انتخابات مصر برای سومین روز ادامه دارد/افزایش استقبال مصری‌های خارج از انتخابات

سیاسی

منابع مصری اعلام کردند که شاخصه‌های اولیه انتخابات ریاست جمهوری مصر نشان می‌دهد تعداد شرکت کنندگان در انتخابات این کشور در خارج از 100 هزار رای دهنده پافراتر گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، قرار است که مشارکت مصری‌های مقیم خارج در انتخابات ریاست جمهوری برای سومین روز پیاپی ادامه داشته باشد.

در همین راستا اشرف خولی، سفیر مصر در لندن اظهار کرد که مشارکت مصری‌ها در انگلیس در انتخابات ریاست جمهوری بی‌سابقه بوده است.

بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر نیز عنوان داشت: شاخص‌های اولیه آرای مصری‌های خارج نشان می‌دهد تعداد کسانی که تا ساعت 22:30 به وقت قاهره در روز جمعه 16 مه آرای خود را به صندوق‌های رای انداختند از 145 هزار تن پا فراتر می‌گذارد.

وی در بیانیه مطبوعاتی خاطرنشان کرد: رای گیری برای دومین روز پی در پی ادامه داشت و رای گیری در تعدادی از کشورهای حوزه خلیج (فارس) بعد از ساعت 9 نیز ادامه داشت چرا که صف‌هایی از رای دهندگان همچنان حضور داشتند.

در انتخابات مصر هر شهروندی که کارت ملی یا پاسپورت الکترونیکی داشته باشد حتی بدون ثبت نام قبلی نیز می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

در همین راستا سفارتخانه مصر در لندن در ساعت 9 جمعه شب به وقت لندن پس از حضور گسترده رای دهندگان مصری رای گیری را متوقف کرد. با وجود اینکه دومین روز انتخابات در مصر روز فعالیت‌های رسمی در انگلیس بود اما تعداد بسیاری از مصری‌ها به پای صندوق‌های رای آمدند.

انتظار می‌رود از تعدادی از اتوبوس‌هایی استفاده شود که مصری‌ها را از شهر‌های مختلف انگلیس در روزهای شنبه و یکشنبه به پای صندوق‌های رای بیاورند.

خبرنگار اسکای نیوز با بیان اینکه روند رای گیری بدون تنش انجام شد در ادامه افزود: مخالفان انتخابات در مقابل ساختمان سفارتخانه در لندن تجمع کردند.

اتباع مصری در فرانسه نیز در روز انتخابات ریاست جمهوری به مقر کمیته انتخابات در سفارتخانه مصر در پاریس آمدند تا آرای خود را به صندوق‌های رای‌گیری بیندازند.

روند مشارکت در این رای گیری در سفارتخانه مصر در فرانسه در مقایسه با رای گیری‌های پیشین از جمله رفراندوم قانون اساسی در ژانویه گذشته بسیار بیشتر بوده است چرا که تعداد کسانی که آرای خود را تاکنون به صندوق‌های رای در پاریس انداخته‌اند از 2500 تن پا فراتر می‌گذارد.

انتهای پیام

کد N284919