هشدار ارتش تایلند

فرمانده ارتش تایلند هشدار داد که در صورت ادامه خشونت‌ها ممکن است دست به استفاده از اهرم نظامی بزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ژنرال پرایوت چان اوچا، فرمانده ارتش تایلند هشدار داد در صورت ادامه بحران سیاسی در این کشور که تاکنون 28 کشته برجای گذاشته است ممکن است ارتش دست به استفاده از اهرم نظامی بزند.

وی تصریح کرد:‌ اگر خشونت ادامه یابد ارتش وارد عمل شده و صلح و نظم را بازخواهد گرداند. ارتش این توانایی را دارد که در صورت نیاز برای حل بحران وارد عمل شود.

دادگاه قانون اساسی تایلند یینگلاک شیناواترا (خواهر تاکسین شیناواترا) را هفته گذشته از پست نخست‌وزیری کنار گذاشت. پس از آن نخست‌وزیر موقت تعیین شد و انتظار می‌رود که انتخابات در تاریخ 20 ژوئیه برگزار شود. با این حال انتظار می‌رود که حزب "پوتا" یینگلاک در انتخابات پیروز شود. از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که آیا نخست‌وزیر جدید تایلند اختیار صدور حکم برای تاریخ جدید انتخابات پارلمانی را در اختیار دارد یا خیر.

با افزایش خشونت‌های تایلند و فلج سیاسی این کشور، احتمال وقوع کودتا از سوی نظامیان نیز شدت گرفته است. با وجود اینکه آمریکا اطمینان داده است که نظامیان تایلندی کودتا نخواهند کرد چرا که منفعتی ندارند، اما گمانه‌زنی‌هایی در این باره شنیده می‌شود.

ارتش تایلند در سال 2006 تاکسین را از قدرت کنار گذاشت و پیش از آن نیز چندین دهه اداره این کشور را بر عهده داشت.

انتهای پیام

کد N283615