شیخ نعیم قاسم:

اذعان واشنگتن به پیروزی بشار اسد در انتخابات/از بهبود روابط عربستان و ایران استقبال می کنیم

آفریقا و خاورمیانه

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: جفری فلتمن (دیپلمات ارشد آمریکایی) به ایرانیها گفته است که اگر اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه نامزد شود، پیروز خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، "شیخ نعیم قاسم" معاون دبیرکل حزب الله لبنان در اظهاراتی درباره سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری سوریه، تاکید کرد: "جفری فلتمن" (دیپلمات ارشد آمریکایی) به مقامات ایرانی گفته است که اگر بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه نامزد شود، پیروز خواهد شد.

وی با اشاره به موضوع حضور نیروهای حزب الله لبنان در سوریه، افزود: دخالت ما در سوریه برای دفاع از مقاومت و  محور آن بود، نه برای دفاع از یک نظام و شخصیت معین.

نعیم قاسم افزود: هزینه دخالت ما در سوریه بسیار کمتر از آن بود که پیش بینی می کردیم. زمان مشخصی برای بازگشت نیروهای حزب الله از سوریه وجود ندارد و این موضوع به سیر تحولات این کشور بستگی دارد.

معاون "سید حسن نصرالله" درباره تحولات داخلی لبنان نیز اظهار داشت: موضوع سلاح حزب الله در حال حاضر مطرح نیست و حزب الله امروز با آرامش و پرتوان به فعالیتهای خود ادامه می دهد و مورد احترام است.

وی درباره موضوع انتخابات ریاست جمهوری لبنان، اظهار داشت: میان جریان المستقبل و حزب الله، قطعی روابط وجود ندارد، اما گفتگوی جدی میان ما هم برقرار نشده است. روابط مثبت حزب الله و جریان المستقبل به ایجاد فضای مثبت در کشور منجر می شود. البته جریان المستقبل برای آغاز رایزنیهای جدی با حزب الله به کمی زمان نیاز دارد.

معاون دبیرکل حزب الله افزود: بهبود روابط ایران و عربستان برای دو طرف و منطقه مثبت است و ما از آن استقبال می کنیم. مقامات ایران و عربستان باید با یکدیگر دیدارهایی داشته باشند، البته نتایج این دیدارها در موضوع لبنان فوری نخواهد بود.

شیخ نعیم قاسم درباره تحولات میدانی سوریه نیز گفت: نظام سوریه از مرحله خطر عبور کرده و مخالفان فقط می توانند زمان بحران را طولانی تر کنند. البته افق تحولات سوریه کاملا واضح نیست اما در نهایت پیروزی با نظام سوریه خواهد بود.

وی افزود: ورود حزب الله به سوریه باعث افزایش تجربه های حزب الله در رویارویی با اسرائیل شده است. البته اسرائیلیها هم می دانند که دخالت ما در سوریه از آمادگی حزب الله برای پاسخگویی به تجاوزات نکاسته است.