هشدار آمریکا و اروپا به روسیه درباره انتخابات اوکراین

سیاسی

یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید اگر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین اختلال ایجاد کند با تحریم‌های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو خواهد شد.

یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید اگر روسیه در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین اختلال ایجاد کند با تحریم‌های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در حالی که جدایی‌طلبان طرفدار مسکو شرق اوکراین را کاملا ناآرام کرده‌اند این کشور خود را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ ماه مه (4 خرداد) آماده می‌کند.

به گزارش رویترز جان کری، وزیر خارجه آمریکا و همتایان او از فرانسه، انگلیس، فرانسه و ایتالیا که پنجشنبه در لندن ملاقات کردند تاکید می‌کنند که در صورت تلاش احتمالی مسکو برای به تعویق انداختن یا ایجاد اختلال در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین باید تحریم‌ها علیه روسیه تشدید شود.

در همین حال وزیر خارجه آلمان انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین را "گامی تعیین‌کننده" در مناقشه با روسیه توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر در لندن تاکید کرد که اوکراین پیش از هر چیز و هر چه سریعتر به "بازسازی اعتماد و مشروعیتی تازه" نیاز دارد.

دیپلمات آلمانی با بیان این که انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند اوکراین را در این مسیر قرار دهد، تصریح کرد که اکنون باید زمینه برگزاری انتخابات در سراسر کشور فراهم شود.

دو هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین، شبه‌نظامیانی که با حمایت روسیه دونتسک و لوهانسک در شرق کشور را در کنترل دارند برای استقلال از ‌کی‌یف یک همه‌پرسی برگزار کردند.

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین، یک روز پیش از برگزاری همه‌پرسی جدایی لوهانسک و دونتسک را "گامی به سوی پرتگاه" خوانده بود.

دولت موقت اوکراین همه‌پرسی در شرق این کشور را "نمایشی مضحک" توصیف کرده است. به‌رغم اعتراض و انتقاد آمریکا و اروپا، روسیه اعلام کرد که نتیجه همه‌پرسی را به رسمیت می‌شناسد.

میزگرد بی‌نتیجه وحدت ملی

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی روز پنجشنبه پس از دیدار با رئیس جمهور اسلواکی با اشاره به آنچه "تهاجم نامشروع و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین" خواند خواستار تقویت همبستگی میان کشورهای عضو ناتو شد.

به گزارش دویچه‌وله، در پی بحرانی شدن اوضاع اوکراین اتحادیه اروپا روند نزدیکی به کشورهای اروپای شرقی و همکاری فشرده‌تر با جمهوری‌های سابق شوروی را سرعت بخشیده است.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به مسکو هشدار داد از فشار آوردن بر کشورهای شرق اروپا که خواستار نزدیکی با این اتحادیه هستند خودداری کند.

باروسو می‌گوید هر گونه اقدام احتمالی روسیه برای تحت فشار قرار دادن هم‌پیمانان شرقی اتحادیه اروپا "غیر قابل پذیرش" خواهد بود.

همزمان با این تحولات "میزگرد وحدت ملی" که عصر پنجشنبه بدون حضور جدایی‌طلبان در کیِ‌یف برگزار شد بدون دست یافتن به نتیجه مشخصی به کار خود پایان داد.

اولتیماتوم جدایی‌طلبان به کی‌یف

دولت موقت اوکراین که به خاطر عدم دعوت از جدایی‌طلبان شرق با انتقادهای فراوانی روبرو شده اکنون با اولتیماتوم شبه‌نظامیان مورد حمایت روسیه روبروست.

به گزارش خبرگزاری آلمان فرمانده شبه‌نظامیان موسوم به "نیروهای دفاع از خود" در دونتسک تا ساعت ۸ شب پنج‌شنبه (به وقت اروپای مرکزی) به دولت موقت اوکراین مهلت داد که نیروهای نظامی را از این منطقه خارج کند.

جدایی‌طلبان طرفدار مسکو تهدید کرده‌اند چنانچه ارتش اوکراین از شهرهای شرقی عقب‌نشینی نکنند آنها را با نیروی نظامی وادار به این کار می‌کنند.

درگیری میان نیروهای دولت مرکزی و جدایی‌طلبان تاکنون چندین کشته و زخمی برجا گذاشته است. پارلمان اوکراین صبح پنجشنبه کار خود را با ادای احترام به هفت سربازی آغاز کرد که روز چهارشنبه در شرق این کشور کشته شدند.

انتهای پیام

کد N283881