نماینده مردم اهواز: «شنیده نشدن حرف منتقدان» عامل رفتارهای تخریبی است

ايران,تخريب

نماینده مردم اهواز در مجلس با اشاره به تلاش عده‌ای در حاشیه‌سازی‌ها در کشور گفت: همانگونه که تجمع غیرقانونی خلاف قانون است، برهم زدن یک نشست قانونی هم خلاف است و اگر قرار باشد خلاف قانون عمل کنیم سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

سیدشریف حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه خوزستان با تاکید بر این‌که «برای همه افراد با هر گرایشی اعم از چپ، راست و مستقل، کلامی که خارج از چارچوب قانون باشد پذیرفته نیست» اظهار کرد: قانون نشان دهنده نوع رفتاری است که باید در چارچوب عرف جامعه انجام دهیم. اگر به سخنرانی شخصی با هر گرایشی مجوز داده نشود، یعنی این سخنرانی نباید انجام شود و اگر مجوز داده شود، باید انجام شود.

وی افزود: همه افراد در کشور باید بدانند که اصول رفتارمان باید بر اساس قانون باشد و این قانون مجریانی دارد که همان دولت است و چنانچه نیاز به اجرا باشد، مجریان قانون آن را به نحو احسن اجرا خواهند کرد. برخوردهای سلیقه‌ای باید کنار گذاشته شوند و اگر رفتاری با عرف سازگاری ندارد، به جای این‌که کاری خلاف قانون انجام دهیم باید از مسیر قانونی اقدام کنیم. به طور مثال با استاندار، فرماندار، شورای تأمین و هر نهادی که مجوز صادر می‌کند صحبت کنیم و شرایط و وضعیت جامعه را مطرح کنیم و از نظر قانونی جلوی کار را بگیریم.

وی تصریح کرد: نکته دوم این است که دولت هم باید توجه کند که در شرایط فعلی یکی از برگ برنده‌هایی که در صحبت ها به آن اشاره می‌کند این است که «در دولت یازدهم آرامش را به مردم هدیه داده‌ایم» و این آرامش نباید به هم بخورد و حفظ این آرامش توسط دولت بیشتر از سایرین مشهود باشد. باید با درایت و مدیریت مراقب باشیم که برخی نشست‌ها و تجمع‌ها آرامش سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه را برهم نزند.

این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به «برخی رفتارهای تخریب‌گرانه نظیر بر هم زدن سخنرانی رئیس مجلس در قم، لغو سخنرانی سیدحسن خمینی در بروجرد و تخریب دولت»، اظهار کرد: این رفتارها دارای ادبیات خوبی نیستند و هیچکس این روش را نمی پسندد. وقتی مقام معظم رهبری که آخرین کلام توسط ایشان مطرح می‌شود و همه ما موظف به تبعیت از آن هستیم از این رفتارها انتقاد می‌کنند و این کارها را برای فرهنگ و جامعه اسلامی بد می‌دانند، پس مطمئناً این رفتارها کار خوبی نیست. یک زمانی سخنرانی احمدی‌نژاد برهم می‌خورد و یک زمانی هم سخنرانی سیدحسن خمینی دچار چالش می‌شود؛ فرقی ندارد که سخنران چه کسی باشد، نفس این کار خوب نیست. باید یاد بگیریم که انتقادات‌مان را در چارچوب قانون و در مناظره‌ها و نشست‌ها مطرح کنیم و این روش‌ها در جامعه اسلامی پسندیده نیست و باید توجه کنیم که این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشود.

وی «شنیده نشدن حرف منتقدان» را عامل رفتارهای تخریبی دانست و گفت: هر دولتی موافقان و مخالفانی دارد و باید توجه کنیم که همه افراد جامعه موافق یک دولت نیستند و باید سخنان مخالفان شنیده شود. اگر جایگاهی برای شنیدن حرف مخالفان در چارچوب قانون داشته باشیم کار به مسائلی مانند تولید فیلم "من روحانی هستم" و مواردی از این قبیل کشیده نمی‌شود. باید به مخالف حق بدهیم و نظراتش را بشنویم و نقدها را بپذیریم. البته دولت هم در ابتدای کار است و مشکلات خاصی دارد. نقد کنندگان نیز دلسوز نظام هستند، اما روش‌ها باید عوض شود و در چارچوب قانون باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت به منتقدانش فرصت نقد سازنده نداده است؟ افزود: من فکر می کنم منتقدان و دولت هر دو یک هدف را دنبال می کنند و آن عزت و استقلال نظام است. هدف یکی است ولی راه‌های رسیدن به آن متفاوت است. اگر در نشست‌های تخصصی، بزرگان مخالفان و بزرگان دولت در کنار هم همفکری کنند، هم سریع‌تر به هدف می‌رسیم و هم چالش‌های کمتری خواهیم داشت. دولت شاید این کارها را انجام داده ولی آنقدری که باید و شاید نبوده است و نیاز بیشتری به نشست‌ها و همفکری‌ها و ایجاد اعتماد وجود دارد. دیوار بی‌اعتمادی که بعضاً بین مخالفان دولت و دولت وجود دارد باید از بین برود و این کار با برگزاری نشست‌های تخصصی قابل تحقق است.

انتهای پیام

کد N284168