دادگاههای پاکستان دستور رسیدگی قضایی به اتهام شبکه «جیو» را صادرکردند

دادگاہ,مقدسات اسلامی

اسلام آباد - ایرنا - دادگاه های چندین شهر پاکستان شنبه به پلیس این کشور دستور دادند تا علیه مسوولان شبکه خبری ˈجیو نیوزˈ به جرم توهین به ساحت مقدس اهل بیت علیهم السلام، دادخواست و شکایت ارائه کرده تا این پرونده قضایی مورد بررسی ویژه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، ˈجهانگیر اعوانˈ قاضی دادگاه اسلام آباد به پلیس این شهر دستور داد تا علیه ˈمیرشکیل الرحمانˈ مالک شبکه جیو و ˈشایسته واحدیˈ مجری این شبکه دادخواستی با عنوان توهین به مقدسات اسلام ارائه و خواستار برخورد قضایی و کیفری با متخلفان شود.

شبکه ˈجیو نیوزˈ چهارشنبه گذشته در برنامه صبحگاهی ˈبیدار شو پاکستانˈ اجرای شعری را با حضور هنرپیشه ای بدنام، در شان حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) درباره ازدواج این دو معصوم علیهم السلام پخش کرد.

همزمان با پخش این شعرخوانی، بازیگر زن معروف و بدنام پاکستانی به نام ˈوینا ملکˈ و شوهر وی ˈاسد ختکˈ نیز در صحنه حضور داشتند. این دو پاکستانی اخیرا در خارج از کشور ازدواج کرده و مسوولان شبکه جیو برای آنان برنامه ویژه ای تدارک دیده بودند.

پس از پخش این برنامه بسیاری از مردم پاکستان، اعم از احزاب سیاسی و مذهبی این کشور به ویژه جامعه شیعیان ضمن محکوم کردن این اقدام شبکه جیو نیوز، گفتند که مسوولان این شبکه به مقدسات اسلامی و شان گرامی اهل بیت علیهم السلام گستاخی کرده و این موضوع هرگز قابل بخشش نیست.

درحالی که ˈشایسته واحدیˈ مجری زن برنامه صبحگاهی شبکه جیو نیوز یک روز پس از این واکنش ها اقدام به عذرخواهی رسمی در برنامه زنده این شبکه کرد، اما علمای اهل تسنن و شیعی پاکستان این امر را رد کرده و تاکید کردند که وزارت اطلاع رسانی و سازمان نظارت و مقررات مطبوعات این کشور (PEMRA) باید با شبکه جیو نیوز برخورد قانونی کند.

روز گذشته مسلمانان، اعضای ارشد و هواداران احزاب برجسته سیاسی و مذهبی پاکستان پس از اقامه نماز جمعه ضمن برپایی راهپیمایی و تجمعات گسترده در مناطق مختلف این کشور، خواستار لغو فعالیت شبکه ˈجیو نیوزˈ و مجازات مسوولان این شبکه در راستای توهین به ساحت مقدس اهل بیت عصمت و طهارت شدند.

این درحالی است که دادگاه شهر ˈشیخ پورهˈ در ایالت پنجاب در شرق پاکستان نیز ضمن رسیدگی به دادخواست ارائه شده در اعتراض به توهین به مقدسات اسلامی، دستور داد تا علیه 20 نفر از مسوولان شبکه جیو از جمله میرشکیل الرحمان مالک این شبکه پرونده ای تشکیل شود.

قاضی دادگاه شهر ˈگوجرانولاˈ در ایالت پنجاب نیز به پلیس حکم درج شکایت علیه مسوولان رسانه ای شبکه جیو نیوز را صادر کرد.

در همین حال صاحبزاده ˈحامد رضاˈ رییس ˈشورای اتحاد سنیˈ پاکستان نیز علیه اقدام موهن شبکه جیو، مسوولان و مجری برنامه صبحگاهی این شبکه ؛ دادخواستی به دیوانعالی این کشور ارائه کرد.

وی در این دادخواست از رییس و قضات قوه قضاییه پاکستان خواستار تعطیلی کامل شبکه جیونیوز، بازداشت و مجازات عوامل مقصر در توهین به ساحت اهل بیت (علیهم السلام) شد.

کانون وکلای پاکستان در شهرهای مختلف این کشور نیز در اعتراض به برنامه موهن شبکه جیو نیوز، حضور در جلسات دادگاه ها را تحریم و حتی کانون وکلای شهر ˈلاهورˈ مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان نیز استفاده از شبکه جیو را برای همیشه تحریم کرد.

اعتراض های سراسری در شهرهای مختلف پاکستان در پی برنامه موهن شبکه جیو و توهین به ساحت مقدس اهل بیت امروز نیز ادامه دارد.

نمایندگان مجلس ایالتی پنجاب پاکستان با تصویب قطعنامه ای؛ اقدام مسوولان شبکه جیو نیوز در توهین به مقدسات اسلامی را به شدت محکوم و از دولت این کشور خواستند با تمام مقصران این اقدام موهن برخورد قانونی و شدید شود.

آساق ** ا.ر ** 1095**1723**1392
کد N286546