روزنامه های پاکستانی:

همگرایی ایران و عربستان برای امت اسلامی بسیار مهم است

ایران,عربستان

اسلام آباد - ایرنا - دو روزنامه پاکستانی با اعلام اینکه همگرایی بین ایران و عربستان بسیار ضروری و مهم است، تحقق این مهم را برای امت اسلام دلگرم کننده توصیف کردند.

به گزارش ایرنا، روزنامه ˈاساسˈ چاپ راولپندی روز پنجشنبه در گزارشی با عنوان ˈضرورت برقراری روابط حسنه میان ایران و عربستانˈ به موضوع دعوت سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان از دکتر محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش جهت سفر به ریاض اشاره کرده و نوشت: این روند بیانگر تحول جدید در تعاملات تهران و ریاض محسوب شده و دو کشور باید تلاش ها را در مسیر هماهنگی دوجانبه افزایش دهند.

در این گزارش آمده است: تحولات اخیر در منطقه و خاورمیانه از جمله اوضاع سوریه باعث بروز اختلافاتی میان ایران و عربستان شد که البته آمریکا نیز در تشدید این تنش ها نقش داشت که این موضوع امروز برای همگان روشن شده است.

روزنامه اساس نوشت: دخالت آمریکایی ها و تلاش آنان علیه بهبود روابط تهران و ریاض تبعات منفی بر معادلات منطقه و جهانی گذاشته است، البته در مقایسه با ایران؛ عربستان روابط نزدیک تری با واشنگتن داشته و این امر ثابت شده که واشنگتن خواهان بهبود روابط میان تهران و ریاض نیست.

در گزارش این روزنامه پاکستانی تصریح شده؛ برقراری روابط حسنه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی باعث تحولات مثبت منطقه ای و جهانی و همچنین در راستای منافع امت اسلامی و تقویت وحدت میان مسلمانان جهان است؛ تداوم این روند به برخی از اختلافات باقی مانده در کشورهای اسلامی نیز پایان می دهد.

روزنامه اردو زبان ˈپاکستانˈ چاپ شهر لاهور نیز در گزارشی با عنوان ˈبرف روابط ایران و عربستان آب شدˈ نوشت: اذعان وزیر امور خارجه عربستان به نقش تعیین کننده ایران جهت حل مسائل منطقه و دعوت از محمد جواد ظریف جهت سفر به ریاض خبر شادی بخشی برای امت اسلامی و به ویژه برای جامعه بین المللی است.

روزنامه پاکستان در ادامه آورده است: این تحول بیانگر پایان سوء تفاهم ها میان ایران و عربستان و نزدیکی دو کشور اسلامی با هدف ترویج اتحاد امت اسلامی و رفع مسائل جهان اسلام است.

این روزنامه اردو زبان همچنین مدعی شد که تمایل ریاض برای رایزنی با دولت تهران پس از سفر موفق نخست وزیر پاکستان به ایران و دیدار با مقام های ارشد جمهوری اسلامی صورت گرفته است؛ در حالیکه تاکنون تهران و اسلام آباد رسما درباره نقش پاکستان برای میانجی گری اظهار نظری نکرده اند.

روزنامه پاکستان با اشاره به اختلاف نظر دولت های ایران و عربستان در خصوص مسائل خاورمیانه از جمله سوریه و مصر نوشت: اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی قادر به تلاش جهت پایان این مسائل بود اما نقش خود را ایفا نکرد و در حال حاضر ضرورت بر فعال تر شدن این دو نهاد اسلامی و عربی در مسائل منطقه ای وجود دارد.

این روزنامه با تاکید بر اینکه سعودی ها باید تمام تلاش خود را جهت انجام سفر وزیر امور خارجه ایران به ریاض انجام دهند، افزود: تعمیق روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی ارتقای صلح در منطقه و خاورمیانه را تضمین و باعث اتحاد کشورهای اسلامی علیه اقدامات ضدانسانی رژیم نامشروع صهیونیستی می شود.

روزنامه پاکستان به نقل از کارشناسان و تحلیلگران در امور خاورمیانه نوشت: دعوت سعود الفیصل از وزیر امور خارجه ایران بیانگر تغییر سیاست های خارجی عربستان بوده و آل سعود این موضوع را درک کرده که برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه اقدامات مستقل کار ساز نبوده و باید با همکاری سایر کشورها این مهم انجام شود.

آساق ** ا.ر ** 1095 ** 1597
کد N283296