رئیس جمهوری تاجیکستان عازم چین شد

ایران,شانگهای

دوشنبه - ایرنا - امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان به منظور حضور در همایش ˈتعامل و اعتمادسازی اقدامات در آسیاˈ در شانگهای روز جمعه عازم چین شد.

به گزارش ایرنا، امامعلی رحمان را در این سفر یک هیات بلندپایه از جمله سراج الدین اصل اف وزیر امور خارجه این کشور همراهی می کنند. هیات تاجیکی در این سفر چندین سند مهم اقتصادی نیز با کشور چین به امضا خواهند رساند.

در این همایش از 10 رئیس جمهوری دیگر از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز دعوت به عمل آمده است. این همایش با حضور نمایندگان 46 کشور و سازمان های بین المللی از جمله روسای جمهوری ایران، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، روسیه، سریلانکا، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان و نخست وزیران کامبوج و عراق 21 و 22 می برابر 30 و 31 خرداد برگزار خواهد شد.

رییس جمهوری چین از حسن روحانی همتای ایرانی خود نیز برای حضور در این همایش و دیدار از این کشور دعوت کرده است.

چین در این نشست به طور رسمی ریاست کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) را از ترکیه خواهد گرفت و تا سال 2016 این سمت را به عهده خواهد داشت.

نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) هر چهار سال یکبار و اجلاس وزیران امور خارجه هر دو سال یکبار برگزار می شود.

ایده تشکیل کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در سال 1992 و به ابتکار سلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان مطرح و در سال 1996 رسما تشکیل شد.

آساق**1663** 1337
کد N283884