آمریکا معاهده تسلیحاتی یک میلیارد دلاری با عراق امضا می‌کند

سیاسی

ایالات متحده قصد دارد تا یک قرارداد تسلیحاتی شامل جنگنده‌ها، خودروهای زرهی و بالن‌های شناسایی را به ارزش یک میلیارد دلار با عراق امضا کند.

ایالات متحده قصد دارد تا یک قرارداد تسلیحاتی شامل جنگنده‌ها، خودروهای زرهی و بالن‌های شناسایی را به ارزش یک میلیارد دلار با عراق امضا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد: این قرارداد تسلیحاتی شامل 24 جنگنده سبک AT-6C تگزان 2، یک هواپیمای نظامی با مسلسل کالیبر 50 و الکتروهواپیماهای پیشرفته دارای ظرفیت حمل بمب‌های رهگیر است. ارزش این هواپیماها و تجهیزات مرتبط با آن و سرویس‌های پشتیبانی 790 میلیون دلار است.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون روز سه شنبه به کنگره آمریکا درباره فروش این تجهیزات مطالبی را ارایه کرد و گفت: اگر قانونگذاران این قرارداد را تایید نکنند، فروش این تجهیزات نظامی متوقف می‌شود.

این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد: پیشنهاد فروش این هواپیماها، تجهیزات و پشتیبانی آن با تقویت توانایی نیروهای عراقی در تداوم تلاش‌ها برای برقراری ثبات در کشور و جلوگیری از نفوذ ناآرامی‌ها به سایر کشورهای همسایه مرتبط می‌شود.

این قرارداد تسلیحاتی جدیدترین در نوع خود محسوب می‌شود چرا که دولت بغداد به دنبال تقویت نیروهای مسلح عراق همزمان با افزایش خشونت‌های مرتبط با شبه نظامیان القاعده و درگیری‌های فرقه‌ای است.

عراق پیشتر توافق کرده بود که 36 جت F-16 را از آمریکا بخرد. قرارداد تسلیحاتی جدید شامل 200 خودروی نظامی مسلح به مسلسل خودکار به ارزش 101 میلیون دلار نیز است و بنابر گزارش آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون این خودروها به نیروهای مسلح در عراق در دفاع از زیرساخت‌های نفتی در مقابل حملات تروریستی کمک می‌کند. همچنین فروش هفت بالن‌های گشت زنی و شناسایی به ارزش 90 میلیون دلار از دیگر تجهیزات نظامی در این قرارداد تسلیحاتی هستند.

انتهای پیام

کد N283812