وزیر کشور لبنان: معیارهایی جدید بر ای ورود پناهجویان سوری به لبنان وضع می کنیم

پناهجویان سوری,امنیت

بیروت - ایرنا- « نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان گفت که دولت لبنان معیارها و تدابیر جدیدی را برای ورود پناهجویان سوری به لبنان که اکنون از مرز یک میلیون و 500 هزار نفر گذشته است، وضع می کند.

به گزارش ایرنا، المشنوق روز شنبه در گفت وگویی تلویزیونی در عین حال تاکید کرد که لبنان مرزهای خود را بر روی پناهجویان سوری نبسته است.

وی اضافه کرد: پناهجویان سوری معمولا برای کسب درآمد و کار و همچنین دریافت کمک های سازمان ملل به لبنان می آیند بویژه اینکه بسیاری از آنها از نقاط امن سوریه که هیچگونه درگیری نظامی وجود ندارد، هستند.

وزیر کشور لبنان با بیان اینکه مرزهای خود را نبسته ایم و مانع ورود پناهجویان سوری نمی شویم ، تصریح کرد: دولت لبنان تنها معیارها و تدابیر جدید و ضروری در نظر گرفته است و به کسانی که ضرورت دارد اجازه اقامت در لبنان را می دهد نه کسانی که بخواهند فرصت های شغلی را از شهروندان لبنانی بگیرند.

گفته می شود کارفرمایان و پیمانکاران لبنانی به علت ارزان بودن استخدام پناهجویان سوری ترجیح می دهند از آنها بجای شهروندان لبنانی استفاده کنند.

المشنوق گفت تاکنون یک میلیون و 49 هزار پناهجوی ثبت نام شده سوری وارد لبنان شده و چند صد هزار پناهجوی ثبت نام نشده هم در لبنان زندگی می کنند که بار سنگینی بر دوش لبنان هستند و ما توان تحمل آن را نداریم.

« علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در لبنان خاطرنشان کرده است که این آمار واقعیت ندارد و از سوی دیگر بیشتر پناهجویان سوری تصمیم دارند به سوریه بازگردند.** ارزیابی المشنوق از وضعیت امنیتی لبنان

وزیر کشور لبنان با اشاره به پرونده امنیتی این کشور گفت: وضعیت امنیتی در لبنان به چند دلیل از جمله ایجاد تفاهم سیاسی و همکاری بین ارتش و نیروهای امنیت داخلی(پلیس) با ثبات شده است.

وی افزود: در چند هفته آینده برنامه امنیتی در بیروت و مناطق دیگر که احتمال می رود در آنجا اختلال ها و نابسامانی هایی صورت گیرد، تکمیل می شود.

المشنوق که تصمیم دارد در روزهای آینده به چند کشور از جمله کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس جهت دعوت از گردشگران برای آمدن به لبنان سفر کند، تاکید کرد: یک تصمیم بزرگ منطقه ای و بین المللی برای نجات لبنان از آتشی که در سوریه جریان دارد، اتخاذ شده است.

وزیر کشور لبنان تصریح کرد: این تصمیم به تشکیل دولت کنونی لبنان با حضور همه گروه های سیاسی منجر شد وهمچنین شاهد حمایت آن از برنامه موفق امنیتی در لبنان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت امنیتی در لبنان کنترل شده و هیچ ترسی از وقوع جنایات سازمان یافت و یا حادثه امنیتی بزرگی وجود ندارد.

المشنوق گفت: نشانه های زیادی تاکید دارد که تصمیم برخی کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) برای رفع ممنوعیت سفر اتباع این کشورها به لبنان اتخاذ شده است و بزودی اعلام خواهد شد و شاهد ورود گردشگران عرب به لبنان بویژه اتباع کشورهای عضو شورای همکاری (خلیج فارس) خواهیم بود.

وزیر کشور لبنان افزود: «علی عواض عسیری» سفیر عربستان سعودی در جلسه دو روز قبل با من اعلام کرد که هیچ ممنوعیتی برای سفر اتباع عربستان به لبنان وجود ندارد و تنها نیازمند اندکی وقت و صدور یک اعلامیه مشترک است.

وی اضافه کرد: چنانچه رییس جمهوری لبنان در موعد قانونی ( تا 4 خرداد ماه) توسط نمایندگان مجلس انتخاب نشود، لبنان وارد خلاء سیاسی می شود و معنای آن خلاء اقتصادی و امنیتی نخواهد بود.

المشنوق با بیان اینکه « برای تحقق ثبات سیاسی کامل به زمان نیازداریم»، گفت: انتظار نمی رود که رییس جمهوری جدید لبنان تا 25 ماه مه (4 خرداد) انتخاب شود و احتمال تمدید دوره ریاست جمهوری « میشل سلیمان» هم بسیار ضعیف است.

وزیر کشور لبنان در عین حال تاکید کرد: تفاهم سیاسی در دولت لبنان ، ضمانتی برای ادامه ثبات اوضاع امنیتی و انضباط و آرامش در لبنان خواهد بود.

خاورم ** 1324
کد N286360