اتهام جدید وال استریت ژورنال به ایران درباره جنگ در سوریه

خبرگزاری تسنیم نوشت:

برخی مقامات غربی و افغان مدعی شده‌اند ایران هزاران آواره افغان را با پیشنهاد حقوق ماهیانه برای جنگ در سوریه به نفع بشار اسد استخدام کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ وال استریت ژورنال در مقاله‌ای به نقل از برخی مقامات غربی و افغان مدعی شد ایران هزاران آواره افغان را در ازای حقوق 500 دلار در ماه و برخی امکانات دیگر برای جنگ در سوریه در برابر شورشیان استخدام کرده است.
طبق ادعای این نشریه دفتر آیت‌الله محقق کابلی در قم نیز این مساله را تایید کرده است که ایران نیروهای شیعه را برای جنگ در سوریه آموزش می‌دهد.
بنا بر ادعای مسئول دفتر کابلی ایران به این آوارگان از حقوق تا حق تابعیت پیشنهاد می‌کند. بسیاری از مهاجرین افغان با تماس با دفتر آیت‌الله کابلی درباره مجاز بودن این کار استفتاء کرده که وی نیز در پاسخ اعلام کرده است درصورتی که تنها از اماکن مقدس شیعیان محافظت کنند جنگ در سوریه مجاز است.
برخی اخبار نیز حاکی از برگزاری مراسم تشییع جنازه تعدادی از این افراد در مشهد نیز از سوی رسانه‌های غربی منتشر شده است.
حمید بابایی سخنگوی دفتر دایم ایران در سازمان ملل اعلام کرد ادعاهای مطرح شده درباره اعزام آواره‌های افغان به سوریه به عنوان رزمنده را بی اساس خواند.
وی حضور ایران در این کشور را در سطح مشاوره و با هدف کمک به مقابله با شورشیان القاعده و گروه‌های افراطی دانست.
نویسنده وال‌استریت ژورنال معتقد است کمک‌های نظامی و مالی ایران به سوریه باعث شد تا تنها کمتر از یک سال و در آستانه شکست اسد در جنگ با شورشیان اوضاع به سود وی تغییر کند.

4949

کد N283900