/گزارش- رویترز/

کرزای قرار نیست جایی برود!

سیاسی

"در مرکز کابل پس از چند دقیقه پیاده‌روی از دفتر پرزرق و برق ریاست جمهوری افغانستان، کارگران در حال تکمیل آخرین کارهای محل اقامت جدید و ساختمان‌ یک دفتر هستند که می‌شود محل سکونت رئیس جمهور در حال کناره‌گیری افغانستان."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان "با تاسف بسیاری برای آمریکا، حامد کرزای، رئیس جمهور در حال کناره‌گیری افغانستان هیچ‌جا نمی‌رود!" آورده است: «مطالبی که ذکر شد یک استعاره گویاست. حامد کرزای ممکن است رسما از کار سیاست کناره ‌گیری کند اما تاثیرش بر رهبر جدید این کشور کاملا واضح خواهد بود.

منزل یا به عبارتی محل سکونت جدید کرزای در حاشیه زمین‌های بزرگ کاخ - ارگ ریاست جمهوری- با دیوارهای امنیتی گسترده، سیم‌های خاردار، برج‌های دیده‌بانی و سربازان‌ مسلح به کلاشنیکف محافظت می‌شود. این نوع حفاظت غیرقابل وصف و درک است و باعث می‌شود که یاد دو تن از روسای جمهوری پیشین افغانستان قبل از ظهور طالبان به ذهن خطور کند که با وجود این تدابیر امنیتی شدید یکی توسط عامل انتحاری ترور شد و دیگری را به دار آویختند.

کرزای نیز ممکن است از ترورهایی جان سالم به در برده باشد. اگرچه تعداد کمی معتقدند کرزای تندخود که مخالفتش با "قدرت استعماری آمریکا" در سال‌های اخیر افزایش داشته، به آرامی قدرت را ترک گفته و دوران بازنشستگی را آغاز کند.

در سن 56 سالگی، او همچنان اولویت سیاسی خود را دارد و می‌گوید نمی‌تواند از سخن گفتن درباره منافع افغانستان دست بردارد. او به رئیس جمهوری جدید کمک خواهد کرد و برایش یک گوش شنوا می‌شود.

ایمل فیضی، سخنگوی کرزای در پاسخ به سوالاتی درباره برنامه‌های بازنشستگی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید: اگر از او بخواهند تا مشاوره دهد، او آماده کمک است. او در خدمت مردمش است. رئیس جمهوری پیشتر پیشنهادهای معتبر بین‌المللی را نپذیرفته و ترجیح می‌دهد تا در افغانستان بماند.

یکی از مقام‌های ارشد دولت افغان می‌گوید: مذاکرات بلندپایه درباره تشکیل یک شورای موسوم به شورای ریش‌سفیدان به ریاست کرازی برای بررسی اوضاع صورت گرفته است. کرزای در جریان دوران ریاست جمهوری‌اش با بیش از 40 کشور غربی مراوده داشته و الفبای سیاست هر یک را می‌داند به ویژه آمریکا.

کرزای آدم ناتوانی نیست

دو فردی که قرار است جایگزین کرزای شوند عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه افغانستان و اشرف غنی، اقتصاددان سابق بانک جهانی می‌گویند که می‌خواهند کرزای در تیمشان باشد.

کرزای بنابر قانون اساسی افغانستان ملزم به کناره‌گیری است و این روند پس از 13 سال و دوبار انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهوری افغانستان انجام می‌شود.

مقام‌های آمریکایی که در سال‌های اخیر به صورت غیرمعمول و علنی ناامیدی خود را از کرزای اعلام کرده‌اند، به صورت خصوصی می‌گویند که به دنبال همکاری بیشتر با کرزای نیستند.

در ضمن، کناره گیری حامد کرزای راه را برای امضای توافق امنیتی دو جانبه که مدت‌هاست در انتظار تایید شدن قرار دارد، باز می‌کند و به آمریکا اجازه می‌دهد تا تعداد کمی از سربازان خود را پس از پایان ضرب‌الاجل اعلام شده برای خروج تمام سربازان خارجی از افغانستان در این کشور باقی بگذارد.

عبدالله و غنی که اوایل ماه آتی میلادی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت می‌کنند، گفته‌اند که این معاهده امنیتی دو جانبه را برای استقرار 10 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان با هدف مقابله با شبه‌نظامی‌گری و اهداف آموزشی امضا می‌کنند.

کرزای تاکنون این توافقنامه را امضا نکرده و علی رغم تایید پارلمان افغانستان و لویی جرگه که شورایی متشکل از رهبران و ریش‌سفیدان قبایل است، آمریکا را به خیانت علیه خودش در گذشته متهم می‌کند.

تصمیم وی باعث نمی‌شود که کرزای را یک رئیس جمهوری ناتوان بدانند بلکه او یک رئیس جمهور ملی‌گراست.

