نعیم قاسم: انتخاب رئیس‌جمهور در زمان تعیین شده بعید است/ورود ما به سوریه اشتباه نیست

سیاسی

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه مقاومت راهکاری در برابر اسرائیل است، خاطرنشان کرد: حزب‌الله لبنان بزرگترین و مهمترین تشکیلات جهادی - سیاسی در لبنان و منطقه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان در گفت‌وگویی تلویزیونی تاکید کرد: ورود ما به سوریه اشتباه نیست بلکه یک تصمیم سیاسی‌ است که به طور دقیق بررسی شده است و از نظر ما عدم ورودمان به سوریه یک اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: کسانی هستند که مانع عملکرد مقاومت می‌شوند و تلاش می‌کنند آن را خلع سلاح کنند، در حالی که باید در جهت ناکام گذاشتن طرح‌های اسرائیل عمل کنند.

نعیم قاسم افزود: مقاومت یک راه حل در برابر اسرائیل است در حالی که راه حل دیگر همان راهکار آمریکا و اسرائیل است.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: ما خود را ملزم به انتخاب رئیس جمهور در اسرع وقت می‌دانیم و به این نتیجه رسیده‌ایم که انتخاب رئیس جمهور بدون توافق ممکن نیست، چرا که سطح اختلافات میان 8 و 14 مارس بسیار است و به همین دلیل ما باید به توافق دست یابیم.

وی عنوان داشت: ما تاکنون نام نامزد خود را برای تصدی پست ریاست جمهوری اعلام نکرده‌ایم و علت آن این است که فرصتی را برای دستیابی به توافق‌ها بدهیم. اگر برای معرفی میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح توافق شود ما براساس این توافق عمل خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: تمدید زمان ریاست جمهوری میشل سلیمان دیگر مطرح نیست ما امیدوار هستیم که انتخابات زمان قانونی خود برگزار شود اما من این امر را بعید می‌دانم.

نعیم قاسم در ادامه گفت: شرایط سیاسی مثبتی که دولت به وجود آورده است به ما برای انتخاب رئیس جمهور کمک می‌کند. برخی باید به خوبی بدانند که گذر زمان باعث نخواهد شد تا نتایج تغییر کند.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه جریان المستقبل برای آغاز مذاکرات جدی با حزب الله نیاز به زمان دارد، گفت: رابطه میان حزب الله و جریان المستقبل باعث خواهد شد تا فضای مثبتی در کشور ایجاد شود. رابطه‌ای میان حزب الله و جریان المستقبل وجود ندارد و تاکنون مذاکرات جدی میان ما صورت نگرفته است.

نعیم قاسم در ادامه گفت: مساله سلاح حزب الله در حال حاضر مطرح نیست و حزب الله در حال حاضر قدرتمند بوده و در اوضاع خوبی سر می‌برد و از احترام برخوردار است.

وی تصریح کرد: حضور حزب الله در سوریه باعث شد تا تجارب بیشتری را در جنگ علیه اسرائیل به دست بیاورد. چشم‌انداز رخدادها در سوریه مشخص نیست اما غلبه به نفع نظام سوریه خواهد بود. نظام سوریه خطرها را پشت سر نهاده است و مخالفان تنها کاری که می‌توانند انجام دهند این است که زمان بحران را طولانی‌تر کنند.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه بهبود روابط ایران و عربستان به نفع دو طرف و منطقه است، تصریح کرد: حزب الله از این امر استقبال می‌کند.

نعیم قاسم تصریح کرد: باید دیداری میان ایران و عربستان صورت می‌گرفت اما نتایج این دیدار بر اوضاع در لبنان به سرعت تاثیر نخواهد داشت.

معاون دبیرکل حزب خاطرنشان کرد: ما در سوریه برای دفاع از مقاومت و نه برای دفاع از یک نظام یا شخص خاصی مداخله کردیم. زمانی برای بازگشت از سوریه تعیین نشده و این امر مربوط به تحولات سوریه است. هزینه حضور ما در سوریه بسیار کمتر از آن چیزی بود که ما پیش بینی می‌کردیم.

وی در ادامه گفت: جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل به ایرانی‌ها گفته بود که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در صورتی که برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد شود، پیروز خواهد شد.

انتهای پیام

کد N284869