استقبال آمریکا و انگلیس از نتایج انتخابات هند

سیاسی

دولت آمریکا با استقبال از نتایج انتخابات بزرگ پارلمانی هند، تلاش کرد تا نظر نخست وزیر آتی این کشور را به دست آورد و وی را برای سفر به واشنگتن دعوت کرد.

دولت آمریکا با استقبال از نتایج انتخابات بزرگ پارلمانی هند، تلاش کرد تا نظر نخست وزیر آتی این کشور را به دست آورد و وی را برای سفر به واشنگتن دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است به زودی به نارندرا مودی، رهبر حزب ملی‌گرای بهاراتیا جاناتا تلفنی صحبت کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیروزی مودی را در انتخابات هند تبریک گفت.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت: ما از سفر نخست وزیر جدید هند به آمریکا استقبال می‌کنیم. اوباما قرار است به زودی با مودی گفت‌وگو کند. ما به نارندرا مودی و حزب ملی گرای هند به دلیل کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان تبریک می‌گوییم. به محض اینکه دولت جدید این کشور تشکیل شود، ما به دنبال همکاری‌های نزدیک با نخست وزیر هند وکابینه وی خواهیم بود تا روابط دو جانبه را بر پایه ارزش‌های دموکراتیک مشترک تقویت کنیم.

دولت آمریکا در سال 2005 از صدور روادید برای نارندرا مودی خودداری کرد و دلیل آن‌ها نیز این بود که مودی زمانی که سروزیر ایالات گجرات بود نتوانست اعتراضاتی که بر ضد مسلمانان شکل گرفته بود، محدود کند. اما پس از آنکه مشخص شد مودی قرار است فرد مطرحی در انتخابات پارلمانی شود، سفیر در حال کناره گیری آمریکا در پشت درهای بسته با مودی مذاکره کرد و باب گفت‌وگو را باز کرد.

اوباما نیز در جریان سفر سال 2010 مانموهان سینگ، نخست وزیر کنونی هند به آمریکا روابط دو کشور را مستحکم‌تر کرد اما روابط دهلی نو واشنگتن پس از بازداشت یک دیپلمات هندی در نیویورک و پرونده وی در رابطه با سوء رفتار با یک خدمه موجب تیرگی مناسبات دو کشور شد.

از سوی دیگر دیوید کامرون، نخست وزیر دولت ائتلافی انگلیس به نارندرا مودی به دلیل پیروزی قاطع در انتخابات پارلمانی بزرگ هند تبریک گفت.

انتهای پیام

کد N285301