حمله ویتنامی‌های خشمگین به کارگران چینی‌ با ده‌ها زخمی و یک کشته

در جریان یورش هزار تن از ویتنامی‌ها به یک کارخانه آهن تایوانی در ویتنام و درگیری‌ با کارگران چینی این کارخانه، یک تن از اتباع چین کشته شده و 141 تن دیگر نیز در جریان این درگیری زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مهاجمان پس از یورش به کارخانه مذکور و بیرون راندن و ضرب و شتم کارگران چینی، این کارخانه را به آتش کشیدند؛ این درگیری در پی تظاهرات گسترده ضد چینی مردم ویتنام به دلیل استقرار کشتی‌های چینی در یک سکوی نفتی در دریای چین جنوبی که مورد مناقشه پکن و هانوی است، به وقوع پیوست.

در اولین درگیری مرگبار ناشی از موج تظاهرات ضد چینی علیه استقرار کشتی‌های دولت پکن در سکوی نفتی مذکور ویتنامی‌ها به شدت از این اقدام دولت پکن خشمگین شده و این اقدام باعث شد تا درگیری‌ها و آشوب‌های خیابانی علیه دولت چین در ویتنام به وقوع بپیوندد.

بسیاری از کارخانجات تایوانی که اتباع چینی در آن‌ها فعالیت می‌کنند از زمان آغاز درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در ویتنام تعطیل شده و علت آن نگرانی کارخانه‌داران از هجوم ویتنامی‌های خشمگین است.

نخست وزیر ویتنام نیز در بیانیه‌ای خواستار تظاهرات صلح آمیز در کشور شد و اعلام کرد که این تظاهرات غیرقانونی و غیرمشروع است و هر کس که در خشونت‌های اخیر دست داشته، باید مجازات شود.

در همین حال پلیس مهاجرت کامبوج نیز اعلام کرد: 600 تبعه چین روز چهارشنبه از ترس کشته شدن وارد کامبوج شده و تعداد دیگری نیز روز پنجشنبه به این کشور وارد شده‌اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز با اعلام اینکه پکن به شدت از ناآرامی‌های به وجود آمده در ویتنام خشمگین است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از دولت ویتنام می‌خواهیم تا هرچه سریعتر اوضاع را به حالت اولیه بازگرداند و عاملان ناآرامی‌های اخیر و کشته شدن تبعه چین را مجازات کند.

در همین حال ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از دیدار با همتای چینی خود که روز پنجشنبه صورت گرفت، گفت: در جهانی که اطلاعات به سرعت رد و بدل می‌شود مسائلی اینچنینی نظیر درگیری‌های صورت گرفته در ویتنام علیه استقرار کشتی‌های چینی در سکوی نفتی دریای چین جنوبی نیز مساله‌ای است که امروزه ما با آن مواجه هستیم.

وزیر مسکن و سرمایه گذاری ویتنام نیز در گزارشی از تخریب 400 کارخانه از زمان آغاز ناآرامی‌ها از اوایل هفته جاری خبر داد و اعلام کرد: معترضان در 22 استان از 63 استان ویتنام دست به راهپیمایی‌های اعتراضی زدند.

انتهای پیام

کد N283731