کمیسیون انتخابات اوکراین در مورد برقراری امنیت رای گیری هشدار داد

اوکراین,خبرگزاری فرانسه

تهران – ایرنا- کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین هشدار داد، در صورت عدم مداخله دولت برای تامین امنیت برگزاری انتخابات، نزدیک به دو میلیون نفر از شرکت در آن محروم می شوند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فرانسه از کی یف، کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین امروز در بیانیه ای از ˈممکن نبودنˈ برگزاری انتخابات سرنوشت ساز اوکراین به دلیل ˈاقدامات غیرقانونی افراد ناشناسˈ ابراز نگرانی کرد.

وی از عبارت افراد ناشناس برای اشاره به جدایی طلبان هوادار روسیه در مناطق ˈدونتسکˈ و ˈلوهانسکˈ استفاده کرد. این افراد در 13 مه (23 اردیبهشت ماه) و در پی برگزاری یک همه پرسی این مناطق را خودمختار اعلام کردند.

این کمیسیون با اشاره به دفاتر محلی برگزاری انتخابات که امنیت شاغلان آن ها تضمین نشده است از ˈتهدید و فشار فیزیکی علیه اعضای کمیسیون انتخاباتˈ ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری فرانسه بر پایه آمار رسمی اعلام شده از سوی کمیسیون های انتخابات در سراسر اوکراین، اعلام کرد: در دو منطقه دونتسک و لوهانسک، به ترتیب بیش از 970 هزار و 940 هزار نفر واجد شرایط زندگی می کنند که احتمال می رود از حضور آنان در انتخابات جلوگیری به عمل آید. این در حالی است که تعداد کل واجدان شرایط حضور در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین 36 میلیون نفر اعلام می شود. این انتخابات قرار است 25 مه (4 خرداد ماه) برگزار شود.

کمیسیون انتخابات اوکراین همچنین از فقدان واکنش پلیس و تشکیلات امنیتی، آن هم در شرایطی که شاغلان دفاتر این کمیسیون از اقدام جدایی طلبان شکایت دارند و ˈالکساندر تورچینفˈ رییس جمهوری موقت را به اتخاد تدابیر لازم برای تضمین امنیت در طول برگزاری انتخابات در دفاتر محلی این کمیسیون فرا می خوانند، ابراز تاسف کرد.

بر پایه این گزارش، ارتش اوکراین در 13 آوریل (25 فروردین ماه) عملیات ˈضد تروریستیˈ خود را برای بازپس گیری مناطق دونتسک و لوهانسک، خلع سلاح گروه های هوادار روسیه، آزادسازی ساختمان های دولتی اشغال شده و نیز بازگرداندن مناطق مرزی با هفت میلیون جمعیت به حوزه قدرت کی یف، آغاز کرد.

این گزارش حاکی است: کشورهای غربی انتخابات ریاست جمهوری را در اوکراین مسئله ای ˈتعیین کنندهˈ برای خروج این کشور از بحران ارزیابی می کنند.

تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که تنها یک سوم واجدان شرایط در شرق اوکراین برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی می کنند.

بر پایه این گزارش، ˈپترو پروشنکوˈ میلیاردر اوکراینی و نامزد غربگرای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین از بخت بالایی برای پیروزی برخوردار است.

اروپام ** 9053** 1337
کد N286126