معاون دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد

نقش امام خمینی(ره) در حمایت از حزب الله / انتخاب رییس جمهور لبنان در مهلت قانونی بعید است

شیخ نعیم قاسم,لبنان

بیروت – ایرنا – شیخ « نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید به اینکه لبنان از مرحله تمدید دوره ریاست جمهوری « میشل سلیمان» که هیچ نتیجه مثبت و منفعتی برای لبنان ندارد، عبور کرده است، درعین حال گفت که بعید است رییس جمهوری جدید هم تا پایان مهلت قانونی انتخاب شود.

به گزارش ایرنا، شیخ نعیم قاسم جمعه شب در گفت وگو با تلویزیون « المیادین» در پاسخ به این سئوال که چرا حزب الله نام نامزد خود را اعلام نمی کند، اظهارداشت: حزب الله به گروه های سیاسی فرصت داده تا به توافق برسند و ممکن است با اعلام نام نامزد خود در روند مذاکرات آنها تاثیر بگذارد.

وی تصریح کرد که حزب الله از تماس های بین گروه های سیاسی لبنانی از جمله دو جریان آزاد ملی به ریاست ژنرال« میشل عون» و جریان المستقبل به ریاست « سعد حریری» استقبال و حتی ضمن تشویق برای افزایش این تماس ها ، تفاهم های داخلی را تایید می کند.

معاون دبیرکل حزب الله تاکید کرد که باید از شرایط و فضای سیاسی که موجب تشکیل دولت جدید به ریاست « تمام سلام» شد، برای انتخاب رییس جمهوری استفاده کرد.

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه « انتخاب رییس جمهوری لبنان بدون توافق ممکن نیست»، خاطرنشان کرد که خلاء سیاسی و یا خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری نتیجه اقدامات است و طرفی در لبنان خواستارآن نیست.

نمایندگان پارلمان لبنان تا 4 خرداد ماه و کمتراز ده روز دیگر فرصت دارند سیزدهمین رییس جمهوری لبنان را انتخاب کنند.** روابط حزب الله با گروه های سیاسی لبنانی

وی با تایید به اینکه « حزب الله امروز به بزرگترین سازمان سیاسی و مبارز در لبنان و منطقه تبدیل شده است »، تاکید کرد : برخلاف برخی ادعاها ، امروز پایگاه مردمی حزب الله بسیار افزایش یافته و آغوش آن به روی مردم لبنان گشوده است.

معاون دبیرکل حزب الله اظهار داشت: روابط بین حزب الله و جریان آزاد ملی بسیار محکم ومتین است و می توان که آن را یک همپیمانی خواند.

شیخ نعیم قاسم گفت : روابط حزب الله با جریان المستقبل قطع نیست ، اما گفت وگوهای جدی هم بین دو طرف وجود ندارد.

وی افزود : به نظر من جریان المستقبل به وقت نیاز دارد تا بخواهد با حزب الله ارتباط جدی برقرار کند اما گسترش روابط دو حزب که اکنون عادی است می تواند به بهبود شرایط لبنان منجر شود.** پیروزی های مقاومت و سلاح آن

معاون دبیرکل حزب الله در بخش دیگری از این گفت وگو خاظرنشان کرد : کسانی که در لبنان تلاش می کنند مانع فعالیت مقاومت و یا خل سلاح مقاومت شوند در حقیقت می خواهند جبران شکست اسراییل در جنگ های با مقاومت را بکنند.

شیخ نعیم قاسم در عین حال اظهارداشت که موضوع سلاح حزب الله اکنون مطرح نیست و حزب الله امروز در بهترین شرایط و قدرت و پایگاه مردمی بسر می برد.

وی دلیل اصلی خروج رژیم اسراییل از لبنان را اقدامات و ضرباتی دانست که مقاومت بر این رژیم وارد کرد و گفت که مقامات این رژیم درک کردند که با وجود مقاومت چنانچه بخواهند در لبنان باقی بمانند باید هزینه های بسیار زیادی بپردازند.

