با اشاره به قانون جدید آیین دادرسی کیفری

بهرامی: تحقیقات افراد فاقد صلاحیت بی‌اعتبار است

سیاسی

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح بر دقت و حساسیت ضابطین در رسیدگی به شکایات مردم تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی با اشاره به تکالیف قانونی ضابطین، گفت: همه شکایاتی که از طرف مردم به دست ضابطین می‌رسد باید به دقت و حساسیت بررسی شود تا خدای ناکرده حق کسی ضایع نشود.

وی افزود: حساسیت کار دستگاه قضایی و ضابطان این است که باید به عدالت رفتار کنند تا مبادا حقی از مردم ضایع شود یا در مقابل ماموری بی‌جهت موأخذه شود.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح، ضابطین را خط مقدم مبارزه با تخلف و جرم دانست و گفت: با توجه به گستردگی وظایف در تامین امنیت و مواجهه مستقیم با مردم زمینه بروز تخلف و جرم در نیروی انتظامی وجود دارد؛ لذا اقدامات پیشگیرانه و نظارت بیشتر ضروری است.

وی به شرایط ضابطین در قانون جدید آیین دادرسی کیفری اشاره کرد و افزود: بر اساس این قانون، تحقیقات افراد فاقد صلاحیت ممنوع و از نظر قانون بی‌اعتبار است و احراز صلاحیت ضابطین علاوه بر مورد اعتماد بودن، منوط به فراگیری مهارت‌های لازم با گذراندن دوره های آموزشی زیر نظر مراجع قضایی است.

این مقام عالی قضایی تصریح کرد: تا زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون یعنی اول آبان ماه سال جاری، قضات و ضابطین فرصت دارند تا با فراگیری آموزش‌های لازم سازوکارهای اجرایی شدن این قانون را فراهم سازند.

بهرامی در ادامه، به فرازهایی از نامه علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: امام می‌فرمایند « ای مالک در امور کارگزاران نظر کن و آنها را با آزمودن بکار گیر و مراقبینی از میان افراد راستگو و انسان‌های با وفا بر اینها بگمار»

وی افزود: در عمل به فرمایش علی(ع) کارگزاران حکومت باید مراقب مأموران خود باشند.

انتهای پیام

کد N286143