کرزای شخصیتی به عنوان "پدر موسس" افغانستان نوین برای خود ترسیم کرده اما با پذیرش امضای معاهده امنیتی او می‌تواند علاوه بر تامین منافع ملی افغانستان، راه را برای جانشینش هموار کند.

روابط کرزای با دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با اوایل به قدرت رسیدنش در افغانستان تفاوت شگرفی دارد؛ زمانی که جورج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا، کرزای را به عنوان یک دوست بزرگ مورد ستایش قرار می‌داد.

رئیس جمهور افغانستان در هشداری به منتقدانش در واشنگتن اعلام کرده که به دنبال خستگی درکردن و کناره‌گیری از سیاست نیست.

کرزای اخیرا گفته که آغاز دوران بازنشستگی به وی آزادی بیشتری می‌دهد و می‌تواند آزادی بیان خود را بازیابد بیش از آنچه که امروز دارد.

کرزای همانند پوتین عمل می‌کند؟

توماس راتیگ، یکی از مدیران سازمان مستقل تحقیقاتی شبکه تحلیل افغانستان در کابل می‌گوید: کرزای به گونه‌ای موضع‌گیری کرده که در بازی سیاست باقی بماند.

راتیگ ادامه می‌دهد: کرزای به صورت موفقیت‌آمیزی از طریق متحدان مختلف و برای موفقیت خود و پویایی انتخاباتی آن‌ها همکاری کرده است. بنابراین او همچنان فردی موثر است و میزان این نفوذ و تاثیر به روابط شخصی او بستگی دارد.

عبدالله و غنی هر دو به کرزای پیشنهاد کرده‌اند که سمت مشاور را در تیم دولتی‌شان برعهده بگیرد. ایمل فیضی می‌گوید: کرزای پیشنهاد القاب رسمی و داشتن دفتری در کاخ ریاست جمهوری را رد کرده است.

آزیتا رفعت، سخنگوی اشرف غنی می‌گوید: او اولویت‌هایی دارد و ما خواستار مشاوره دادن کرزای در امور کشوری هستیم اما این در امور اجرایی به این معنا نیست که ما از راه و روش کرزای تبعیت کنیم.

کرزای در انتخابات ریاست جمهوری 2009 عبدالله را شکست داد و علی رغم این مساله انتظار می‌رود که رئیس جمهوری در حال کناره‌گیری افغانستان نزدیکی بیشتری با دولت عبدالله داشته باشد تا با اشرف غنی.

روز یکشنبه، عبدالله حمایت زلمای رسول، وزیر سابق امور خارجه سابق افغانستان را که در دور اول انتخابات در مقام سوم قرار گرفت، دریافت کرد؛ کسی که حمایت طایفه قدرتمند کرزای را در اختیار دارد.

حسین سنگچارکی، سخنگوی عبدالله می‌گوید: کرزای جایگاه ویژه‌ای در دولت بعدی افغانستان خواهد داشت و رئیس جمهور جدید به دنبال مشورت گرفتن از او در سیاست‌های داخلی، سیاست خارجی و مذاکرات صلح خواهد بود.

عبدالله آرای قریب به یک میلیون از رای دهندگان را در مقایسه با اشرف غنی در دور نخست این انتخابات که ماه گذشته میلادی برگزار شد به دست آورده و احتمال پیروزی او در دوم بیشتر است.

رسانه‌های به شدت گمان می‌کنند که کرزای با کناره‌گیری از سمت‌ ریاست جمهوری همانند ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش عمل می‌کند و همچنان می‌خواهد در پشت صحنه به هنرنمایی خود در عرصه سیاست در کالبد دولتی جدید ادامه دهد.

پوتین نیز پس از دو دوره از سمت ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد و پیش از بازگشت به این سمت با انتخاباتی که خشم تعدادی از مردم روسیه را به همراه داشت، یک دوره نخست وزیر بود.

راتیگ این ایده را که کرزای همان روش را در پیش گرفته، رد کرد و گفت: قانون اساسی افغانستان تنها دو دوره به فرد اجازه می‌دهد تا رئیس جمهور شود. این یک تفسیر بسیار ابداعی خواهد بود اگر بگوییم پس از وقفه‌ای شما می‌توانید برای سومین بار هم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شوید.

اگرچه کرزای در مارس 2014 به پارلمان افغانستان گفته بود که تمام قانون اساسی باید مورد بررسی مجدد قرار بگیرد.

عبدالرئوف اِنامی، عضو کمیته ضد فساد و اصلاح قضایی در مجلس عوام می‌گوید: کرزای مایل است سیستم ریاست جمهوری به سبک و روش آمریکا را به نفع یک سیستم پارلمانی کنار بگذارد.

جعفر مهدوی، نماینده پارلمان از کابل می‌گوید: در چنین سیستمی قدرت در دست نخست وزیر است و او مسئول پارلمانی می‌شود. چنین سیستم سیاسی جدیدی آغازی نوین به دست کهنه کاران را نوید می‌دهد.»

انتهای پیام

کد N284374