۰

سیدحسن خمینی: در تقسیم‌بندی فرهنگی باید دید که یک فرهنگ ریشه در آموزه‌های دینی دارد یا خیر

  • ۱۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

بزرگ‌ترین نقدی که به سیاست‌های تبلیغی و آنچه در بدنه دولت و سایر مجموعه‌های نظام وارد است را می‌توان شعار‌زدگی دانست که در ظاهر باعث فراوانی گفته‌ها و سخنان امام در فضای تبلیغاتی می‌شود ولی نتیجه کم شدن تاثیر‌گذاری این سخنان خواهد بود. به گونه‌ای که در حال حاضر به اسم آرمان و ارزش‌های انقلاب چیزهایی عنوان می‌شود که باعث دور شدن از اندیشه و ارزش‌های واقعی امام می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دیروز و با هماهنگی و دعوت دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت و میزبانی موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)، شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت، حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، معزی دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت و روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در حسینیه جماران برگزار شد.

 

یکی از مهمترین شاخصه‌های هر نظام فرهنگی هنجارهای فرهنگی آن است

اهم اظهارات سیدحسن خمینی:

- توجه به فرهنگ یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود و همگان باید به آن اهتمام داشته باشند.

- در موضوع فرهنگ روابط عمومی‌ها وظیفه سنگینی را برعهده دارند و در باب این موضوع تعاریف مختلفی صورت گرفته است.

- عنصر «هنجارمندی»ˈ یکی از مسائل مهم در فرهنگ است و توجه داشتن به هنجارهای درونی جامعه مبتنی بر همان هنجارمندی است.

- وقتی هنجارها مورد هجوم قرار می‌گیرد بحث تهاجم فرهنگی مطرح می‌شود و وقتی همان هنجارها فربه می‌شود می‌توان گفت که تناقض فرهنگی پدید آمده است.

- گاه این هنجارها تبدیل به صادرات و یا واردات فرهنگی خواهد شد که باید به آن توجه نشان داد.

- باید در تقسیم‌بندی فرهنگی این موضوع لحاظ شود که ایا این فرهنگ ریشه در آموزه‌های دینی دارد یا خیر و یا آن که فرهنگ شما برامده از ملیت شماست یا این که از آموزه‌های دینی می‌باشد.

- یکی از مهمترین شاخصه‌های هر نظام فرهنگی هنجارهای فرهنگی آن است و مجموعه‌ای از هنجارها می تواند کردارها نمادها رفتارها و هویت فرهنگی یک ملت را تشکیل دهد.

- (با اشاره به نامگذاری فرهنگی امسال از سوی رهبر معظم انقلاب) باید به این توجه نشان دهیم که کدام جز از اجزای فرهنگ ایرانی که ریشه در سنت و ملیت دارد مورد تضعیف واقع شده و به آن بیشتر بپردازیم.

- یکی از مهمترین علائم فرهنگ ایرانی ادب است. در سراسر شعر و ادبیات فارسی، ادب مورد لحاظ قرار گرفته البته بی ادبی هم کم نداشته‌ایم اما به عنوان هنجار مورد قبول قرار نگرفته و نوعی بزه بوده است.

- همه جوامع فاسق دارند. فاسق به معنای کسی است که از اعتدال اجتماعی خارج می‌شود و این رفتار از همه جامعه‌ها چه غربی و حتی در زمان پیامبر(ص) هم وجود داشته است. آن چیزی که خطرناک است این است که فسق تبدیل به هنجار یعنی ارزش شود.

- آن بزرگوار (حضرت امام) یک واژه غیر مودبانه در طول زندگی اشان نگفته‌اند حتی اسم ریگان را هم آقای ریگان مطرح می‌کردند.

 

تبیین عملکرد دولت و ملت و تحکیم‌بخشی بین این دو از وظایف روابط عمومی‌هاست

اهم اظهارات محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت:

- شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی با آمادگی کامل، علاقه‌مند به نقش آفرینی در برگزاری سالگرد ارتحال امام ره است.

- دولت در نخستین سال کاری ماموریت بیشتری بین خود و مجموعه برگزارکننده سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) احساس می‌کند.

- هیچ چیز نمی‌تواند بین مردم عاشقان امام و یادگار آن فاصله اندازد.

- ما آماده همکاری با موسسه حفظ و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره)هستیم.

- تبیین عملکرد دولت و ملت و تحکیم بخشی بین این دو یکی از وظایف روابط عمومی‌ها محسوب می‌شود.

- وظیفه دیگر روابط عمومی‌ها افزایش غنای فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی و اطلاع‌رسانی در این زمینه است.

- روابط عمومی‌ها عملکرد دو سویه ای دارند که یکی از آنها اطلاع رسانی و دیگری تحکیم روابط بین دولت و ملت است.

- ما خواهان ارتباط مستمر با این مرکز هستیم و این مرکز نیز می‌تواند از نیروها و توان دستگاه‌های روابط عمومی بهره بگیرد و اعتماد لازم را به این بخش از دولت داشته باشد.

 

در سال‌های اخیر به ضمانت‌های مالی و اداری ادامه فعالیت موسسه در برنامه‌های توسعه بی‌توجهی شد

اهم اظهارات حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام:

- نگران تحریف‌ها و ارائه نادرست آثار حضرت امام و همچنین وارونه‌گویی زندگی امام و استفاده‌های ابزاری از اندیشه ایشان، هستیم.

