صدیقی در نمازجمعه تهران:

هرگونه توافق بین ایران و 1+5 باید همزمان و متوازن باشد/ در برخی نقاط شهر روسری ها را برداشته اند

سایر حوزه ها

امام جمعه موقت تهران با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 حفظ ماهیت آب سنگین اراک را از خطوط قرمز ایران عنوان کرد و گفت: هر گونه قرارداد بین ایران و 1+5 باید متوازن، متقابل و همزمان با رفع تحریم ها باشد و باید همه تحریم ها برداشته شود. همچنین هیچ یک از دستاوردهای هسته ای ایران قابل تعطیل نیست و هیچکس حق معامله در این جهت را ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر حجت الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در جمع نمازگزاران تهرانی در دانشگاه تهران در خطبه دوم سخنرانی خود با اشاره به انجام مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 اظهار داشت: 6 ماه مربوط به توافق ژنو گذشت و هم اکنون دور جدیدی از مذاکرات شروع شده تا به توافق نهایی برسد همان طور که رهبر حکیم فرمودند ما با مذاکره مخالف نیستیم بلکه فعالیت های دیپلماسی جزو ضرورت های کشور است

صدیقی یاد آور شد: باید با هوش و کیاست تاکتیک های مناسبی برای ارتباط و تعامل با کشورهای مختلف انتخاب شود و مذاکره صورت بگیرد.

خطیب نماز جمعه موقت تهران ادامه داد: در مسئله هسته ای هم رهبری هم مردم از اصل مذاکره حمایت کردند. اما الان مذاکرات به شرایط حساسی رسیده است.

وی تاکید کرد: مسئله هسته ای مسئله ای ملی است و آحاد مردم آن را حق مسلم و سرمایه عظیم و یک جهش و امر بازدارنده می دانند و انرژی هسته ای یک حق است که هم به صورت قانونی و وجدانی و هم ملی و دینی داریم چون اسلام نمی پسندد جامعه اسلامی زیر یوغ کافر باشد و اگر بخواهیم این گونه نشود هیچ راهی جز توسعه علم و ترقی در ابعاد صنعتی و فناوری نیست.

صدیقی با بیان اینکه خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران باید در مذاکرات رعایت شود، بقای تحقیق و توسعه در فناوری هسته ای را جزو خطوط قرمز ایران برشمرد و گفت: این مسئله قابل مذاکره نیست.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: صحبت درباره تعداد سانتریفیوژهای ایران هم زیاده طلبی و باج خواهی است و اگر کنار آمدیم نشانه ضعف ما خواهد بود. علاوه بر این سطح غنی سازی باید متناسب با نیازهای کشور باشد و اگر قرار باشد غنی سازی و نیازهای ما را آنها اجازه بدهند به دشمن اعتماد کردن است که شرط کیاست نیست.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه استقلال ایران باید در قرارداد ایران و 1+5 در نظر گرفته شود، گفت: ما برده نیستیم و رژیم ارباب رعیتی نیز دیگر در جهان حاکم نیست.

صدیقی حفظ ماهیت آب سنگین اراک را از خطوط قرمز دیگر ایران عنوان کرد و گفت: هر گونه قرارداد بین ایران و 1+5 باید متوازن، متقابل و همزمان با رفع تحریم ها باشد و باید همه تحریم ها برداشته شود. همچنین هیچ یک از دستاوردهای هسته ای ایران قابل تعطیل نیست و هیچکس حق معامله در این جهت را ندارد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خصوص مسائل فرهنگی جامعه نیز اظهار داشت: وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش باید احساس تکلیف شرعی بکنند چون این کشور، کشور امیر مومنین، قرآن و اهل بیت است و وزارتخانه ها باید در عزل و نصب تدین و تقوا را در راس قرار دهند و درباره مسائل فرهنگی حساس باشند.

وی گفت: در برخی از نقاط شهرها گاهی روسری ها هم برداشته می شود و بی حجابی کامل دیده می شود و انواع بی حجابی در ماهواره و اینترنت به خانه ها راه پیدا می کند. در حالیکه در هیچ کشوری فضای مجازی را آزاد نمی گذارند چون نرم افزارها علاوه بر بعد جاسوسی و امنیتی، مسائل اقتصادی هم دارند و همه باید به قانون عمل کنند. علاوه بر این ما مسلمان هستیم، باید به داد دخترها و جوانان رسید و نباید گذاشت گناه شایع شود.

حجت الاسلام صدیقی در پایان توجه همگان را به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از مبانی اسلامی که در قانون اساسی نیز به آن توجه شده است، جلب کرد.