معاون دبیرکل حزب الله افزود: مقاومت همواره گزینه ما برای مقابله با اسراییل و طرح های آمریکایی – اسراییلی است.** سفر کاردینال راعی به فلسطین اشغالی

شیخ نعیم قاسم سفر احتمالی کاردینال « بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان به فلسطین اشغالی را « مشکل ساز» خواند.

وی تصریح کرد: نیتجه ملاقات روز جمعه هیات حزب الله با کاردینال راعی را بررسی و بر اساس آن مواضع خود را اعلام می کنیم.** روابط ایران و عربستان

معاون دبیرکل حزب الله در باره روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی هم گفت که اجازه بدهید اول ملاقات ها صورت بگیرد.

شیخ نعیم قاسم افزود: نتایج آن بر اوضاع لبنان فوری نخواهد بود اما ما از بهبود روابط تهران و ریاض استقبال می کنیم و آن را برای دو طرف و اوضاع منطقه خیر می دانیم.** آینده سوریه و زمان خروج حزب الله

وی با تاکید به اینکه نظام سوریه از مرحله خطر عبور کرده است ، خاطرنشان کرد: مخالفان تنها کاری که می توانند انجام دهند تداوم بخشیدن به بحران است.

معاون دبیرکل حزب الله با بیان اینکه افق بحران سوریه روشن نیست، تاکید کرد که اما قطعا نظام بر مخالفان چیره می شود و شرایط به نفع آن پیش می رود.

شیخ نعیم قاسم گفت: « جفری ولتمن » معاون دبیرکل سازمان ملل متحد به ایرانی ها گفته است که اگر « بشار اسد» نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود ، قطعا پیروز می شود.

وی با بیان اینکه برای ورود حزب الله به سوریه همه جوانب آن بررسی شده است، تصریح کرد: ورود حزب الله به سوریه به کسب تجربه های رزمی جدید برای هرگونه جنگی با اسراییل منجر شده و اسراییل بخوبی می داند که ورود ما به سوریه هیچ تاثیری در آمادگی مقاومت برای مقابله با تجاوزهای آن نگذاشته است.

معاون دبیرکل حزب الله اظهارداشت: ورود حزب الله به سوریه اشتباه نبوده بلکه زمانی ما مرتکب اشتباه می شدیم که وارد سوریه نمی شدیم.

شیخ نعیم قاسم خاطرنشان کرد: هزینه مقاومت لبنان در ورود به نبردهای سوریه بسیار کمتر از پیش بینی ها و انتظارات ما بوده است.

وی تصریح کرد: زمان بازگشت حزب الله از سوریه مشخص نیست و به تحولات و ارزیابی ها بستگی دارد.

معاون دبیرکل حزب الله تاکید کرد که ورود حزب الله به سوریه برای دفاع از مقاومت و لبنان و محور مقاومت نه نظام و شخص معینی بوده است.** روند تشکیل حزب الله و حمایت امام خمینی (ره) از آن

شیخ نعیم قاسم به روند تشکیل حزب الله اشاره کرد و گفت که نخستین سالگرد شهادت شهید «راغب حرب » را برای اعلام نام حزب الله و برنامه های آن انتخاب کردیم و عملیات شهادت طلبانه شهید « احمد قصیر» نقطه عطف مهمی در تاریخ مقاومت اسلامی است.

وی افزود : نام حزب الله برگرفته از حزب الله در جمهوری اسلامی ایران بود و حضرت امام خمینی(ره) گروه هایی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برای آموزش رزمندگان مقاومت در شهر زبدانی سوریه در جریان حمله اسراییل به لبنان اعزام کردند.

معاون دبیرکل حزب الله با بیان اینکه در آغاز دهه هشتاد سه مجموعه اسلامی بزرگ در لبنان تحت فرماندهی حضرت امام خمینی (ره) قرار داشت ، به حمایت گسترده سوریه بویژه در دوران مرحوم « حافظ اسد» از مقاومت لبنان اشاره کرد و با بیان اینکه « امیل لحود» رییس جمهور سابق لبنان حمایت سیاسی خوب و مهمی از مقاومت کرده است ، « سلیم الحص» را نخست وزیر مقاومت و آزادسازی لبنان توصیف کرد.

خاورم ** 1324
کد N284794