخصه ها به توافق سخت است. یکی از کارهای ما این است که باید نیازها را شناخته و محدودیت سازی بر اساس آن شکل بگیرد.

وی به نگرانی طرف غربی در مورد راکتور اراک اشاره کرد و افزود: چگونگی رفع این نگرانی ها یک دریا بحث دارد. معتقدم با تکنولوژی می توان نگرانی ها را رفع کرد. اما ماهیت آب سنگینی اراک حفظ می شود و از اصول خط قرمز ما است. در این مورد اختلاف نظر است و جلسات متعددی برگزار شده است. فکر می کردیم این راه حل نزدیک باشد اما دیدیم هنوز باید بر روی آن وقت گذاشت.

معاون وزیر امور خارجه در خصوص برخی گمانه زنی ها و اینکه گفته می شود در مورد راکتور اراک طرح امریکایی مورد بحث و قرار شده که این راکتور از 40 مگاوات به 10 مگاوات برسد، اظهار کرد: طبیعی است که اصحاب نظر وارد گمانه زنی شوند. از همه مردم و متخصصین این حوزه می خواهم که از گمانه زنی خودداری و تحت تاثیر آن قرار گیرند. طرف غربی با اینگونه گمانه زنی ها تلاش می کنند به مذاکرات جهت دهند و امیال خود را به عنوان گمانه به طرفین تحمیل کنند.

عراقچی با تاکید براینکه گمانه زنی ها هیچ کمکی به مذاکرات نمی کند، تصریح کرد: در مورد راکتور اراک نگرانی ها باید کاهش یابد و فکر می کنیم استفاده از مدل علمی در این زمینه راهگشا خواهد بود. ایده هایی از طرف ما و آنها ارائه شده و ما در مورد اینکه کدام ایده بهتر است گفت وگو می کنیم. من اطمینان می دهم در هیچ کدام از مدل هایی که ارائه شده، قدرت راکتور را کاهش نمی دهد. زمانی که این مسئله را شنیدم، عجیب و مضحک بود که قدرت مگاوات از 40 به 10 برسد. اصلا قراری هم به این کار نیست.ما باید به راه حل مشترکی برسیم تا پولوتونیم را کاهش دهیم تا استفاده نظامی از آن شود.

کد N286786