امام جمعه موقت تهران: استقلال در کشور در مذاکرات حفظ شود

انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,نماز جمعه,صديقي,امام جمعه موقت تهران

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر لزوم حفظ استقلال کشور در مذاکرات هسته‌ای، گفت که دستاوردهای هسته‌ای ایران در سایه خون شهدا به دست آمده و قابل تعطیلی نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در نماز جمعه این هفته تهران به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در وین اشاره کرد و افزود: شش ماه گذشته و حالا باید طرفین به توافق نهایی برسند و دور جدیدی از مذاکرات در حال طی شدن است.

وی افزود: همان طور که رهبر حکیم و زمان‌شناس ما فرمودند، ما با مذاکره مخالف نیستیم بلکه فعالیت‌های دیپلماسی جز ضرورت‌های بسیار بالای کشور است و باید افراد باهوش، دارای کیاست‌، تاکیک‌های مناسبی را انتخاب کنند و با کشورهای مختلف مذاکره و تعامل کنند؛ چراکه این ارتباط بین‌المللی لازمه زندگی جهانی است.

صدیقی به حمایت مقام معظم رهبری و مردم از اصل مذاکره اشاره کرد و یادآور شد: اکنون مذاکرات به شرایط حساسی رسیده است. مساله هسته‌ای یک مساله ملتی است و چندین سال است در تمام کشور آحاد مردم آن را به عنوان حق مسلم، سرمایه عظیم و جهشی جدید و یک امر بازدارنده در برابر قدرت‌های بزرگ مورد حمایت قرار داده‌اند و مرتب و مستمر شعار داده‌اند که انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست.

وی با بیان این‌که "انرژی هسته‌ای حق قانونی، وجدانی،‌ ملی و دینی ملت ایران است"، تاکید کرد: اسلام نمی‌پسندد که جامعه اسلامی زیر یوغ کافر باشد اگر بناست آنها بر ما سلطه‌ای نداشته باشند، راهی جز توسعه علم و ترقی بر ابعاد صنعتی، فناوری و مسابقه در جبهه علم با همه دنیا برای تامین عزت و استقلال وجود ندارد.

امام جمعه موقت تهران با بیان این‌که "جهش هسته‌ای از برکاتی است که خون شهدا موجب آن شده است"، تصریح کرد: نفس هسته‌ای از ما قربانی‌های با ارزشی چون شهید شهریاری، احمدی روشن و ... گرفته که هرکدام بندگان صالح خدا، اهل نماز و دارای تخصص هسته‌ای بودند. ملت ما خون و قربانی داده که این نعمت را داشته باشد؛ بنابراین خطوط قرمز باید در این جهت حفظ شود.

وی با بیان این‌که "تحقیق و توسعه در مساله هسته‌ای قابل مذاکره نیست"، افزود:‌ دانشمندان ما باید در مساله تحقیق و توسعه هسته‌ای بدون مانع کار را به پیش ببرند. علاوه بر این، صحبت در مورد تعداد سانتریفیوژها، زیاده‌طلبی، باج‌گیری و ضعف دیدن طرف است. اینکه آنها برای ما تعیین کنند چه تعداد و چه نیازهایی داریم و ما هم با آن‌ها کنار بیایم، دلیل ضعف و ذلت ما خواهد بود. آنچه از نظر NPT هیچ مشکلی ندارد انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است که برای همه کشورها رواست اما هیچ کشوری نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد.

صدیقی با تاکید بر این‌که "سطح غنی‌سازی در ایران باید متناسب با نیازهای کشور باشد"، ادامه داد: نباید در توافق به جایی برسیم که نیازهای ما را دشمن تشخیص بدهد. آنها در مورد رآکتور هسته‌ای تهران وعده‌هایی دادند و نیازهای ما هم محرز بود اما به وعده‌های خود عمل نکردند؛ بنابراین تکرار این کار شرط کیاست و ایمان نیست و باید در این قرارداد استقلال ما حفظ شود.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: ما برده آن‌ها نیستیم؛ رژیم ارباب - رعیتی دیگر حاکم نیست و زمانی که آمریکا برای خود یَلی بود، گذشته است. امام (ره) صولت آمریکا را شکست و او را تحقیر کرد و کوچک شمرد و گفت که آمریکا نمی‌تواند هیچ غلطی بکند.

وی با بیان این‌که "تشخیص نیازهای ایران در مساله هسته‌ای نباید به طرف غربی ارتباطی پیدا کند"، اضافه کرد: ما کشور مستقلی هستیم، انقلاب کرده‌ایم و مردم ما انقلابی، شهادت‌طلب، سربلند، حماسی و حاضر در صحنه‌اند و آنجایی که برای عزتشان مضر باشد و با سربلندی‌شان بازی شود، زیر بار نخواهند رفت.

صدیقی، حفظ ماهیت آب سنگین اراک را از خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد و افزود: این قرارداد باید متوازن، متقابل و همزمان با رفع تحریم‌ها باشد چراکه ایران به قرارهایی که می‌گذارد عمل می‌کند و حتی پیشاپیش حرکت می‌کند و گاهی داوطلبانه اقداماتی انجام می‌دهند اما آن‌ها هنوز تحریم‌ها را برنداشته‌اند.

امام جمعه موقت تهران با بیان این‌که "در مرحله بعدی مذاکرات همه تحریم‌ها باید برداشته شود"، تصریح کرد:‌ در این قرارداد احترام و حقوق متقابل باید مقبول طرفین قرار گیرد. آنچه خواست عموم ملت و وظیفه انقلاب، حماسی و دینی ماست، این است که هیچ یک از دستاوردهای هسته‌ای ما قابل تعطیلی نیست و کسی حق معامله در این جهت را ندارد.

ادامه دارد...

کد N284286