ابراز نگرانی سازمان ملل از افزایش نقض حقوق بشر در اوکراین

سازمان ملل با ابراز نگرانی از افزایش کشتارها، ربوده شدن‌ها، ضرب و شتم‌ها و بازداشت خبرنگاران اعلام کرد که گروه‌های مسلح به طرز فزاینده‌ای در حال نقض آشکار حقوق و آزادی‌های اولیه مردم در شرق اوکراین هستند.

سازمان ملل با ابراز نگرانی از افزایش کشتارها، ربوده شدن‌ها، ضرب و شتم‌ها و بازداشت خبرنگاران اعلام کرد که گروه‌های مسلح به طرز فزاینده‌ای در حال نقض آشکار حقوق و آزادی‌های اولیه مردم در شرق اوکراین هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، سازمان ملل در دومین گزارش خود در یک ماه که در کی‌یف و ژنو منتشر شد، آورده است: در نتیجه اقدامات گروه‌های سازمان یافته مسلح و تداوم تبلیغات منزجرانه که باعث دامن زدن به بحران در اوکراین می‌شود اوضاع از کنترل خارج شده است. اقدامات گروه‌های مسلح همچنان اصلی‌ترین فاکتور در بدتر شدن اوضاع برای حمایت از حقوق اشخاص است.

ایوان سیمونوویچ، معاون دبیرکل سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در کی‌یف گفت: این گزارش بیانگر وخامت اوضاع بشری در شرق و جنوب اوکراین است. دست کم 127 تن در جریان درگیری‌های خشونت آمیز و عملیات نیروهای امنیتی و پلیس در شرق و جنوب کشور کشته شدند.

وی با اشاره به "چرخه زهرآگین سخنان منزجرانه و خشونت آمیز" در منطقه گفت: این وضع شرایط را بدتر و وخیم‌تر می‌کند. ناظران سازمان ملل 112 مورد از بازداشت‌های غیرقانونی را ثبت کرده و از وضع 49 تن از بازداشتی‌ها همچنان خبری در دست نیست. این نوع نقض‌های آشکار حقوق بشری نشان دهنده سرکوب قوانین و زیر پاگذاشتن دستورات و احکام در این بخش از اوکراین محسوب می‌شود. من از مسئولان می‌خواهم تا کشته شدن 48 تن از مردم را در جریان درگیری‌ها در شهر اودسا در دوم مه سال جاری میلادی مورد تحقیق و تفحص قرار دهند.

فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز روز جمعه گفت: اگر روسیه بتواند گام‌هایی را برای احیای ثبات در اوکراین بردارد و اجازه دهد تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خوبی برگزار شود، می‌تواند از تحریم‌های بیشتر جان سالم به در برد. ما بایستی بر روند سیاسی به جای تقابل و اعمال خشونت آمیز تمرکز کنیم.

وزیر امور خارجه ایتالیا در جریان دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در نیویورک افزود: سازمان امنیت و همکاری اروپا مطمئن است که ناظران انتخاباتی‌اش قادر خواهند بود تا در سراسر اوکراین و در جریان انتخابات ریاست جمهوری 25 مه 2014 در این کشور آزادانه در حرکت باشند.

سازمان ملل همچنین نگرانی خود را بابت افزایش ربوده شدن‌ها و بازداشت‌های غیرقانونی در شرق اوکراین که اکثرا خبرنگاران را هدف قرار می‌دهد ابراز داشته و در گزارش خود آورده است: تنها در پنجم مه 2014، 17 بازداشت غیرقانونی در منطقه دونتسک صورت گرفته است. تهدید و ارعاب خبرنگاران و رسانه‌ها و افزایش سخنان منزجرانه و تهدید آزادی بیان باعث افزایش و دامن زدن به خشونت‌ها در منطقه می‌شود. این دو عامل باعث تعمیق تفرقه میان جوامع و افزایش بحران خواهد شد.

افزایش سخنان منزجرانه و تحریک آمیز و تهدید کاندیداهای ریاست جمهوری اوکراین باعث افزایش تنش‌ها و خشونت‌ها می‌شود.

ناوی پیلای، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در بیانیه‌ای به تمام کسانی که می‌توانند بر کاهش این خشونت‌ها تاثیر بگذارند تاکید کرد تا برای جلوگیری از اقدامات گروه‌هایی که به دنبال تقسیم و جدایی کشور هستند، تلاش کنند.

سازمان ملل درباره مساله شبه جزیره کریمه نیز ابراز نگرانی کرد و در گزارش خود به ارعاب و تهدید تاتارها و سکنه این شبه جزیره که به دنبال شهروندی روسیه از زمان الحاق این منطقه به روسیه نیستند، اشاره کرده و هشدار مقام‌ها در کریمه را نقل کرده که می‌گویند، اقدامات اعتراضی از جانب تاتارها در کریمه نقض قوانین روسیه است.

انتهای پیام

کد N285019