درگیری‌های خونین در بنغازی لیبی با 24 کشته و بیش از 100 زخمی

مدیر فرودگاه بنغازی لیبی اعلام کرد که در پی درگیری‌های خونین در این شهر که به کشته شدن دست کم 24 تن انجامید این فرودگاه از ساعت 8 شب تا 9 صبح امروز (شنبه) به وقت محلی بسته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، ابراهیم فرکاش، مدیر فرودگاه بین‌المللی بنینا اعلام کرد که این اقدام پیش‌گیرانه از سوی اداره مدنی فرودگاه در جهت حفظ امنیت مسافران در پی درگیری‌ها در شهر بنغازی بوده است.

فرودگاه بنیا واقع در 15 کیلومتری شهر بنغازی دومین فرودگاه لیبی بعد از فرودگاه بین‌المللی طرابلس است.

عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی اعلام کرد: عملیات نظامی که بنغازی شاهد بود غیرقانونی است چرا که بدون دستور ارتش اجرا شده است.

الثنی در کنفرانس خبری اعلام کرد: درگیری‌ها در بنغازی تلاش‌ها برای حفظ امنیت این شهر را با هدف مبارزه با تروریسم با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: ‌ریاست ستاد ارتش در جهت حفظ کنترل اوضاع و همچنین ممانعت از ورود شبه نظامیانی که از دیگر شهرها به بنغازی وارد شده‌اند و اجرای قانون تلاش می‌کند.

وی تصریح کرد: آنچه در بنغازی رخ داده تلاشی برای اخلال در امنیت با هدف کودتا علیه انقلاب بوده است.

الثنی گفت: حدود 120 خودروی نظامی و یک هواپیمای جنگی در این عملیات شرکت داشتند.

از زمان آغاز درگیری‌های شدید در بنغازی که از صبح جمعه بین نیروهای نظامی و دو گروه مسلح بنغازی رخ داد 24 تن کشته و 146 تن زخمی شدند.

درگیری‌ها بین نیروهای ارتش در پی محاصره دو پایگاه وابسته به انصار الشریعه رخ داد.

به گزارش شبکه الجزیره به نقل از منابع محلی در بنغازی، این درگیری‌ها بین گردان 17 فوریه وابسته به انقلابیون و نظامیان جدا شده از ارتش وابسته به گردان خلیفه حفتر رخ داده است.

دولت لیبی عملکرد نیروهای نظامی وابسته به حفتر را غیرقانونی خوانده است و رئیس ستاد ارتش از انقلابیون خواسته است مانع چنین اقداماتی شوند.

نخست وزیر لیبی به خبرنگار شبکه الجزیره نیز گفته است: دوره کودتا و دیکتاتوری به پایان رسیده و نیروهای مسلح که تحت لوای ارتش ملی عمل کرده‌اند برخلاف اوامر نظامی و خارج از قانون عمل کرده‌اند.

فرمانده نظامی گردان 17 فوریه نیز به الجزیره گفت: حوادثی که در بنغازی رخ داد کودتای برنامه‌ریزی شده بود و به این تهدیدات با سلاح پاسخ خواهیم داد.

خبرنگار الجزیره اعلام کرد: هواپیمای مورد حمایت گردان حفتر از فرودگاه نظامی بنینا پایگاه گردان 17 فوریه وابسته به انقلابیون و مقرهای گردان‌ انصار الشریعه را با شش موشک هدف قرار داد.

انتهای پیام

کد N284797