امیر عبداللهیان در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد

آمادگی ایران برای مذاکره با مقامات عربستان سعودی/ نقش مثبت ایران در تقویت روند دولت‌سازی عراق

امیرعبداللهیان , ایران و عربستان

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران وی با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم شاهد گسترش مناسبات در سطح رئیس جمهور و وزرا هستیم، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آماده مذاکره با مقامات عربستان سعودی است.

ّبه گزارش آفتاب به نقل از باشگاه خبرنگاران، روند تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای شب گذشته (25 اردیبهشت) در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "حسین امیر عبداللهیان" معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات عراق چه سیاستی را پیش خواهد گرفت گفت: انتخاباتی که در عراق برگزار شد دارای پیامدهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.  

وی افزود: مهم‌ترین این پیام‌ها آن است که برخی از طرف‌ها با حمایت از گروه‌های تروریستی تلاش کردند تا با تداوم ناامنی‌ها اثبات کنند که حکومت فعلی درعراق قادر به برگزاری انتخابات موفق نیست.

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه انتخابات در عراق بدون هیچ حادثه‌ای برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تحولات عراق پس از سقوط رژیم بعثی حاکم در این کشور همواره نقش سازنده‌ای را ایفا کرده است به گونه‌ای که نمونه اخیر آن افتتاح نیروگاه 1 هزار مگاواتی برق استان نجف بود که مشابه این پروژه در 12 سال گذشته در زمینه‌های مختلف توسط پیمانکاران جمهوری اسلامی ایران انجام شده بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به بازسازی عتبات عالیات خاطر نشان کرد: بازسازی عتبات عالیات در زمره بحث‌های ارزشی و اعتقادی به حساب می‌آید که این امر با کمک مسلمانان و شیعیان در سراسر جهان انجام شده است.  

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را در مدیریت و هدایت بازسازی‌ها داشته است، افزود: در عراق پیمانکاران ایرانی در سایر حوزه‌ها مشغول به فعالیت هستند.  

*** نقش مثبت ایران در روند تقویت دولت‌سازی عراق

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه پیمانکاران ایرانی نقش بسیار مهمی را در بازسازی عراق ایفا کرده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روند دولت‌سازی در عراق نقش مثبتی را ایفا کرده است.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران امروزه با افتخار و با صدای بلند اعلام می‌کند که نه تنها در عراق بلکه در منطقه حساس غرب آسیا دارای نفوذ معنوی است و حتما از این نفوذ برای ثبات امنیت و پیشرفت هرچه بیشتر منطقه استفاده خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی برای تأمین حداکثری منافع ملی و امنیت ملی کشور از این نفوذ بهره خواهد گرفت، ادامه داد: ایجاد صلح و ثبات در منطقه به نفع همه کشورها و ملت‌های حساس غرب آسیا و شمال آفریقا خواهد بود.

*** ایران به اقدامات مثبت کشورهای منطقه پاسخ می‌دهد

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه پیرامون دعوت عربستان سعودی از وزیر امورخارجه کشورمان گفت: عربستان از محمدجواد ظریف برای سفر به این کشور دعوت کرده است.  

امیرعبدالهیان با اشاره به اینکه رئیس جمهور در اسفندماه سال 92 به عمان سفر کرده بود، گفت: رئیس جمهور در این سفر ایده‌ای درباره تقویت همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس مطرح کرده بودند البته با نگاه به این مسئله که باید همکاری دست جمعی در تمامی زمینه‌ها در راستای حفظ امنیت منطقه به بهترین وجه ممکن صورت گیرد.  

وی با بیان اینکه شاهد گسترش مناسبات میان کشورهای حوزه خلیج فارس و جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر بودیم گفت: کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های ایران و امارات و کمیسیون عالی همکاری ایران و کویت جزئی از برنامه‌های مورد نظر رئیس جمهور بود که برگزار شد.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه طی روزهای آینده شاهد سفر یکی دیگر از سران کشورهای منطقه خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود، افزود: عربستان سعودی یکی از کشورهای مهم منطقه به حساب می‌آید به گونه‌ای که نقش مهمی را در جهان اسلام بر عهده دارد.  

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه ایران و عربستان سعودی می‌توانند از ظرفیت‌های خود در راستای بازگشت صلح و ثبات و امنیت در منطقه استفاده کنند، افزود: باید از ظرفیت‌های این دو کشور در راستای حل مشکلات متعدد منطقه و جهان اسلام بهره گرفت.

***جمهوری اسلامی ایران آماده مذاکره با مقامات عربستان سعودی است

وی با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم شاهد گسترش مناسبات در سطح رئیس جمهور و وزرا هستیم، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آماده مذاکره با مقامات عربستان سعودی است.

