سرزمین عمر مختار همچنان بی ثبات است/

درگیریهای خونین در بنغازی و طرابلس/ افراد مسلح لیبی را ناآرام کرده اند

آفریقا و خاورمیانه

بنغازی و مناطق جنوب طرابلس به سبب اقدامات خشونت آمیز افراد مسلح که از سلاحهای سنگین و متوسط استفاده می کنند، ناآرام و بی ثبات شده است، در درگیریهای روز گذشته بنغازی دهها نفر کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، منابع خبری در لیبی اعلام کردند درگیریهای شدیدی صبح جمعه میان نیروهای نظامی که گمان می رود طرفدار خلیفه حفتر هستند و نامش اخیرا به تلاش برای کودتا گره خورده با دو گروه مسلح از گردانهایی که نفوذ زیادی در شهر بنغازی در شرق لیبی دارند، رخ داد که بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه این درگیریها، 24 کشته 150 زخمی به جا گذاشته است.

به گفته این منابع، افراد مسلح وابسته به گردانهای القعقاع و الصواعق اعلام کرده اند آماده جنگ با کسانی هستند که آنها را تروریست خوانده اند، این افراد مسلح اقدام به تیراندازی هوایی کرده اند که سبب وحشت شهروندان ساکن در این منطقه شده است.

این دو گروه مسلح در بیانیه مشترکی اخیرا اعلام کرده اند هر کس پرچم سیاهی را که بر روی آن جمله التوحید حک شده باشد، هدف قرار می دهند، زیرا از نظر این گروهها،هر کس چنین پرچمی را به دست بگیرد، تروریست است.

گردانهای القعقاع و الصواعق در دسامبر گذشته، خروج خود از طرابلس پایتخت لیبی را اعلام کرده بودند، اما دو ماه پیش بار دیگر به پایتخت بازگشتند و آن زمانی بود که مسئولیت یورش به ساختمان کنگره ملی لیبی را به عهده گرفتند.

این در حالی است که علی الشیخی رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی اعلام کرد هر کس در درگیریهای بنغازی شرکت کند، قوانین نظامی را نقض کرده است.

الشیخی که شب گذشته سخن می گفت، افزود عملیاتی که روز جمعه در بنغازی انجام شد، بدون هماهنگی با مقامات قانونی در کشور خواه نظامی یا غیرنظامی انجام شد.

عبدالله الثنی نخست وزیر لیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود پرواز هواپیمای نظامی از پایگاه هوایی بنینا، بر خلاف فرمانهای نظامی صادره از دولت و فرماندهی ستاد مشترک ارتش بود.
مقامات لیبی، فرودگاه بنغازی را به سبب درگیریها با افراد تندرو بستند.

ابراهیم فرکاش مدیر کل فرودگاه بنغازی اعلام کرد فرودگاه بنغازی به سبب درگیریها میان نیروهای غیر قانونی وابسته به آنچه ارتش ملی لیبی خوانده می شود با تندروهای اسلامگرا تعطیل شده است.
وی افزود مقامات لیبی، فرودگاه بنغازی را برای تضمین امنیت و سلامت مسافران با توجه به درگیریها در شهر بسته اند و بازگشایی آن به وضعیت امنیتی بستگی دارد.

از سوی دیگر رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی اعلام کرد آنچه در بنغازی می گذرد، کودتا است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لیبی، عبدالسلام جادالله رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی اعلام کرد نیروهایی که صبح جمعه وارد بنغازی شدند، گروههای کوچک وابسته به خلیفه حفتر فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش لیبی بودند از جمله برخی نظامیانی که برای تحمیل اراده خود بر مردم لیبی با زور و خشونت تلاش می کنند.

جادالله تاکید کرد به اتاق امنیتی و نیروهای نظامی و انقلابیون وابسته به فرماندهی اتاق امنیتی مسئول بنغازی دستور داده شده است با هر نیروی غیر قانونی که برای کودتا تلاش می کند، برخورد کنند.

وی آنچه را در بنغازی رخ می دهد، کودتا توصیف و سیطره گروههای مهاجم بر برخی مراکز دولتی در بنغازی را تکذیب کرد و گفت ارتش لیبی و انقلابیون برای خنثی کردن هر گونه تلاش برای کودتا از شهر دفاع می کنند.

منابع اتاق امنیتی مشترک که مسئول حفظ امنیت بنغازی است، اعلام کرده بودند گروههای نظامی مجهز به سلاح بامداد روز جمعه به برخی از پادگانها و گردانهای موجود در شهر بنغازی حمله کردند.

این منابع افزود درگیریها میان مهاجمان و نیروهای مستقر در پادگانها رخ داد که طی آن از سلاحهای سنگین و متوسط استفاده شد.

حفتر فرمانده سابق نیروی زمینی لیبی پیشتر در بیانیه ای که العربیه پخش کرد، در ماه فوریه از تعلیق فعالیت کنگره ملی و دولت لیبی و بیانیه قانون اساسی و نقشه راهی متشکل از پنج بند خبر داده بود.

عبدالله الثنی نخست وزیر لیبی هم گفت دولت دستور داده است با هر فرد و گروهی که خارج از قانون عمل کند، برخورد شود.

وی افزود مرزهای شرقی لیبی امن و تحت کنترل است. الثنی گروههای مسلح را غیر قانونی توصیف کرد.

مناطق جنوب طرابلس پایتخت لیبی نیز از عصر جمعه شاهد تنش امنیتی به سبب استقرار افراد مسلح بر فراز پل جاده فرودگاه و استفاده آنها از سلاحهای سنگین و متوسط است

خبر دیگر اینکه الجزایر با تعطیل کردن سفارت و کنسولگری خود در لیبی به سبب اوضاع امنیتی، دیپلماتهای خود را نیز به سبب تهدیدهای گروههای تندرو از این کشور خارج کرد.