- حرکت در مسیر اندیشه امام، ترویج اندیشه ایشان و بزرگداشت یاد و خاطره امام راحل، وظیفه‌ای دینی است که ما نسبت به آن بزرگ‌مرد داریم و چنین وظیفه‌ای فارغ از مسئولیت‌های اداری و سازمانی است که هرکسی که دل در گرو ایران عزیز دارد، بر عهده دارد.

- این یک واقعیت است که ایران اسلامی، هویت جدید خود را مدیون یاد و نام امام است و این حقیقت همواره در بیانات مقام معظم رهبری مورد تأکید واقع شده و برای رهروان انقلاب اسلامی مطرح است.

- موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی‌(ره)  با حکم حضرت امام در سال ۱۳۶۷ آغاز به کار کرد. این شجره طیبه که با حکم امام راحل و با تلاش یادگار امام، حاج احمدآقا خمینی تاسیس شد، خدمات فراوانی را تاکنون عرضه کرده است و ما امروز شاهد گنجینه‌ای ارزشمند از تالیفات، پیام‌ها، عکس‌ها، سخنرانی‌ها و اسناد مربوط به انقلاب اسلامی به عنوان محصول این موسسه هستیم.

- تقریبا تمام آثار علمی و اجتماعی و سیاسی امام بدون دخل و تصرف و به صورت کامل تدوین و به زبان‌های مختلف ترجمه است. چنان‌که برخی از آثار امام به ۲۵ تا ۳۰ زبان ترجمه شده است.

- در برنامه‌های توسعه ضمانت‌های کافی اجرایی و حتی مالی و اداری برای این موضوع تدوین شده بود که متاسفانه اتفاقاتی که در چند سال گذشته به وجود آمد، ادامه این روند را کمی به تاخیر انداخت.

- ما بنا داریم با همکاری دولت محترم که خود، برآمده از متن اندیشه امام است، ضمانت‌های اجرایی کافی را در جهت اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، داشته باشیم.

- آنچه مهم است این موضوع است که در عرصه تجلیل از یاد و اندیشه امام باید از رفتارهای سطحی و کم عمق پرهیز کنیم و به نیازهای جدی نسل جوان بیاندیشیم. اندیشه امام، اندیشه ناب اسلامی است که اگر به درستی شناخته و بازگویی شود؛ مخاطبان درست خود را در سطح جهان می‌یابد.

- متاسفانه چندی است که ما شاهدیم، یکسری جریان‌هایی که اصالت چندانی ندارند، شرایطی را پدید می‌آورند که اصالت و اعتبار این دستگاه را خدشه‌دار کنند و آنچه که دولت و نهادهای مرتبط باید در این خصوص انجام دهند، اطلاع رسانی درست در این زمینه است.

- موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی‌(ره) به هیچ وجه خود را مروج انحصاری راه، اندیشه و آثار امام نمی‌داند و از هر موسسه و نهادی که بخواهد در این مسیر گام بردارد، استقبال می‌کنیم اما نگران تحریف‌ها و ارائه نادرست آثار حضرت امام و همچنین وارونه‌گویی زندگی امام و استفاده‌های ابزاری از اندیشه ایشان، هستیم.

 

شعارزدگی باعث فراوانی سخنان رهبر انقلاب در فضای تبلیغاتی و در مقابل کم شدن اثرگذاری می‌شود

اهم اظهارات علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی:

- در سال‌های گذشته مجموعه اطلاع‌رسانی دولت با بیت حضرت امام و ستاد برگزاری مراسم بزرگداشت امام خمینی ارتباط دقیق و مستمری نداشتند که می‌توان علل مختلفی را برشمرد اما با توجه به فراهم شدن شرایط و زمینه برای این ارتباط مجدد، باید فرصت پیش آمده مورد توجه قرار گیرد.

- این موضوع مهم باید در دستور کار روابط عمومی‌ها قرار بگیرد که برای ترویج اندیشه‌های امام خمینی(ره)، چگونه و چه تبلیغاتی را می‌توانیم در بدنه اجرایی دولت به کار بگیریم تا ضعف‌ها و کمبود‌های موجود را از میان برود.

- بزرگ‌ترین نقدی که به سیاست‌های تبلیغی و آنچه در بدنه دولت و سایر مجموعه‌های نظام وارد است را می‌توان شعار‌زدگی دانست که در ظاهر باعث فراوانی گفته‌ها و سخنان امام در فضای تبلیغاتی می‌شود ولی نتیجه کم شدن تاثیر‌گذاری این سخنان خواهد بود. به گونه‌ای که در حال حاضر به اسم آرمان و ارزش‌های انقلاب چیزهایی عنوان می‌شود که باعث دور شدن از اندیشه و ارزش‌های واقعی امام می‌شود.

- ارتباط با موسسه تنظیم نشر آثار امام به عنوان مرجع رسمی و قانونی ترویج آثار رهبر کبیر انقلاب اسلامی نباید به ایام برگزاری بزرگداشت امام محدود شود و ما باید ارتباطی دائمی در تمام طول سال برای شناخت و ترویج اندیشه‌های امام در میان افکار عمومی به طور عام و مجموعه دستگاه‌های اجرایی به طور خاص داشته باشیم.

- بخشی از ایجاد این ارتباط به عهده موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی است که به روابط عمومی‌ها برای تولید محتوا بر مبنای اندیشه‌های امام کمک کند.

- مجموعه روابط عمومی دولت نیز در کنار موسسه تنظیم و نشر آثار امام قرار دارند تا این مجموعه بتواند کاری کند که اهداف بلند در اندیشه‌های حضرت امام بیش از پیش تشریح شود.

 

503

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.