نخست وزیر پاکستان: عملیات ضدتروریستی در کراچی ادامه می یابد

کراچی,نواز شریف

اسلام آباد - ایرنا - ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان در حالی بر تداوم عملیات ضدتروریستی در ˈکراچیˈ مرکز ایالت سند در جنوب این کشور تاکید کرد که ترورهای هدفمند فعالان سیاسی، شخصیت های مذهبی و نیروهای امنیتی در این شهر افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستانی روز پنجشنبه گزارش دادند: نشستی به ریاست نواز شریف در شهر کراچی بمنظور بررسی آخرین نتایج عملیات جاری نیروهای امنیتی علیه گروههای تروریستی و شبه نظامیان در این شهر بندری برگزار شد.

در این نشست که در ساعات پایانی شب گذشته برگزار شد ؛ ˈراحیل شریفˈ فرمانده ارتش، ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور، ˈقائم علی شاهˈ سروزیر و ˈعشرت العبادˈ فرماندار ایالت سند، روسای سازمان های اطلاعات ارتش و دولتی و سایر مقامات ارشد پلیس شرکت کردند.

نخست وزیر پاکستان با بررسی گزارش های ارائه شده از سوی مقامات امنیتی درخصوص اوضاع امنیتی در کراچی گفت: افراط گرایان و اعضای گروههای تروریستی در قبال عملیات نیروهای امنیتی در کراچی واکنش نشان داده و اقدامات خود را افزایش داده اند.

نواز شریف افزود: با این حال دولت پاکستان تمام پشتیبانی های لازم از نهادهای امنیتی و سازمان مجری قانون جهت از بین بردن عاملان خشونت و حوادث تروریستی در کراچی را بعمل می آورد.

وی تاکید کرد: عملیات ضد تروریستی در کراچی با توافق مشترک تمام احزاب و ذی نفعان سیاسی این شهر آغاز شده ؛ بسیاری از تروریست ها و جنایتکاران بازداشت شده و بدون هرگونه نفوذ سیاسی باید برای محاکمه و مجازات به دادگاه تحویل داده شوند.

نواز شریف شریک خطاب به مسوولان ارشد احزاب سیاسی در این نشست از جمله ˈآصف علی زرداریˈ رییس جمهوری سابق پاکستان و رییس حزب مردم (حزب حاکم فعلی ایالت سند) گفت : شهر کراچی بعنوان قلب تجاری پاکستان از اهمیت ویژه ای برای دولت برخوردار است بنابراین همکاری احزاب سیاسی بمنظور برقراری صلح از طریق راهکارهای مشترک ضروری است.

راحیل شریف فرمانده ارتش پاکستان در این نشست گفت: نیروهای مسلح آماده ارائه هرگونه حمایت و پشتیبانی از دولت فدرال و دولت ایالتی سند در خصوص عملیات علیه گروههای تروریستی و عاملان اصلی خشونت ها در کراچی می باشد.

وی بر عدم دخالت سیاسی در انتخاب مسوولان امنیتی و منصوب کردن فرماندهان پلیس در شهر کراچی و فراهم کردن تجهیزات مدرن برای نیروهای امنیتی حاضر در عملیات های ضدتروریستی تاکید کرد.

منابع خبری به نقل از تحلیلگران سیاسی در پاکستان نوشتند: نفوذ ذی نعفان سیاسی و دخالت آنان در حیطه کاری نیروهای پلیس دلیل عمده ضعف اجرای قانون و امنیت در شهر کراچی محسوب می شود.

نیروهای تکاور و یگان ویژه پلیس پاکستان مسوولیت انجام عملیات ضدتروریستی علیه گروههای شبه نظامی، افراط گرایان و عاملان خشونت ها در شهر بندری ˈکراچیˈ مرکز ایالت سند را به عهده دارند.

انفجار بمب، افزایش خشونت های فرقه ای و قتل های هدفمند در کراچی در ماه های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

کمیسیون حقوق بشر پاکستان اخیرا اعلام کرد وضعیت حقوق بشری درمناطق مختلف پاکستان در سال 2013 میلادی رضایت بخش نبوده و در این سال 3هزار و 218 پاکستانی در انفجارهای بمب، اقدامات تروریستی و خشونت های هدفمند و سیاسی در شهر ˈکراچیˈ به عنوان قلب اقتصادی این کشور، کشته شدند.

آساق ** 1095** 3404
کد N283278