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه روابطش به دور از گفتگو و مذاکره نبوده است، گفت: در تمام این مدت گفتگوها در سطوح مختلف جریان داشته است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه روابط با عربستان سعودی در سطوح فرهنگی، بین‌المللی و منطقه‌ای دنبال شده است، گفت: اخیرا دعوت شفاهی از سوی وزیر امورخارجه عربستان سعودی دریافت کردیم این درحالی است که پیش از این چندین بار مقامات عربستان سعودی تأکید بر انجام این سفر از سوی وزیرامورخارجه کشورمان را داشتند.  

وی با شاره به اینکه انجام سفر از سوی وزیر امورخارجه کشورمان نیازمند مقدماتی است، خاطر نشان کرد: باید چهارچوب گفتگوها به لحاظ پروتکلی و تشریفاتی روشن شود.

*** مقدمات سفر وزیر امور خارجه به عربستان فراهم شده است

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با بیان اینکه مقدمات سفر وزیر امورخارجه کشورمان به عربستان سعودی فراهم شده است، ادامه داد: در این رابطه تاکنون این سفر انجام نشده است.  

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه اخیرا از زبان وزیر امورخارجه عربستان سعودی رویکرد مثبتی را از طریق رسانه‌ها دریافت کرده‌ایم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به هرگونه اقدام مثبت کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی پاسخ مثبت می‌دهد.  

وی با اشاره به اینکه دیدار مقامات تهران و ریاض در قالب حل مشکلات منطقه‌ای و توسعه همکاری‌ها خواهد بود، گفت: در این دیدارها تلاش خواهد شد تا به حل بحران‌ها در جهان اسلام و در منطقه کمک شود به گونه‌ای که این امر به عنوان یکی از اولویت‌های در دستور کار ایران و عربستان سعودی قرار گرفته است.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران درباره بحران بحرین رایزنی کرده است، گفت: بحرین یکی از مناطق بحرانی که در طی دو سه سال گذشته سبب رفت و آمدهای دیپلماتیک شده است.  

امیرعبدالهیان با اشاره به ضرورت اندیشیدن به یک راه حل سیاسی در موضوع بحرین گفت: در سطوح عالی با مقامات عالی رتبه بحرین این موضوع را دنبال کرده‌ایم.  

***در بحرین شاهد نقض سیستماتیک حقوق بشر هستیم

وی با بیان اینکه امروزه در بحرین شاهد نقض سیستماتیک حقوق بشر هستیم، ادامه داد: پادشاه و ولیعهد بحرین از درون حکومت توسط برخی از جریانات افراطی قادر به گفتگوی ملی و موثر نیستند.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه معارضین در بحرین با روش‌های کاملا دموکراتیک به صورت آرام آرام مطالبات خود را درطی سه سال گذشته مطرح کرده‌اند، ادامه داد: متأسفانه از طرف مقابل با رفتارهای امنیتی و سرکوب‌های گسترده مواجه بوده‌ایم به طوری که این رفتارها سبب شهادت تعداد زیادی از مردم بحرین شده است.  

*** در بحرین با گفتگوی موثر میان طرفین می‌توان ثبات و امنیت را برقرار کرد

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه باید با گفتگوهای موثر و واقعی ثبات و امنیت را به این کشور حوزه خلیج فارس برگردانیم، گفت: این امر با توافق مرضی‌الطرفین می‌تواند صورت بگیرد.  

وی با اشاره به اینکه ورود نظامی به بحرین اقدام درستی نبود، افزود: این امر شرایط  را پیچیده کرده است اما این آمادگی همواره وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به نفوذ معنوی که دارد نقش سازنده خود  را مانند سایر کشورهای منطقه درباره حل سیاسی بحرین ایفا خواهد کرد.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون استعفای اخضر ابراهیمی گفت: جدیدترین تحولات سوریه به استعفای اخضر ابراهیمی بر می‌گردد به گونه‌ای که اخضر ابراهیمی گفتگوهایی را در پرونده سوریه آغاز کرده بود.  

امیرعبداللهیان یکی از مشکلات سوریه را مربوط به آمریکا در برخی از کشورهای غربی دانست و عنوان کرد: متأسفانه آمریکا و برخی از کشورهای غربی به تحولات سوریه به صورت واقع بینانه برخورد نمی‌کنند.  

وی اظهار داشت: شاید این کشورها در مقاطعی تلاش کردند تا از طریق سازمان ملل، نماینده و دبیر کل این سازمان برای پیشبرد نیات و اهداف خود استفاده کنند.

