فشار تل آویو بر سازمان ملل برای به رسمیت شناختن "یوم کیپور"

تل آویو با راه انداختن یک کمپین از سازمان ملل خواسته است تا "یوم کیپور"، "عید غفران" یهودیان را به عنوان یک روز تعطیلی به رسمیت بشناسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، رون پروسور، سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل به تمامی کشورهای عضو این سازمان نامه‌ای ارسال کرده و متذکر شده است: سه مذهب مهم خداپرستی وجود دارد اما در تقویم سازمان ملل تنها اسلام و مسیحیت به رسمیت شناخته شده‌اند.

پروسور در بخشی از این نامه که توسط هیات رژیم صهیونیستی در سازمان ملل برای خبرنگاران ارسال شد، افزود: چنین تبعیض‌هایی باید در سازمان ملل خاتمه یابند. در چند روز باقی مانده به یوم کیپور، یهودیان سراسر دنیا به دنبال بخشش و آشتی هستند. یهودیان روزه می گیرند، از کار اجتناب می‌کنند و این روز را در عبادت و تفکر می‌گذرانند.

پروسور از 192 سفیر دیگر سازمان ملل خواسته است تا با امضای این نامه به کمپین اسرائیل پیوسته و از این سازمان بخواهند تا یوم کیپور را به رسمیت بشناسد.

‌ وی افزود: این درباره زمانی کارمندان یهودی سازمان ملل در یوم کیپور نباید ملزم به کار باشند.

در حال حاضر 10 تعطیلی رسمی در سازمان ملل وجود دارد که شامل تعطیلات رسمی مسیحیان همچون کریسمس و جمعه مقدس و تعطیلات رسمی مسلمانان همچون عید فطر و عید قربان است که پس از تصویب قطعنامه‌ای در سال 1998 میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تعطیلات این سازمان اضافه شده است. شش تعطیلی دیگر شامل روز عید (اول ژانویه)، روز رئیس جمهور (تولد جورج واشنگتن، نخستین رئیس جمهور آمریکا)، روز قربانیان جنگ، روز استقلال، روز کارگر و روز شکرگزاری است.

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل گفت: تصمیم‌گیری در خصوص به رسمیت شناختن یوم کیپور به عنوان یکی از تعطیلات رسمی سازمان ملل به کشورهای عضو این سازمان بستگی دارد.

وی افزود: این پیشنهاد ابتدا به کیمته کنفرانس‌ها می‌رود که تل آویو در حال حاضر ریاست آن را به عهده دارد. گزارش کمیته سازمان‌ها سپس به کمیته بودجه مجمع عمومی تقدیم می‌شود.

رژیم صهیونیستی اغلب رابطه خوبی با سازمان ملل ندارد و مرتب از این سازمان به دلیل برخوردش با فلسطینی‌ها انتقاد می‌کند.

انتهای پیام

کد N285802