سازمان ملل درمورد شرق اوکراین هشدار داد

اوکراین

تهران -ایرنا- ناظران سازمان ملل در اوکراین نسبت به وخیم تر شدن وضعیت حقوق بشر در شرق اوکراین و بروز مشکلات جدی در شبه جزیره کریمه هشدار دادند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری رویترز، ˈناوی پیلایˈ کمیسرعالی سازمان ملل در امور حقوق بشر درگزارش روزگذشته(جمعه) خود که توسط روسیه رد شد، اعلام کرد: پلیس و مقامات محلی در شرق اوکراین به طور عمدی در اقدامات غیرقانونی و تسخیر شهرها توسط گروه های مسلح مشارکت دارند.

دراین گزارش37صفحه ای آمده است: افرادی که بر گروه های مسلح و عاملان بیشتر موارد خشونت در شرق اوکراین نفوذ دارند، باید تا جای ممکن برای مهار این افراد که به نظر می رسد به نابودی این کشور مصمم هستند، تلاش کنند.

این گزارش همچنین ˈموج آدم ربایی، بازداشت های خودسرانه خبرنگاران، فعالان، مقامات سیاسی محلی، نمایندگانی از سازمان های بین المللی و اعضای ارتش ˈ را در شرق اوکراین محکوم کرد.

این گزارش که دومین گزارش کمیساریای حقوق بشر در مورد شرق اوکراین محسوب می شود، برپایه اطلاعات جمع آوری شده از 34 ناظر سازمان ملل در فاصله 2 آوریل و 6 مه (13 فروردین تا 16 اردیبهشت) نگاشته شده است.

درگزارش نخست این کمیساریا که 15 آوریل (26 فروردین ماه) منتشر شد، آمده بود: روس زبانان شرق اوکراین به دروغ و برای توجیه مداخله نظامی مسکو اعلام کرده بودند که مورد حمله قرار گرفته اند.

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به گزارش تازه کمیساریای عالی حقوق بشر آن را اقدامی در جهت ˈبی گناه جلوه دادن مقامات کی یفˈ دانست و افزود : این گزارش با نادیده گرفتن نقض گسترده حقوق بشر توسط مقامات خوخوانده کی یفˈ، جدایی طلبان هوادار روسیه را در شرق و جنوب اوکراین ˈشیطان صفتˈ نشان می دهد.

مسکو همچنین معتقد است که این گزارش تردیدهایی را در مورد بی طرفی و استقلال ماموران سازمان ملل بر می انگیزد.

ناظران سازمان ملل همچنین در مورد امنیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که قرار است 25 مه (4خرداد ماه) برگزار شود، ابراز نگرانی و عنوان کردند که بسیاری از آنان هدف ارعاب و خشونت قرار گرفته اند. این ناظران همچنین برگزاری انتخاباتی صادقانه و دمکراتیک را در بازگرداندن آرامش به اوکراین موثر دانستند.

ماموران سازمان ملل همچنین ادعای سوء استفاده مقامات دولتی اوکراین از قدرت را در مورد افراد بازداشت شده توسط ارتش مورد بررسی قرار دادند.

برپایه این گزارش، ناظران همچنین درمورد رفتار با خبرنگاران و اقلیت های جنسی(همجنس گرایان)، مذهبی، قومی، مبتلایان به ایدز و افراد خارجی که تابعیت روسیه را در شبه جزیره کریمه نمی خواهند، ابراز نگرانی کردند.

شبه جزیره کریمه درجریان همه پرسی در ماه مارس از اوکراین جدا و به روسیه الحاق شد.

اروپام** 9053 ** 1064
کد N285006