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با بیان اینکه آمریکا و برخی از کشورهای غربی به سازمان ملل این فرصت را نداند تا این سازمان با سازوکارهای خود در مسیر حل سیاسی سوریه قدم بردارد، بیان کرد: آمریکا برای حضور ایران در سازمان ملل شروط گذاشته بود به گونه‌ای که دبیر کل سازمان ملل مجبور شد تا در اقدامی غیر متعارف دعوت خود را از ایران ظرف چند ساعت پس بگیرد و این مسئله سبب شد تا ضربه حیثیتی به سازمان ملل وارد شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در نشست در ژنو 2 و ملغی شدن آن گفت: اخضر ابراهیمی تا حدودی می‌توانست این فشارها و رفتارهای شتاب زده آمریکا را در قبال پرونده سوریه تحمل کند.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با بیان اینکه عوامل مختلفی سبب استعفای اخضر ابراهیمی شد، تصریح کرد: فشارهای متعددی بر روی اخضر ابراهیمی وجود داشت به طوری که مجموعه یافته‌ها بر این است که درخواست‌های غیرمعقول سبب استعفای اخضر ابراهیمی شده است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در ارتباط با انتخابات سوریه اخیرا با مقامات روسیه گفتگوهای مفصلی را پیرامون این موضوع داشته‌ایم به گونه‌ای که تصمیم گرفته شد تا بر مبنای قانون اساسی این کشور نسبت به وضعیت سیاسی آینده سوریه مردمان این کشور تصمیم‌گیری کنند.  

وی با اشاره به اینکه برخی معتقد هستند که انتخابات در سوریه نباید برگزار شود، خاطر نشان کرد: آنها معتقد هستند که بیانیه ژنو 1 برگزاری انتخابات را پیش‌بینی نکرده است.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها طی ماه‌های گذشته مکررا اصرار داشتند که بشار اسد رئیس جمهور غیرقانونی است، گفت: آمریکایی‌ها معتقد هستند که بشار اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند.  

امیرعبداللهیان گفت: ارزیابی تمامی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه سبب پیروزی قطعی بشار اسد خواهد شد.  

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در یک مقطعی اصرار به برگزاری انتخابات و در مقطع دیگر اصرار به عدم برگزاری انتخابات می‌کنند، ادامه داد: به دلیل انسداد سیاسی پس از گفتگوهای ژنو 2 عملا در صحنه سیاسی سوریه شاهد هستیم که اقدام خاصی به عنوان راهکار سیاسی در این کشور وجود ندارد.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به طرحی که وزیر امورخارجه کشورمان به سازمان ملل ارائه کرده است، گفت: اخضر ابراهیمی در جلسه تودیع خود به این طرح اشاره و اعلام کرده است که این طرح اکنون بر روی میز اعضای دائم شورای امنیت قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مفاد طرح وزیر امورخارجه کشورمان را در سطح دیپلماتیک دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: پس از حصول توافق مفاد این طرح را رسانه‌ای خواهیم کرد.  


*** طرح ظریف مبتنی بر توقف خشونت و آتش بس در سوریه است

وی گفت: روح کلی حاکم بر این طرح توقف خشونت‌ها و آتش بس در سوریه است، به گونه‌ای که تعریف گام‌های دقیق و منطبق بر واقعیات در داخل سوریه با روش دموکراتیک بوده است.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه گام‌های دموکراتیک باید به یک رویه انتخاباتی دقیق و سالم تبدیل شود، اظهار داشت: تفاوت طرح جمهوری اسلامی ایران با سایر طرح‌هایی که تاکنون مطرح بوده است بر این است که اولا طرح جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر واقعیات صحنه است، همه طرف‌ها در این طرح دیده شده و ثالثا حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه در این طرح لحاظ شده است.

امیرعبداللهیان افزود: حرف نهایی فقط از طریق مردم در سوریه زده خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه نحوه تعامل روسیه در قبال پرونده‌های مهم منطقه غرب آسیا چگونه خواهد بود گفت: رو‌س‌ها در ابتدا بسیاری از پایگاه‌های خود را در منطقه از دست داده بودند به گونه‌ای که تا به خود آیند متوجه شدند که در برخی از صحنه‌ها بازنده شده‌اند.  

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه روس‌ها در لیبی به قطعنامه‌ای رأی دادند که در آن قرار نبود عملیات نظامی ناتو در آنجا صورت گیرد خاطر نشان کرد: روس‌ها در موضوع سوریه تلاش کردند تا خطای راهبردی خود را جبران کنند و اجازه ندهند در موضوع سوریه برخی از طرف‌ها دخالت کنند.
کد N284076