در گفت‌وگو با ایسنا

فلاحت‌پیشه: تیم مذاکره‌کننده در مسیر اهداف مشخص حرکت می‌کند

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران و اعضای 1+5 در مناسبات دیپلماتیک خود به مرحله‌ای برگشت‌ناپذیر رسیده‌اند.

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران و اعضای 1+5 در مناسبات دیپلماتیک خود به مرحله‌ای برگشت‌ناپذیر رسیده‌اند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به مذاکرات اخیر هسته‌ای ایران و 1+5 در وین خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم مذاکره‌کننده بر اساس همان خط مشی قبل از امضای توافقنامه ژنو 3 حرکت کردند و این توافقنامه در ایران پذیرفته شد زیرا هدف محدود بود.

وی ادامه داد: پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران و به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ما جزء اهداف اولیه توافقنامه ژنو 3 بود و از اعضای آن خواسته شده بود تا ایران در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف‌سازی کند و تیم مذاکره‌کننده ما هم در همین راستا گام برداشته بود و اجازه عدول از این هدف‌ها را نداشتند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده ایران در مسیر اهداف مشخص شده حرکت می‌کنند، گفت: ما شاهد ایستادگی آنها در طول مذاکرات هستیم و قطعا این ایستادگی لازم است زیرا آمریکایی‌ها و برخی از اعضای 1+5 خواهان سرکشی سرزده به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند یعنی قصد دارندهمان جریان بازرسی‌های سر زده از عراق که زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل متحد بود را در ایران هم پیاده کنند که این امر باعث می‌شود کشور ما همیشه به صورت مجرم جلوه داده شود که چنین وضعیتی هیچ گاه در داخل ایران پذیرفته نخواهد شد.

وی ادامه داد: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد طرف‌های غربی حاضر نیستند در زمینه تحریم‌ها زمان‌بندی مشخصی را ارائه کنند به عبارت دیگر نگاه غرب به تحریم‌ها علیه ایران چماق‌گونه است که طبیعتا این امر نیز باعث مخالفت طرف‌های ایرانی در مذاکرات است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به برخی مخالفت‌های داخلی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 خاطرنشان کرد: این اعتراضات نسبت به تلاش غربی‌ها برای این است که می خواهند دستاوردهای فنی و صنعتی هسته‌ای ایران را به مجوزی صوری و نمادین تبدیل کنند و به همین دلیل هم تیم مذاکره‌کننده در این دور از مذاکرات هم از مواضع خود عدول نکرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: در این دور از مذاکرات مسائل کلیدی مطرح شد و به همین دلیل احساس می‌شد مواضع طرفین تا حدی از یکدیگر دور است. از سوی دیگر لابی‌های قوی در این میان فعال هستند که نمی‌خواهند بحث هسته‌ای که مهم‌ترین مانع در عرصه تعاملات بین‌المللی آن محسوب می‌شود همچنان به قوت خود باقی بماند. علاوه بر این به مذاکرات گام نهایی نزدیک می‌شویم و طبیعتا طرفین مذاکرات بدون اجازه پایتخت‌ها نمی‌توانند تصمیمات مهمی را اتخاذ و یا توافق جدی حاصل کنند و به همین دلیل وقفه‌ای در میان گفت‌وگو ایجاد کردند.

وی ادامه داد: در آبان ماه سال گذشته هم وقتی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به نقطه حساسی رسید گفت‌وگوها قطع شد و در آذر ماه همان سال در رابطه با توافقنامه ژنو توافق‌های جدی حاصل شد و امیدوار هستیم در دوره بعدی مذاکرات نیز توافق‌های مهمی صورت بگیرد زیرا ایران و 1+5 در مناسبات دیپلماتیک به مرحله‌ای برگشت‌ناپذیر رسیده‌اند.

فلاحت‌پیشه در پایان با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری آینده آمریکا، گفت: با توجه به اینکه دولت آمریکا بر روی دیپلماسی با ایران حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند، شکست این دیپلماسی قطعا نتیجه سوئی برای تیم حاکم آمریکا به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N286050